| catalinutzu780 a întrebat:

Situația mea este următoarea :Am o mamă care ma exasperează. Ea, este penticostală, dar restul familiei este ortodoxa. Mama, ma obliga sa merg cu ea la biserica, am 16 ani, dar imi spune in continuare ca sunt foarte mic. Ma dispera in fiecare zi cu biserica mea, e îndoctrinată. Parca e pe altă lume, si-a cumparat un radio si il asculta toată ziua la volum maxim pe frecventa de pocaiti. Cand nu e la radio pornește tv-ul si se uita la,, Alfa omega tv "unde sunt doar predici peste predici. Le dă si la volum maxim ca sa auda si vecinii. In fiecare Duminică, fie ca plouă, fie ca ninge, ea trebuie sa mearga la biserica si ma obliga sa merg cu ea. Daca nu merg sunt pedeapsit, nu ma lasă sa merg afara si sa ma joc pe calculator. Nu mai pot. Am o prietena cu care nu e de acord pentru ca nu il are pe Dumnezeu. Daca vreau sa ies afara cu ea, ma lasă doar când are ea chef, chit ca ma rog toată ziua de ea sa ma lase. Sunt clasa a9a si am avut balul. M-am rugat de ea o lună sa ma lase, dar si atunci, mi-a pus o condiție :Sa merg la un curs biblic la biserica in fiecare luni timp de 5 ani. Doar pentru o seară de distractie trebuie sa sufăr 5 ani. Mereu imi spune ca am prieteni derbedei si vagabonzi, dar nu i-a cunoscut niciodata. Uneori imi vine sa ma sinucid. Am o prietena pe care o iubesc foarte mult si doar din cauza ei mai sunt in viața, daca nu era ea, as fi fost mort de mult. Imi mănâncă copilaria. Stiu ca nu e normal ca un baiat sa planga, dar am ajuns sa plang din orice. Câțiva colegi mi-au spus ca mi-au ieșit fire albe in cap. ÎNNEBUNESC! Toata ziua doar biserica. Daca ii spun ca nu vreau sa merg la biserica sau la curs ma amenință ca ma desparte de prietena mea. Se trezeste noaptea si citește in Biblie. Face si ceva curs biblic si umple vreo 5 caiete pe lună doar cu studiul ei biblic. Nu mai pot. Absolut nimic nu am voie sa fac, doar sa citesc din Biblie. De cand s-a botezat femeia asta, simt ca nu mai pot. Sunt depasit. Am ajuns sa o urăsc din tot sufletul meu. Ii spun asta si in față, dar nu ii pasă, doar biserica si Cristos. Mor, nu mai pot asculta doar predici zi si noapte. Va rog ajuta-ti-ma sa nu recurg la un gest necugetat. Fara raspunsuri de genu:,, Vorbeste cu ea. "
Incerc sa vorbesc cu ea de cand s-a botezat si tot chestia:,, Nu stii ce e bine pentru tine, esti mic(am 16 ani) si cat timp voi trăii eu vei merge obligat /fortat la biserica! " VA ROG, AJUTOR. ÎNNEBUNESC.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Tatal tau ce zice?
Eu sunt de parere sa nu o asculti si sa nu te iei dupa ea. Ce vrei, sa ajungi la fel de indoctrinat? Mai ai 2 ani in care trebuie sa suporti, dupa te poti impune mai bine, dar asta nu te opreste nici acum sa fii ferm pe pozitie si sa spui ca nu te intereseaza biserica ei. Ii poti pune intrebari incuietoare, cum ar fi daca e asa buna biserica aia de ce nu are sfinti, de ce de Pasti nu li se aprinde si lor lumina, etc. sau sa te porti usor mai rece si dur cu ea, o sa se sature la un moment dat.

| catalinutzu780 explică (pentru AdelinaC):

Ma port rece de mult timp cu ea. Nu-i pasă absolut deloc. Tata face doar cum spune ea. Cred ca il șantajeaza ca divorțeaza daca se bagă.

| AdelinaC a răspuns (pentru catalinutzu780):

Incearca sa iti ascunzi relatia. Mama ta sa stie doar de scoala si atat, ce faci in timpul liber sa fie doar stiut de tine, incluvi relatia cu fata asta. Ca sa te vezi cu ea poti spune ca te duci sa faci un sport sau ca va cheama profa la scoala, etc

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu tatal tau sa-ti ia parte?
Nu te poate obliga nimeni sa mergi la biserica penticostala, mai ales daca nu crezi in religia aia.

| catalinutzu780 explică (pentru Violleta2022):

Ma șantajeaza ca ma desparte de prietena mea. Nu pot risca, o iubesc foarte mult. Tata face doar ce zice ea. Nu se bagă niciodata.