| sara2523 a întrebat:

V-ati intrebat vreodata de ce exista atata rautate pe pamant? daca despre dumnezeu se spune ce ne iubeste, de ce permite permite suferinta? de e nu-i pune El capat?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu poate si vrea sa puna capat suferintei.In curand va trece la actiune.Psalmi37:9-11

| sara2523 explică (pentru danay72):

Si eu cred acelasi lucru! permitemi sa te intreb ce relgie ai.

| danay72 a răspuns (pentru sara2523):

Sunt o Martora a lui Iehova.Isaia43:10-12

| sara2523 explică (pentru danay72):

Srios? si eu! ce coincidenta placuta!

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pricina pacatului omul s-a indepartat de Dumnezeu si a inceput sa faca lucrarile celui rau.

| Raniia a răspuns:

Mana care se afla in spatele nenorocirilor nu este mana vreunui om, nici mana luiDumnezeu, ci mana celui rau.Acum se naste intrebarea legitima:daca Dumnezeu este suveran,de ce ii permite Diavolului sa ne produca atat de mult rau? Atunci ce sunt nenorocirile? Nu sunt blesteme,nu sunt pedeapsa lui Dumnezeu, ci sunt adevarate binecuvantari. Dumnezeu transforma nenorocirea in binecuvantare, El care este suveran, ii permite celui rau sa actioneze, tocmai pentru ca prin aceste incercari teribile sa ne ridicam.

| Ovidiu11 a răspuns (pentru Raniia):

Felicitari pentru raspuns, foarte bun.

| wales a răspuns:

De ce nu pune Dumnezeu capăt răului? Hai să facem un mic exerciţiu de imaginaţia: Să presupunem că Dumnezeu hotăraşte în această noapte să pună capăt tot răului din lume. Asta înseamnă că va începe judecata! În acest caz, pe tine cum te-ar prinde, mântuit sau ne mântuit?

Perspectiva noastră trebuie să fie de sus în jos, nu de jos în sus!

| OOOLEOOO a răspuns:

This is Babylone.

Faya Babylon! and respect Diversity

| hunterpainting a răspuns:

Oamenii fac lucruri considerate rele din motive egoiste.

Dumnezeu nu opreste relele pentru ca ii place spectacolul.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa ne bucuram ca mor milioane de copii in africa de foame am putea sa fim printre ei cam asa suna mesajul unui crestin, de ce au murit 200 de mii de persoane nevinovate acum cativa ani in acel tsunami din cauza unui mar, aveau pacate stramosilor lor, dumnezeu e bun el omoara dar nu-i vina lui e de vina cel rau tot creat de dumnezeu desigur, dar el e bun ateii vor arde in iad ce daca crucea rosie e umansita toti voluantari vor ajunge in iad ca au ajutat oamenii nevinovati, probabil cel care a descoperit antitotul ciumei acum arde in iad dar nu dumnezeu lasa 10 milioane de boli nu satana dar el stie si lasa asa bun e, toti oamenii care gandesc sunt ateii se vede ca asa e mai ales in Romania

| RAY a răspuns:

tatal minciunii! = creat de dumnezeu

| Mădă0611 a răspuns:

Cata lume a murit, si in ce fel, "multumita" iubirii lui dumnezeu si a crestinilor, desi ei ar trebui sa fie buni, ingaduitori, iubitori, de la ceilalti de ce sa astepti altceva?

| milan9 a răspuns:

Pentru că omul doreşte să-i fie respectată libertatea, aşa responsabilă cum este ea!

| M25M a răspuns:

Rautatea exista pe pamant pentru oamenii sunt capabili de aceasta stare asa cum sunt capabili de bunatate. Suntem in stare sa facem rau si sa facem bine alegerea noastra bazandu-se pe rationamentul propriului interes, depinde ce ai de castigat sau ce obiective ai.

Este si celebrul paradox a lui Epicur care suna cam asa:
Paradoxul lui Epicur
Daca Dumnezeu vrea sa elimine raul, dar nu poate
Atunci EL nu este omnipotent.
Daca EL poate, dar nu vrea
Atunci este nu este benevolent.
Daca EL poate si vrea
Atunci cum de exista raul?
Daca EL nici nu poate si nici nu vrea
Atunci de ce sa-L numim Dumnezeu?

| dragos9234 a răspuns:

Rautatea este pur omeneasca, nu are treaba cu vreo divinitate.

| sara2523 explică (pentru dragos9234):

Nu este adevarattttt!

| dragos9234 a răspuns (pentru sara2523):

Asta sa o crezi tu.
Daca eu vin acum la tine sa te impusc eu voi voi fi cel care a produs acel rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

In conformitate cu biblia are legatrura cu divinitatea.

| dragos9234 a răspuns:

Raul este creat de oameni nu de vreun tata al minciunii.

| dragos9234 a răspuns:

Toti oamenii au creat raul si toti il continua.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Întrebarea ta este foarte pertinentă, iar Biblia oferă un răspuns cât se poate de clar. Idei precum că El se foloseşte de suferinţă pentru a ne pedepsi sau a ne forma personalitatea nu au sprijinul Bibliei.
Biblia arată că principalul motiv pentru care Dumnezeu permite suferinţa este CONTROVERSA apărută la începutul omenirii. Relatarea din Geneza capitolul trei spune că un înger sa răzvrătit şi a pus la îndoială suveranitatea lui Dumnezeu. El a făcut aceasta când folosindu-se de un şarpe a înşelat-o pe Eva spunându-i că Dumnezeu i-a minţit când a spus că vor muri dacă vor mănca din pomul interzis. Astfel acest înger, care a devenit mai târziu cunoscut sub numele de Satan Diavolul, a insinuat că Dumnezeu este un conducător rău care-şi privează supuşii de ceva bun şi că dacă ar fi el în locul Lui ar fi un conducător.
Dacă l-ar fi distrus imediat pe Satan, întrebarea ridicată de el nu ar fi primit răspuns. Doar faptul de a-i permite o perioadă să-şi dovedească spusele putea demonstra cine e în stare să conducă omenirea, Dumnezeu sau Satan. Iar Dumnezeu i-a acordat acest timp pentru a-şi susţine afirmaţiile. Acesta este şi motivul pentru care încă mai există suferinţă.

| sara2523 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

De ce esti convins de asta? pe ce te bazezi?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru sara2523):

Salut. În primul rând, am găsit multe dovezi de a crede că ceea ce se scrie în Biblie merită încrederea noastră. În al doilea rând, nu am găsit nici o altă sursă care să ofere răspunsuri logice la întrebările ce ţin de existenţa noastră. Dacă te-ar interesa mai multe despre dovezile de care am amintit, putem să discutăm pe această temă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate la timpul lor.lumea nu a inceput cu noi si nu se termina cu noi.iar cei ce vin dupa noi au aceleasi sanse sa se mantuiasca. daca el ar termina cu raul acum inseamna ca a venit imparatia domnului.satan a fost pedepsit, moartea eradicata.si cei ce urmau sa se nasca dar nu au apucat ce vor face?

| SakonSIUkon a răspuns:

Si vrei sa ajungi la viata vesnic fericita fara sa treci vreun test?

| sara2523 explică:

Permiteti-mi sa va intreb ce religie aveti.