| BOOBZen a întrebat:

Am observat ceva, cand sunt intrebati pe TPU despre Dumnezeu, multi care raspund li se da voturi de stupid, intrebarea este:voi credeti in Dumnezeu sau nu, fiti simceri, vreau sa vad cati oameni(de pe TPU)cred in El, eu sunt una dintre cele care crede.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Probabil ca aceasta este cea mai mare problema de pe TPU!
intotdeauna o sa fie persoane care nu o sa fie de accord cu existeta lui Dumnezeu, si mereu o sa fie persoane care sa fie de acord cu existenta Lui!
...Eu iti zic parearea mea ...de semiateu, sau semicrestin!
Eu cred ca ceva a creat totul! ...Ca tot universul are un creator!
nu cred, ...sau nu vreau sa cred ca totul a fost creat din intamplare.ca suntem toti un accident!
Probabil ca ceva a creat totul si dupa asta ...ne-a lasat sa ne descurcam! Parerea mea!
Dar nu pot sa cred povestile cu Adam si Eva, cu povestile din Biblie. care cu adevarat par necredibile! Ele ar tr sa fie luate simbolic, nu sa li se urmeze cu adevarat mesajul! Pana la umra Bibila si Religia au fost facute de oameni ...nici macar Hristos nu a vrut sa se formeze o religie! El si-a facut doar un grup de adepti!
Povestile care se regasesc in Biblie, au fost scrise in timpuri grele! in timpuri de razboi si atunci probabil ca aveau un alt inteles decat acum!
Pana la urma Biserica in timpul evului mediu a facut un abuz de putere si a ars pe rug mii de persoane crezute a fi vrajitori /vrajitoare!
inclusiv de Ioana de arc! ...care Culmea, in sec 20 au Facut-o Sfanta!
deci ...intradevar.multe din dubiile legate de biserica sunt justificate!
eu zic sincer : religia ...credinta in Dumnezeu.este totul simbolic! este speranta de crede ca exista ceva dupa moarte, speranta de a vedea mereu si jumatatea plina a paharului,. este bunatatea in sine a omului!
Acum...ce o fi adevarat si ce nu o fi adevarat.nimeni nu stie!
... poate e mai bine asa!
Cert este lumea are dreptul de a crede si de a nu crede!
Asta ne face oameni ...libertatea de decizie!

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da cred in Dumnezeu, Il iubesc incerc sa fac voia Lui in fiecare zi, am partasie cu El prin rugaciune.El imi poarta de grija si imi vine in ajutor.De la El vin toate lucrurile bune.El este Stapanul meu binecuvantat.El mi-a pregatit un loc in cer.Nu as vrea sa mai traiesc nici macar o clipa fara El.

| EmaS a răspuns:

Ai avut dreptate! Am fost votata cu stupid.Va veni o zi cand li se va umple fata de rusine inaintea dreptului Judecator.Vor plange amarnic, dar din pacate, va fi prea tarziu.Astazi,daca auziti glasul, nu va impietriti inima, ci intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand!

| EmaS a răspuns:

@Lemonshu
Pot totul in Hristos care ma intareste.Nu doresti din toata inima.Deschide-ti inima inaintea lui Dumnezeu, cere-I ajutor si impreuna cu El toate lucrurile sunt posibile.Paraseste pacatul si intoarce-te la Dumnezeu care nu oboseste iertand!

| Alphawolf a răspuns:

Voturile de stupid sunt date, in majoritate, din subiectivism si egoism(ca dor n-o sa tina omul cu ursul), dar mai sunt date si pe drept(sunt raspunsuri care le merita cu varf si indesat).
Nu stiu de ce ai nevoie de aceasta statistica. Pe mine nu ma intereseaza diferenta de numar dintre cei ce cred sau nu cred, pe mine ma intereseaza ce anume ii face sa creada altfel decat mine - modul de a gandi si caracterul lor. Doar asa pot realiza cine este in ceata, eu sau ei. Pe mine ma intereseaza doar adevarul, indiferent de ce ar implica.

| Alphawolf a răspuns:

@Alina894
"Celelalte universuri cum s-au format?" Esti cam in ceata!

| Alphawolf a răspuns:

@Alina894, intrebarea "Celelalte universuri cum s-au format?" nu isi are rostul. Sunt teorii care sustin mai multe universuri, dar ele sunt doar simple speculatii, nimic concret. Prima data trebuie sa fim siguri ca exista alte universuri(paralele) si doar apoi ii vine randul intrebarii tale.
Daca te intereseaza cum s-a format materia, iti recomand teoria Big Bang, ea iti explica cum si ce a determinat aparitia materiei, doar ca trebuie studiata si inteleasa.

| wales a răspuns:

Eu aproape la fiecare raspuns pe care-l dau primesc acest vot,ce se ascunde de fapt in spatele acestui vot?,probabil o invidie mascata a celui care voteaza asa ca nu are si el curajul sa recunoasca credinta in ceva divin,mai exact in Dumnezeu.
Toti suntem constienti ca un raspuns nu poate multumi pe toti,dar asta nu justifica aerul de superioritate pe care vor sa-l fluture cei care voteaza asa, o intrebare mai corecta ar fi, de ce sunt atrasi de cuvantul '' stupid ''?
Acum sa raspund si la partea a doua a intrebarii
Da eu ma incred in cuvantul Lui Dumnezeu.

| danut a răspuns:

Cred neconditionat in existenta si universalitatea Dumnezeirii, Dumnezeul Tata, Dumnezeul Fiu si Dumnezeul Duhul Sfant.

| ania a răspuns:

Cred in El nu in sensul ca sunt de acord ca exista ci ca am ales
sa-i dau in stapanire tot destinul meu.

| Kosuchin a răspuns:

Hey! negativul raspunsului lui @Work4Him

| mgtow a răspuns:

Da si eu cred in el.

| Pomar a răspuns:

Nu cred si nu cred ca voi crede vreodata...deja ma aflat pre multe despre stiinta ca sa mai pot crede in povesti

| Pomar a răspuns:

@hope2destiny sa stii ca gandirea ta nu este chiar gresita... exista oameni care spun ca nu cred in dumnezeu pentru a parea interesanti dar amuzant este ca sunt mult mai multi oameni care cred in dumnezeu din snobism, ca sa fie in ton cu lumea.
Eu m-am gandit seriosa sa renunt la patetica ora de religie dar imi mareste media si cum oricum nuse pun absente prefer sa merg din cand in cand si sa imi amres mediawinking

| Pomar a răspuns:

@Katy ce zici sa mai citesti o data raspunsul eu si sa il reformulezi pe al tau astfel incat sa aiba o logica...Am spus ca stiu deja prea mult din stiinta ca sa mai pot crede in povesti, acest "Prea mult"se poate referi doar la a sti in mare despre teoria evolutiei evolutiei a lui Darwin si ar trebui sa stii fie destul cat sa realizezi cat de aptetica si puerila este credinta in Dumnezeu.
In rest normal ca stiu ce am spus, am 16 ani si la ce te referi can spui 'e grav daca ati ajuns asa"la faptul ca avem pareri personale? ca ne expunem punctul de vedere?; personal cred ca mai grav e pentru tine fiindca comunismul nu mai este la putere si nu cred ca o gandire ca a ta este privita cu ochi buni in societate.

| dexro a răspuns:

Mai cei ce sustin existenta lui Dumnezeu in 99.9% din cazuri ei o sustin cu un argument stupid. Ca de exemplu: pentru ca nu il vezi nu insemna ca nu exista (dar moscraciun?) - multi oameni de stiinta nu au explicat cine stie ce dracie (astea is sustineri nefondate sau daca sunt fondate sunt luate din declaratiile vrunui speudo-om de stiinta) - cea mai mare porcarie de raspuns ii ala in care se da cate un citat din biblie unde scrie despre dumnezeu exista si acel citat este argumentul ce dovedeste necontestabil existenta lui...
Eu nu cred in dumnezeu si cu atat mai putin in biblie si am argumente logice ce imi sustin punctul de vedere.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu cred din toata inima mea in Dumnezeu, si L-am acceptat pe Isus ca Domn si Mantuitor in viata mea. Caci pentru mine a trai este Hristos, iar a muri este un castig. happy
Gbu :]

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Din tot sufletul cred

PACE!

| Narcis2007 a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu Apache!

| ema69 a răspuns:

Da,cred.Pana si numele ce il port(Manuela)are insemnatatea lui.Cum as putea sa nu cred in cel ce m-a ajutat in orice clipa grea a vietii mele?

| deutza a răspuns:

Eu cred

| WhiteWolf7 a răspuns:

Oricat de rocker sunt eu(se zice ca rockul e de satanisti) nu pot sa neg, chiar cred in Dumnezeu.

| Katy_8817 a răspuns:

IceShadow, esti deja prea destept?laughing Nici nu stii ce ai spus, toate viata vei descoperi lucruri noi. Nu cred ca ai nici 20 de ani. E grav daca ati ajuns asa, oameni...

| Katy_8817 a răspuns:

Nu va mai ajunge cat stiti vi s-a urcat la toti la cap. Toti cred in ziua de azi ca cititul a 2 carti si faptul ca ai pus gura pe o tigara inseamna totul. Mi se face rau...

| Babydoll_4700 a răspuns:

In Dumnezeu cred, dar nu in biserica si nici in religie. Nu Dumnezeu ne indeamna sa comitem atatea crime si pacate (de orice fel, dar pacat nu ma refer la lucrurile blamate de religie, ci la ceea ce nu tine de "calitatea" de om). Divinitatea exista, dar cum sa crezi in biblie sau in "ritualuri" care sunt inventate tot de om?

| dafna a răspuns:

Eu nu cred ca oamenii au fost creati de o forta superioara unica.Eu cred insa ca oamenii au nevoie sa creada intr-o fiinta superioara, au nevoie de asta ca sa continue sa existe:faptul ca in momentele rele "stiu" ca cineva acolo sus ii iubeste, ii protejeaza sau nu-i va lasa de izbeliste le da puterea de a se ridica si a merge mai departe. Cred ca era nevoie de religie -la modul general, nu una anume, pentru ca trebuia sa existe un numitor comun, cumva cunoasterea trebuia sa ajunga la marea masa, cumva trebuia sa existe o ordine in mare dezordine si asta era bine(religia a venit cu norme de igiena, religia a venit cu un cod de legi civile si juridice) In momentul in care religia a speculat teama de "prea marele din cer" si a fost folosita pentru a supune, pentru a limita si indobitoci omul, in a-l tine in nestiinta(celebrul "crede si nu cerceta" ), de a-l transforma in animal de jug, pentru a-l putea manipula mai usor cred ca s-a alunecat pe un drum gresit.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

SUNT ATEIE! Sa zicem ca Issus a trait pentru ca exista dovezi, dar asa numitul Dumnezeu nu si nici alte zeitati nu exista si sunt inchipuiri ale oamenilor insa asta nu inseamna ca nu exista ceva divin.

| Dreamy a răspuns:

Eu cred in El. E Creatorul lumii si Tatal nostru orice ar zice altii.

| hope2destiny a răspuns:

Intotdeauna o sa fie cineva [sau mai multi] care vor fi impotriva...de ex, la inceput, toti ziceau ca filmu` Avatar e cel mai tare. dup`aia s`a gasit unu` care sa zica ca nu`i place [era contra tuturor], iar dupa el s`au mai trezit cate unu`, cate 2, care sa se ia dupa ala. nu stiu daca m`ati intelesbig grin. e un fel de snobism. eu, una, cred in dumnezeu...
dar daca nu crezi in El, ce mai cauti la orele de religie?straight face

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

Eu nu cred.Sunt obligat de familie sa cred.