| Negrea_Amalia_1995 a întrebat:

Am vazut intr.o noapte cred ca era 11 si ceva pe cer un fel de stea care se misca avea o lumina puternica ziceai ca e luceafarul se misca drept intr.o directie si a disparut. Oare ce era? Avion nu era ca nu palpaiau cele doua lumini.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Ceva de genul... asta?

https://www.youtube.com/watch?v=xOsOifg4Mm0

10 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Statia ISS

| sublime89 a răspuns:

Poate ceva satelit artificial.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Am vazut zeci, poate sute de chestii d-astea pe cer la viata mea, eu sunt fumator si ies in fiecare noapte la geam sa fumez. N-as putea sa-ti zic exact ce sunt sau ce reprezinta dar n-au nicio treaba cu extraterestrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem in perioada Perseidelor cu apogeul intre 9 - 14 august.
Type "Perseide" pe net, si ai sa vezi ce sunt.
Altfel spus in limbaj popular, ce ai vazut tu este o "stea cazatoare". happy

| Dolyta a răspuns:

Probabil era un lampion. daca nu stii ce este ala, cauta pe net.

| Atlas33 a răspuns:

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie..eram la pescuit in toiul noptii si privind atent pe cer am observat o lumina ce mi-a atras atentia, nu de alta, dar s-a aprins dintr-odata mai mult decat era si-apoi a inceput sa se miste oblic dar undeva in sus nu jos..si nu cred ca era nici satelit sau altceva terestru. cred ca ai avut de-aface cu un obiect extraterestru, si nu ar trebui sa te mire, doar ca pentru noi e inca devreme sa recunoastem ceea ce de fapt e evident si chiar uneori ni-se sublinie cu rosu. nu putem fi singuri in univers, ar fi o risipa de spatiu, nu crezi?

| Negrea_Amalia_1995 explică:

Nu a fost deloc o stea cazatoare deoarece a durat aproape un minut pana a ajuns in cealalta parte a cerului si apoi a disparut nu a fost o linie pe cer si gata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Bine, nu a fost deloc. happy

"Fenomenul luminos dureaza intre citeva fractiuni de secunda SI CATEVA MINUTE".***

adica MAI MULT de "aproape un minut".

***Citat: dr. Harald Alexandrescu, Observatorul astronomic amiral Vasile Urseanu.

| emilyemy27 a răspuns:

Cred că era o stea căzătoare. happy

| Pana_Alexutzu_2000 a răspuns:

Stea cazatoare. funda?