| anonim_1573 a întrebat:

Am observat, ca multi altii desigur, ca subiectele dumnezeu, moarte, spiritualitate, trezesc foarte mult interes in randul tinerilor ( si nu numai ), motiv pentru care as fi deosebit de interesat sa aprofundez astfel de subiecte si sa-mi impartasesc gandurile si parerile! Intrebare : De ce permite dumnezeu atata suferinta si rautate, in zilele acestea, se vor sfarsi acestea vreodata? Ce va spune mintea, dar inima?

Răspuns Câştigător
| Africanwitch a răspuns:

Cum sa nu trezeasca interes? Cele mai disputate chestiuni. Pt ca multi tineri sunt fie presati de parinti sau rude sa se inchine lui D-zeu, fie nu stiu pe ce cale sa o ia si atunci se gandesc la spiritualitate.
Oare permite D-zeu atatea pentru ca nu exista? Societatea e cea care se conduce, nicio forta extraordinara nu se amesteca in treburile ei. Noi, oamenii din ziua de azi ne minunam de cate se intampla in lume, in jurul nostru. Oameni buni, cercetati istoria! Ea ne arata ca homosexualitatea exista inca de mii de ani, ca razboaie extrem de sangeroase au fost si vor mai fi, rautatea a reprezentat dintotdeauna o trasatura a multor oameni, suferinta isi ocupa locul de onoare din preistoric, etc, etc. Diferenta e ca lumea a evoluat, si spre bine si spre rau.
Daca toti oamenii ar avea acelasi cuget moral, nu ar exista discriminari intre rase, atunci ar fi pace pe pamant. Dar pana atunci, trebuie sa ne mutam pe o alta planeta ca a noastra deja da semne de oboseala.
D-zeu daca ar fi vrut o pace cat de cat minimala, nu ar fi dat raselor culori sau deosebiri religioase.
Crezi in D-zeu?

10 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Dumnezeu nu exista decat in imaginatia noastra. Omul mereu a cautat perfectiunea si de aceea ne permitem sa ne dam buricul pamantului, sa ne prefacem ca stim totul despre orice, ca lumea este a noastra si o stapanaim, si mai ales ne da dreptul sa judecam pe ceilalti din cauza ca ar fi diferiti decat noi. Eu ma uit noaptea pe cer si ma minunez cate stele sunt in atatea galaxii si stau si ma gandesc cat de mici si nesemnificativi suntem la acel nivel privit de sus, iar aici jos avem impresia ca suntem zmeii zmeilor, ca noi facem regulile. Toate religiile se vad de la o posta ca sunt man-made, facute sa manipuleze oamenii slabi, asa cum se face in ultimul timp si cu histeria apocalipsei din 2012 in caz ca nu ai observat si acest lucru.

| hândel a răspuns:

Ce trezeşte interesul este dezacordul ce uneşte părţile aferente religiei. Omului îi place să se certe, şi religia este doar un motiv pentru. asta.
Fireşte că Dumnezeu ne va cruţa de aceste suferinţe, dar nu mai devreme de 2012, că atunci suntem programaţi. Între timp vizionează filmul 2012, pentru. a te pregati, şi nu uita să iei notiţe, în special coordonatele acelor vapoare salvatoare, şi orice-ai face, pentru. Dumnezeu, nu lovi porsche-ul ăla când dai în marşalier! laughing
Nu Dumnezeu permite aceste rele să se întâmple, ci mintea încă sălbatică şi ignorantă a omului o face. Nu înţeleg codul morse al inimii, însă mintea-mi spune să nu iau totul personal, şi să-ncerc să traiesc partea bună a vieţii cât mai lejer, şi fericit posibil alaturi de toţi cei iubiţi.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Mintea imi spune ca Dumnezeu nu ar exista, iar inima imi spune ca Satana e peste tot si in toate. Scoru e 3-0 la pauza pentru satana, pana acum.

| IcsD a răspuns:

E buna intrebarea. Sincer si eu ma intreb mereu. uneori mi`e si frica sa stau sa ma gandesc. pentru ca stii vorba aia "Crede si nu cerceta" sau "Crezi in Dumnezeu?" "Da" "Atunci nu cerceta!"

Probabil permite asta deoarece la randul nostru am facut iste greseli si ne avertizeaza, ne "pedepseste" intr-un fel, ne atentioneaza...

| Anonim21321 a răspuns:

Nu inteleg un lucru,: de ce va indoiti de asta, de existenta lui Dumnezeu, voi cum credeti ca s-au format copacii, pasarile, si toate vietuitoarele de pe pamant si in tot universu, si mai ales oamenii, cum s-au creat cu minte, intelegere si putina bunatate, cum sa apara ele din senin...nu are cum, toate astea sunt creatii Dumnezeesti. E imposibil sa fi facut universu oameni, copaci si minunatii asa perfecte.
Voi n-aveti ce face de va indoiti de aceasta existenta.De ce oare cand te rogibig grinoamne da-mi un lucru.sau orice.in scurt timp se intampla.crezi ca universu sau altceva ar putea face asta...eu nu cred, treaba voastra, eu am invatat sa cred in ce exista nu in ciopliri si alte imaginatii.
Voi nu va intrebati, daca de ex:intr-o zi era sa dea o masina peste voi, dar datorita cuiva ati scapat... datorita cui de fapt voi inca mai traiti, datorita ingerilor trimiti de EL ca sa va pazeasca.
Ati vazut ca Gigi Becali a fost arestat chiar in Vinerea Mare... iar dupa ceva saptamani... dupa ce s-a rugat. a iesit din inchisoare.Lui Dumnezeu i s-a facut mila de el, si stiind ca e om credincios si cu frica de Dumnezeu, i-a dat libertate, ca sa se bucure de ea.
ps:O sa credeti ca sunt o maicutza... dar nu e adevarat, am 14 anisi chiar daca uneori sau tot timpul fac greseli, nu ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era de asteptat. 4 raspunsuri, 0 cistigatoare si 1 intrebare.Alt cont? Alta manipulare? Succes la un nr.cit mai mare de clicuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu permite suferinta si razboaiele pentru a arata ca acestea sunt consecintele respingerii lui Dumnezeu fata de omenire si prin aceasta a arata tuturor ca este nevoie de El si de valorile lui nu de non-valorile pacatoase ale omului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu l-a lasat pe om, ca el sa aleaga binele si raul. Omul nu a ascultat de Dumnezeu si a vrut sa faca cum vrea el nu cum e corect si cum Dumnezeu vrea. De aceia este atita rautate si suferinta pe pamint. daca se vor sfirsi acestea odata? Da! si atunci va fi marea judecata si fiecare va raspunde pentru toate faptele, vorbele si gindurile sale. Atunci acei care l-au lasat pe Dumnezeu si au trait in pacat vor arde in focul vesnic, iar acei care au acultat de El se vor bucura cu El si vor fi cu El o vesnicie in bucurie si pace, intr-o frumusete la care omul nu poate sa ajunga sau sa se gindeasca. Dumnezeu nu vrea sa se intimple toate acestea. El nu vrea ca omul sa arda in focul vesnic, dar omul alege unde isi va petrece vesnicia. El este un Dumnezeu iubitor dar drept. Citeste biblia si roga-l pe Dumnezeu ca sa-o intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista frate niciun dumnezeu. e numai in imaginatia voastra

| wastedsoul a răspuns:

Ce suferinta si rautate? Pai daca asta ti se pare tie suferinta...Suferinta de pe pamant nu se compara nici 1% la cat este in iad si apropo celor care nu cred in DUmnezeu pentru ca nu il vad sa stiti ca nimeni nu poate sa il vada pentru ca este imposibil are o lumina infinita si forta infinita si daca ar cobora pe pamant sa-r distruge absolut tot si oricum va veni odata ziua judecati pentru toata vietuitoarele pamantului si cand veti fi inaintea lui Dumnezeu atunci sa mai intrebati daca exista da? Sa il intrebati pe EL de fata daca EL exista Da? Multi oameni au mintea atat de limitata incat nu pot vedea dupa moarte.