| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate.este adevarat ca daca ai intr-o sticla de doi litri, mercur cam de doua degete sa zic, nu il poti ridica? este atat de greu? ce alte lucruri mai imi spuneti despre mercur? ma fascineaza deoarece am vazut la tv despre tragedia din Turda... funda si voturi

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Trebuie să te gândești la densitatea mercurului, care este ceva între 13 și 14 g / cm cub.
http://nitro.t2i.info/mercur/
Mercurul este un elemenmt cu densitate foarte mare( aproximativ 13, 5 grame/ centimetru cub)
și înmulțind densitatea cu volumul afli masa și îți răspunzi singură.

| MMihai a răspuns:

După alții densitatea mercurului este
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mercur_(element)
Densitate 13545, 9 kg/m³

| comansorin a răspuns:

N-am ce sa iti zic nimic decat sa-ti arat : http://ro.wikipedia.org/wiki/Mercur_(element)

| myhaytzu a răspuns:

Eu am avut mercur dar in cantitate foarte mica adica am spart un termometru din greseala, daca temperatura este ridicata in camera de exemplu atunci el se evapora si il gasesti in cel mai racoros loc al camerei adica prins pe ceva metalic sau sub pat sau ceva de genu.

| anonim_4396 explică (pentru myhaytzu):

Infricosator laughing sa stii ca fuge o substanta prin casa omg

| PipalClau a răspuns:

Mercurul este un metal a carui temperatura de topire este la -45 grade Celsius.
1Litru de mercur = 13.6Kg
Mercurul este intr-adevar greu dar nici chiar asa greu incat sa nu-l poti ridica.

Sper ca te-a ajutat.
Mai mult de atat nu cred ca stiu.

| anonim0017 a răspuns:

Nu este greu, dar din cate am invatat in scoala generala o catitate mica de mercur poate fii fatala...
dar nu este greu, sa nu cumva sa deschizi stica ca mercuru sare din sticla si il poti inhala...
ps:eu sunt din turdawinking
sper ca te-am ajutat...mercurul este un nemetal ff periculos