| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa-mi pierd credinta in biblie si cred ca o sa dezamagesc multi oameni (inclusiv pe mama mea). Merg la o biserica penticostala in fiecare duminica dar nu mai cred nimic din ce se intampla acolo. Nu stiu cum o sa trec peste starea asta. As vrea sa vorbesc cu cineva care ma intelege... Ati trecut prin asa ceva?

Răspuns Câştigător
| GodBlessYou a răspuns:

Ti se maturizeaza mintea si ti se deschid ochii, probabil ai o minte deschisa si esti un liber cugetator si incet incet incepi sa gandesti singur, dar esti incetinit de mediul incojurator foarte religios. Urmeazati mintea si propria ratiune, nu te lasa manipulat de nimeni si nu te simti obligat sa crezi in ceva care iti incalca logica si ratiunea...

29 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bine-ai venit în lumea raţională. Succes în continuare.
Documentează-te, citeşte şi discută.
Numai că de data asta fă-o fără să pleci de la o premiză anume ci du-te acolo unde te duc dovezile.
Succes!

| AvalohAlyn a răspuns:

MadnessCafe fara suparare dar raspunsul tau n-are niciun argument solid pentru a nu crede in Dumnezeu, e complet stupid.
Domnul sa te lumineze!

| Parintele a răspuns:

Probabil ti-a venit mintea la cap. Ai grija, nu te lasa influentat/a de persoanele religioase; sunt deosebit de inculte si paguboase.

| ramona30 a răspuns:

Alex. te maturizezi, descoperi ca nu exista mos craciun, d-zeu, isus si alte naivitati din astea. Nu e o problema, bucura-te de viata.

| Angel0 a răspuns:

Nu poti pierde un lucru pe care nu il ai.

| FucktheSystem a răspuns:

@DeeaAreOFamiliePeTPUchat: am sa iti zic doua lucruri:
-Nu se stei sigur cand a inviat iisus sau daca a inviat, da-mi tu o dovada ca a inviat, te invit.
-Lumina este doar o mare facatura, oare ed ec n-au voie toti oamenii sa intre? Pe mine daca ma lasa sa intru si sa ma conving atunci o sa cred, nu mai devreme nici mai traziu.Sau uimete-ma poate ai vazut tu cum caea lumina din cer?

| siwel a răspuns:

@ eucosti si alex
@ eucosti: Sunt de acord cu majoritatea lucrurilor pe care le scrii despre lamentabila romanie crestina. Asa e crestinii sunt fatalisti, desi Biblia nu ii invata la asta, tot asa zisii crestini sunt cei care fura la greu ori pe unde se afla ei de la parlament la opincari. Din pacate asa cum zici, mila pentru cei in nevoie e doar o poveste de duminica. Catedrala neamului e o culme a risipei in numele lui Dumnezeu.
Insa in ce priveste solutia cu parlamentari atei cred ca trebuie sa te gandesti de doua ori. Pe parlamentarii astia pseudo crestini macar din cand in cand mai poate sa ii mustre constiinta ca vezi ca te vede omniscientul, dar pe un ateu ce rogumi-te l-ar opri sa fure mai abitir ca un crestin, ca doar nu da socoteala nimanui si el crede ca nu il vede oricum nimeni superior?
Cred ca te inseli ca ateismul a adus progres in vreo natiune. Natiunile care au promovat ateismul ca doctrina de stat au ajus la gunoiul istoriei. Romania e parte in buda in care se afla pentru ca sta pe umerii unui sistem comunist ateu de 50 de ani in care oamenilor li s-a spus ca nu trebuie sa raspunda in fata nimanui... si uite ca s-a prins ateismul. La fel in toate tarile blocului sovietic.
Cred ca problema sta in alta parte. Teapa pe care Constantin le-a tras-o crestinilor ca religia poate sa se **** cu statul intr-un orgasm continuu. Asta e teapa care a compromis adevaratul crestinism care e o miscare de oameni care il urmeaza pe Hristos in a-i ajuta cu sacrificiu de sine pe altii si a fi cinstiti chiar cand asta inseamna sa pierzi bani, reputatie sau chiar viata. Ehe, crestinismul de fatada si puturos de ipocrit e de vina. Popii care cultiva un astfel de crestinism care nu are putere pentru ca nu are integritate: sti zicala cu "fa ce zice popa si nu ce face el". Asta e cel mai naspa ca cineva care ar trebui sa fie o autoritate morala e doar o autoritate pozitionala si de multe ori chiar actul de hirotonire a fost cumparat cu bani frumosi. Cum poti sa zici ca il reprezinti pe God cand tu te-ai prostituat pentru a primi un post de preot. Samuel Huntington fost sef al catedrei de politologie de la Harvard in Viata politica americana si Alexis de Tocquvile cand scriu despre America ca e unde e pentru ca e natia cea mai religioasa din lume, DAR E natia unde statul si biserica stau separat si nu in acelasi pat. Ce meserie ar fi daca biserica ar cultiva caracterul in oameni prin preoti de caracter, integrii si de necompromis. Poate aude cineva?
Alex, te inteleg. E greu sa crezi in ceva ce nu vezi trait de religiosii de frunte din orice fel de religie nu doar din bor. Personal, nu cred ca Dumnezeu e de vina ca preotii nu sunt ce ar trebui sa fie si ca Scriptura in loc sa fie traita cu integritate de cei ce isi zic crestini e doar o poveste care nu schimba cu putere vietile celor care vin in contact cu ea, dar daca tu vi in contact cu ea sincer o va face! Trust me.

| ania a răspuns:

Si eu am trecut printr-o faza in care mi-am pierdut credinta inclusiv in existenta lui Dumnezeu si mergeam la biserica din obisnuinta si pentru ca erau baieti care ma interesau.M-a ajutat sa-mi redobandesc credinta, faptul ca i-am spus lui Dumnezeu tot ce-mi trecea prin cap, inclusiv ca ma indoiam de existenta LUI si prezenta LUi reala in viata sotului meu.

| Kosuchin a răspuns:

Nu esti singurul care a trecut prin asta tongue.Cand mi-am schimbat parerile si convingerile, am stat ascuns o perioada, evitand discutiile legate de religie.Pana cand mi-au spus ai mei sa mai trec pe la biserica, ca de aia n-avem bani, etc[si asta nu o data, ci de mai multe ori ]=< ], lalala...Pai asta a "umplut paharul" si cum aveam chef de cearta in ziua aia...pai, cred ca iti dai seama ce s-a intamplat :".
Sigur vei dezamagi multi oameni o.o. Imagineaza-ti ce ai fi simtit tu inainte, daca cel mai bun prieten ti-ar fi spus ca nu mai crede in biblie si de-astea.Ti-ar fi parut rau pentru el, nu?
Dar daca era vorba de mama ta? Parerea de rau probabil se transforma in panica, sau teama ca ea va fi torturata in iad, nu? Probabil asta ar simti ea daca ii vei spune...ma rog, sunt speculatiile mele.
Cu putin noroc, poate va crede ca e un moft New Age, cum fac ai mei =_=". Daca nu vrei sa-i dezamagesti, atunci intra-le in joc, mergi la biserica, spune rugaciuni, lalaie niste cantece tongue, si mai tarziu cand ai sa fii mai mare n-ai decat sa le spui.
app, cati ani o.O?

| Kosuchin a răspuns:

@Crii
Draga crii, hai sa-ti descriu putin realitatea:
Realitatea e, ca.credinciosii il definesc pe "Dumnezeu" ca "omniprezent si omnipotent".
Ei lalaie intr-una ca "Dzeu" iubeste oamenii si are grija de ei, dar in timp ce vorbim, o fetita este probabil vanduta unui pedofil, un copil ingheata de frig pentru ca nu are casa sau parinti, altul moare de foame sau boala, si cate si mai cate.
Binenteles, lalaitorilor le este usor sa spuna ca Dzeu ii iubeste, doar au destule conditii incat sa posteze raspunsuri pe site-uri web, nu?
Daca intrebi un lalaitor, de ce Dzeu permite lucrurile pe care le-am enumerat eu mai sus, probabil va spune ca respectivii copii se vor duce in Rai dupa ce mor, alaturi de Tatal. Daca ii intrebi de ce se au necazuri alti lalaitori[ inundatii, incendii, decese in familie], vor spune ca Dzeu doar le testeaza credinta.
Lalaitorii sufera de sindromul grandomaniei, si spun ca zeul in care cred ei i-a dat viata si crestinului, si budistului, si calugarului tibetan.
Cand vine vorba de o nenorocire, cum spuneam ei se consoleaza cu "Asa a vrut Domnul.";
Acum sa-ti prezint realitatea:
Daca nu stii, Romania este cea mai credincioasa tara din UE.
Pensionarii mor de foame si spitalele transforma in azile, ca sa nu mai spun de datoria Romaniei la FMI.
Arunca o privire aici :
http://www.gov.ro/......12781.html
Si aici :
http://www.gov.ro/......12781.html
Asadar, bunul Dzeu nu face nimic in privinta acestor situatii, nu? Nimeni nu cere cine stie ce minune, ar putea pur si simplu sa vorbeasca cu Inalt-Prea-Suge-- la-- Guvern[ in vis ] sa anuleze constructia catedralei si sa redirecteze fondurile pentru ceva mai folositor.O face insa? Nu, deoarece nu exista.
Fii atenta ce zice piticania tarii :
http://stirileprotv.ro/......nimic.html
Fara credinta, fara credinta, lalalalaaaaaa...
Daca parlamentul ar fi macar 50% format din atei, lucrurile ar sta altfel in tara asta.Ce sa mai spun de presedinte si premier [atei si ei].Vai dar nu se poate, Romania tara ortodoxa, sa fie condusa de un ateu? Mai bine sa fie bugetarii cu salarii de 300 ron.
Hai sa-ti mai dau ceva de constientizat

| MadnessCaffe a răspuns:

Foarte bine.Biblia este o minciuna in realitate.

E viata ta, ce le pasa altora in ce crezi tu, sau in ce nu crezi.

Daca ni s-a intamplat? Pai mie nu numai ca mi s-a intamplat, dar sunt si fericit ca s-a intamplat. Mi s-au deschis ochii, nu mai trebuie sa stau cu "povara" ca e un mosulet care ne bate la fundulet daca facem ceva rau happy

@cRii De cate ori am spus-o eu...vad ca intri din an in paste (fiind pastele ai intrat) pe TPU si incepi cu intrebarea "dar pe noi cine ne-a creeat" si de cate ori am raspuns la asta si cate dezbateri au fost pe tema asta, God...nu mai intreba daca nu citesti prima data.

Daca ar fi cu adevarat un Dumnezeu, copii inocenti nu ar mai muri de foame,frig, violuri, crime, sa fim seriosi.

Sunteti prosti astia care credeti, dar prosti rau de tot "ortodocsilor". Daca va intreb ceva din Biblie va uitati ca viteii la poarta 9, va dati credinciosi si ii judecati pe altii cand voi insiva nu stiti nimic despre religie, patetic.

Cand au intrebat astia de la stiri pe oamenii din sat cine a scris Biblia ce crezi ca raspundeau?

Mihai Eminescu, I.L. Caragiale, ma prapadeam de ras cand ii auzeam, eu zic sa va faceti o insula a credinciosilor si va izolati acolo cu paine si vin pana vine Iisus sa va salveze.

Hai astia retarzi care habar nu au de religie sariti cu Stupid si Nefolositor laughing

Nu sunteti in stare nici sa va sustineti opiniile.

Alex e bine ca ai descoperit asta de unul singur.Iti zic de acum ca religia este un mod al naibii de bun de manipulare in masa.

Scuza cu religia e ca si cum iti zicea mama cand erai mic : "stai cuminte sau nu iti mai aduce mosul cadouri"

fix asa si cu religia " nu mai face fapte rele ca te duci in iad " laughing de unde nu exista iad sau rai sunt doar locuri inventate de ei ca sa sperie lumea. Nu incerca sa treci peste starea asta, religia e o pierdere de timp si altele.

Bafta.

| MadnessCaffe a răspuns:

@Alan Daca as sta sa dau 100 de argumente la fiecare, hai ca sa nu insult, crestin care crede in Dumnezeu as sta non-stop pe site. Nu stau sa dezbat iarasi aceeasi tema pentru ca unii oameni au incapabilitati de intelegere ca nu exista niciun zeu.

| MadnessCaffe a răspuns:

@cRii Realitatea este doar una. Daca oamenii aleg sa vada altceva decat realitatea, atunci asta este o iluzie.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Daca nu ar exista Dumnezeu, nu ne-am inchina ca prostii la cineva/ceva ce nu exista. Sunt foarte multe dovezi ca Dumnezeu exista, documenteaza-te.
Poate te plictisesti de biserica la care mergi, si iti pierzi credinta. Schimba biserica, poate iti place mai mult la alta.winking
De exemplu eu am o biserica aproape de mine, dar nu prea merg la ea, mergeam la alta deoarece credeam eu ca nu stiu ce, si m-am fost plictisit de ea si ziceam ca e o stupizenie. Apoi m-am gandit si am zis ca sunt o mare proasta, sunt atatea dovezi ca exista deci... Si am schimbat biserica si acum merg la aceasta care este langa mine si ma simt foarte bine acolo, pot sa stau zi si noapte. Simt ca ceva ma atrage sa merg la acea biserica, ma simt ca in al9lea cer acolo, nu stiu de ce dar stiu ca acolo ma simt foarte bine, si e ceva ce ma atrage.
Incearca sa schimbi biserica, poate fi si asta de vina!

Daca nu, ia-o si tu mai logic!
Cum e teoria lui Darvin, ne-am creat din maimute. Cine a creat maimutele? Cum sa iesim noi din maimute? Pune-ti toate intrebarile.
Acum teoria REALA, ca Dumnezeu a creat lumea. Acum multi o sa zica sa fac ca si mai sus, cand s-a creat Dumnezeu, cum s-a creat Dumnezeu? A existat din totdeauna.Sunt multe teorii ca s-a creat din fulgere, etc. Dumnezeu EXISTA si exista si DOVEZI. Iisus Hristos a inviat da? Ateii, ce spuneti de asta? Credeti ca oamenii aia din vremea aceea au spus asta doar la bascaleala? Credeti ca mironositele au inventat ingerul? Credeti ca totul e inventat?
Si pentru cei care sarbatoresc Invierea, se aduce Lumina Sfanta din locul de unde a Inviat Iisus Hristos. Acolo unde a Inviat apare ca prin minune o Lumina. De unde sa apara? Hai ateilor explica-ti. Spune-ti cum apare? Ca nu se poate sa fie ceva pur si simplu! Hai ateii, da-ti teorie ateiii!
Nu aveti teorie, deoarece Domnul Nostru Iisus Hristos o trimite pe Pamant.
Credem in Dzeu. si in Iih. Hr. deoarece au fost dovezi care sa dovedeasca existenta LOR!
Revenind la problema ta, iale toate logic. De ce e asa, pentru ca a fost asa, exista dovada. De unde exista dovada la asta? Si incepi poveste cu poveste si vezi ca o sa fi okwinking! [[cred]]

hai ateilor astept stupiduri si nefolositor ateii haii

| GodBlessYou a răspuns:

@cŔii

"Trebuie sa ai credinta", de ce il obligi pe om sa creada? Dupa parerea mea tu crezi de frica in Dumnezeu : "Dumnezeu ţi-a dat viaţa şi tot El ţi-o poate lua". Asta este unealta folosita de Romani pentru a putea stapanii masele de oameni...

| MindBlowing a răspuns:

Si eu trec exact prin aceeasi perioada si ma simt chiar ciudat. mama mea inca nu stie ca eu nu mai cred in tot ce erau ei obisnuiti. Poate ca e mai bine asa, stii, eu cred in Dumnezeu, dar nu cum e prezentat in religia crestina sau in oricare altele. Acum toate mi se par pagane sau au obiceiuri pagane, nicio religie nu mai reprezinta acum calea spre Dumnezeu. Noi suntem liber-cugetatori prietene, si noi avem nevoie de adevar ca sa credem ceva. Poate ca la un moment-dat vom afla macar o parte din adevar. Bafta si succes in viata!

| 4b a răspuns:

Adevarul e ca n-ai cum sa te simti bine intr-un loc in care nu ti-e bine...majoritatea dintre noi ii dezamagim pe cei din jur si de cele mai multe ori fara sa vremsad mediteaza alex mai profund la viata ta si incearca sa iei decizile cela mai bune pentru tine.
La urma urmei, e alegerea fiecaruia, daca doreste sau nu sa creada in EL.
Biblia este o carte inspirata de Dumnezeu, pacat de cei care isi vad viitorul fara cel care i-a creat.

| NOBODY a răspuns:

@alexsmenaru
te crezi inteligent,vei ajunge la un moment de răscruce în care nu te vor mai putea ajuta nici prietenii, nici familia, nici alții.Numai Dumnezeu te va putea ajuta.Fiecare cu propria-i credință, dar gândirea la a crede sau a nu crede în D-zeu aparține fiecăruia, nu trebuie să convertim și pe alții.Fiecare are propria-i rațiune, gândire și trebuie respectate cuvintele fiecăruia.

| ELLSSA a răspuns:

Azi noapte am mers la Biserica.Sunt extrem de dezamagita de ceea ce s-a petrecut acolo si cand vad ca rautatea persista si in Casa Sfant, mor!sad
Nu pot "trai" printre cei rai.Rai in afar Bisericii, rai si in Casa Domnului.
Cum fac eu sa trec prin starea asta de dezamagire?sad

| ostea a răspuns:

Ascultă-ți inima, ea știe cel mai bine adevărul.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Buna Ale! In sfarsit dau dau de cineva destept. Bravo! Tu esti unul din putinii oameni ce si au dat seama ca credinta in Dzeu si religia e o mare prostie. Te felicit! Daca m-ai doresti sa discutam lasa-mi mesaj privat. Eu una te inteleg. Fundita?

| pinguinuVerde a răspuns:

Ştii ...mulţi spun că Dumnezeu nu există. Întrebarea mea este : Dacă El nu ar exista, pe noi cine ne-a creeat? Sunt sigură că nu am crescut ca muşchiul aşa din pământ...

Dumnezeu ne-a făcut pe fiecare după chipul Său deci fiecare are frumuseţea sa, fiecare cu soarta şi destinul său. Iisus a învăţat oamenii să nu se lase păcăliţi de falşi şi aici citez : Să nu ne pierdem credinţa în Domnul.

Tot Dumnezeu ţi-a dat viaţa şi tot El ţi-o poate lua oricând dar se gândeşte că încă nu suntem conştienţi de ce se întâmplă în jurul nostru. Trebuie să vedem realitatea...
Dumnezeu este creatorul nostru.Trebuie să ai credinţă.
Sper să conştientizezi tot ce am spus adineauri.

| pinguinuVerde a răspuns:

@alexsmenaru, eu nu am obligat pe nimeni nimic. Spun din biblie că Iisus a învăţat oamenii să nu îşi piardă credinţa.

@eucosti şi cu MadnessCaffe, prea mulţi atei în ziua de azi. Nu-mi pasă de ce zic alţii, cred ce vreau. Nu citesc cum descrieţi voi realitatea pentru că fiecare o vede cum vrea.

| pinguinuVerde a răspuns:

@MadnessCaffe,eu nu intru din an în Paşte, numai comenta pentru că nu şti nimic despre mine. Nu prea intru la categoria asta pentru că nu mă pasionează aşa tarewinking just sayin'

Răspuns utilizator avertizat
| Any_3777 a răspuns:

Buna.Sti.imi imaginez ca crezi ca exista binele si raul.Ei tu te-ai apropiat de bine(Dumnezeu)iar raul e suparat.Pe pamantul asta se duce o lupta, intre bine si rau.Si cel rau ataca e clar.Tu ai spus ca nu mai crezi nimic din ce se intampla acolo.Du-te la alta biserica cautal pe Dumnezeu in alta biserica pana il gasesti.Dar intai roaga-te sa primesti intelepciune de la El.Sti uneori si "fratii" din biserica ne fac sa ne pierdem credinta in biblie in Dumnezeu.Indiferent ce decizie o sa iei am sa ma rog pentru tine sa nu-L parasesti pe Dumnezeu.Credema fara El nu putem face nimic...bun. Dumnezeu cu tine.pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BIBLIA,nu trebuie citita ca o carte obisnuita, este greu de inteles; biserica, este casa D-LUI.CREDINTA,este in sufletul tau, al meu, al fiecarui om; ne da speranta.Crede in D-zeu si Iisus.Hristos a inviat.Paste Fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alex toata lumea are indoieli in adancul sufletului sau.atrunci cand apar acele indoieli trebuie sa ne rugam precum vamesul care a fost intrebat; crezi tu in dumnezeu? si el a raspuns lui Iisus Hristos; cred Doamne.dar ajuta necredintei mele.adica el credea o parte.dar avea nevoie de ajutor in partea care nu o credea.asa si tu.crezi.dar ai nevoie de ajutor acolo unde incepi sa pierzi in fata lui satan.roagate sa iesi biruitor.si sa nu mai ai indoieli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@DeeaAreOFamiliePeTPUchat

Exact asta am facut. Am luat-o logic.
Teoria evolutiei nu sustine ca am evoluat din maimute ci ca avem un stramos comun. TE nu spune nimic despre cum a aparut viata ci explica mecanismul.
Nu pot sa neg ceva ce vad cu ochii mei ca exista in lumea reala doar pentru ca nu se potriveste cu Biblia