| SakonSIUkon a întrebat:

Sall,cum iti dai seama,calatorind cu trenul, ca ai ajuns la destinatie? Anunta acolo in tren cineva sau se estimeaza dupa timp? Sau e un panou la gara pe care scrie?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Te uiti pe bilet si vezi ora la care trebuie sa ajunga trenul la destinatie, apoi iti pui o alarma pe telefon cam cu 5-10 minute inainte de acea ora. Pe urma esti atent(a) la gara, pentru ca trebuie sa scrie pe o placuta numele orasului/satului/haltei. Daca mergi cu IR (accelerat/rapid) sau cu intercity e posibil sa fie un difuzor prin care sa anunte gara care urmeaza, dar acest lucru nu este obligatoriu. O alta metoda ar fi sa folosesti gps-ul de pe telefon ca sa afli unde esti exact laughing

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In fiecare gara scrie mare numele ei.

| neutrino a răspuns:

Daca nu stii, intrebi, nu exista alta metoda.

| LTAA a răspuns:

Scrie pe bilet, dar după întârzieri, cam pe ghicite.

| CinevaNou a răspuns:

Te uiti pe bilet sa vezi ora la care ajungi, deci obligatoriu sa ai un ceas.
Se poate intampla sa nimeresti in gara intre trenuri, sau pe langa panoul cu numele garii. Asa ca nu te poti baza mereu pe asta, mai ales daca nu cunosti cum arata gara.
Sau daca ai un telefon cu gps... laughing

| SakonSIUkon explică:

Multumesc tuturor, dar nu prea stiu cui sa ii dau funda... Sper sa nu se supere nimeni daca dau altcuiva.

| PeFuga a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Multumesc! Oricum dadusem cel mai complet raspuns prima big grin

| EuAmTotul a răspuns:

E un panou la gara pe care scrie in ce statie ai ajuns.

| zloreena a răspuns:

Ar trebui să scrie pe biletul de tren ora la care ajungi, știi? Și da, te poți uita si pe panou înainte să te urci în tren

| PeFuga a răspuns (pentru zloreena):

Pe panou nu scrie ora la care ajunge la destinatie trenul, ci doar ora la care pleaca!

| zloreena a răspuns (pentru PeFuga):

Când își cumpără bilet e liber să întrebe fiindcă tipa care stă acolo și de la care își ia biletul are programul în față cu orele de plecare și sosire