| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care locuieste (si lucreaza) intr-un orasel undeva prin nord. In weekend, se duce uneori in satul natal sa-si vada parintii. Desi are masina, se duce cu trenul. Ia trenul sambata dupa amiaza si se intoarce luni dimineata. Cum locul de munca e departe de gara, sotia lui vine cu masina si il ia. Ei locuiesc peste drum de compania unde lucreaza - practic in acelasi loc cu aceasta. Intotdeauna sotia ajunge la gara cu masina chiar in clipa in care trenul opreste. Sotul urca la volan si porneste, ajungand la locul de munca in momentul cand incepe lucrul. Intr-o zi, insa, intorcandu-se de la parinti, a luat un alt tren si a ajuns cu 55 de minute mai devreme in gara din oras. Nu-si anuntase sotia de modificarea asta, asa ca a pornit-o pe jos. La un moment dat a intalnit insa masina cu care sotia venea sa-l ia de la gara la ora obisnuita. S-a urcat in masina si a ajuns la lucru cu 10 minute mai devreme.
Si, fiindca nu este aici obiceiul sa spunem povesti fara sa punem o intrebare, iata intrebarea: De cate ori credeti ca este mai mare viteza masinii decat a amicului meu ca pieton?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pentru aquarising si Ionut1492 - Nu, nu este nici 15, nici 9. Si chiar daca raspunsul ar fi corect, trebuie explicat cum ai ajuns la el.
Cu Alexandru ma cert mai tarziu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nu ai inteles tu bine, daca nu cumva ti-a zis gresit prietenul tau.
Ar veni ca el a mers pe jos 50 de minute pana sa se intalneasca pe drum cu sotia lui si dupa aia inca o bucata cu masina ca sa ajunga acasa. Nu stiu unde sta el, dar am o matusa care sta tot intr-un orasel din nord si nu prea are cum sa fie asa de mult de mers pana acasa.
Plus ca nu prea cred ca ea mergea exact cu aceeasi viteza de fiecare data si ajungea tot timpul fix cand venea trenul in mod normal.
Oricum, daca e asa cum a zis el, atunci viteza lui de mers pe jos e de 10 ori mai mica decat viteza masinii, pentru ca masina a castigat 5 minute datorita faptului ca el a mers pe jos 50 de minute.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu stiu unde sta el, dar am o matusa..." - intr-un orasel din nordul Europei happy
Revenind la esenta problemei: esti precis in raspunsuri, dar zgarcit in explicatii. Pai crezi ca e chiar asa de evident faptul ca el a mers pe jos 50 de minute? Sau ca masina a castigat 5 minute?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

In cazul asta nu te contrazic si s-ar putea explica si punctualitatea, pentru ca acolo si ca sa te intalnesti cu parintii (daca te-ai mutat de la ei) iti faci programare.
Pai e destul de evident ca el a mers pe jos 50 de minute si ca masina a castigat 5 minute in drumul spre gara.
Daca ei au ajuns acasa cu 10 minute mai repede ca de obicei inseamna ca masina a avut de mers cu 5 minute mai putin la dus ( si bineinteles cu 5 minute mai putin la intors). Asta inseamna ca ei se intalnesc pe drum cu 5 minute inainte de ora la care ajungea normal trenul.
Dar el a ajuns in gara cu 55 de minute inainte de ora la care ajungea normal trenul si asta inseamna ca de cand a ajuns in gara (si a inceput sa mearga) si pana se intalnesc pe drum au trecut 50 de minute (55 minus 5). Deci distanta aia pe care masina ar fi facut-o in 5 minute (pentru ca atat timp a castigat masina la dus), el a facut-o in 50 de minute. Daca i-a trebuit un timp de 10 ori mai mare decat masinii pentru aceeasi distanta inseamna ca avea o viteza de 10 ori mai mica.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, asa mai merge. Daca vei vrea sa fii foarte sincer, vei admite ca nu era chiar evident. Si spun asta gandindu-ma la faptul ca pe site sunt destul de multi care ar avea nevoie de explicatii mai detaliate pentru a intelege un astfel de rationament. Si eu vreau sa se aleaga si ei cu ceva. Mersi de raspuns!
Lasa ca te prind eu cu una mai grea happy e in curs de fabricare. Ma bucur ca adminii au inceput sa inteleaga ca sunt probleme inocente, nicidecum teme si ca dau si ele un plus de frumusete pe site. Cu cat sunt mai variate topicurile, cu atat este TPU mai interesant.

Răspuns utilizator avertizat
| aquarising a răspuns:

De vreo 15, poate 16 ori
merg pe 15