| schwarzman a întrebat:

Ar trebui cei bogati sa-i ajute pe cei saraci?

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cu moderatie si mare atentie, cei saraci trebuie sa invete sa devina bogati la randul lor, nu sa le vina pe tava.

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. Ar fi o mare nedreptate pentru cei care-au muncit s-ajungă sus.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Bai,cei care ati raspuns asa, voua chiar nu va e rusine sa asteptati sa va dea altul? Raspunsurile voastre tradeaza felul in care ati proceda daca ati ajunge saraci. Unul sarac trebuie sa invete de la un bogat sa se descurce singur, in viata se premiaza mai mult munca decat lenea.
Si hai sa nu confundam ajutorul cu datul de pomana.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sa vina Robin Hood laughing

| NickiMinaj a răspuns:

Da. daca ai de unde, nu cred ca te doare la pedala daca faci un bine cuiva, zic.

| Chris a răspuns:

Nu. Fiecare e pentru el. Welcome to the jungle laughing

| Bunny a răspuns:

Sunt de acord pentru ajutorarea copiilor saraci sau a persoanelor cu handicap.Restul au si ei maini sa munceasca. Desigur cei cu bani ar putea sa mai dea si de la ei o parte(foarte nesemnificativa pentru ei ) sa ajute un copilas sau o persoana bolnava.In general oamenii sunt egoisti, fie ei bogati sau saraci. Cand ai nevoie de ajutor de multe ori ai surprize ca nici cel mai apropiat nu te mai ajuta.Atunci ce pretentii mai avem de la straini?

| Anonymus314 a răspuns:

Eu cred ca da, la urma urmei suntem toti oameni.

| GaBBiii a răspuns:

Buna!
Asa ar fi normal, dar ce sa le faci...
Lume egoista.

| Teo a răspuns:

Teoretic da pentru ca toti suntem oameni dar de obicei cei bogati vor mai mult decat au si sunt mai zgarciti decat cei saraci.

| DAS a răspuns:

Depinde de situatie.De ex: daca u este un baiat sanatos si apt de munca da nu ai chef sa muncesti si mori de foame un bogat nu ar trebui sa te ajute cu nimic. Daca ai fi bolnav sau ce stiu eu ce te-as ajuta cu drag.

| danaG a răspuns:

Ar trebui...multe sa fie altfel, dar...cum asa ceva nu prea sa intampla, cred ca cei saraci nu ar trebui sa astepte ajutorul celor bogati ci sa se descurce singurei

| Diiana232997 a răspuns:

Pai depinde, ar putea sa-i ajute.dar cand esti bogat cine se mai gandeste la ceilalti?
Daca cei bogati i-ar ajuta pe cei saraci nu ar mai fi criza.

| Vali_7316 a răspuns:

NYX are dreptate. Da cei bogati trebuie sa ii ajute pe cei saraci dar nu cu bani. Ar trebui sa ii invete sa castige bani. Dca unui sarac ii dai un peste asta il va satura pentru un timp dupa care va cere iar. Dar daca il inveti sa pescuiasca este mai bine pentru amandoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ar trebui. Cel bogat a muncit pentru banii aceia. Iar cel sarac a stat si s-a gandit. Asa ca nu ar trebui.

| 7lucian8 a răspuns:

Da... dar ei nu gindesc nici cit negru sub unghie la acest lucru.dar putini sint si din astea care cred ca nu au uitat de unde au plecat...

| Daniela1Laur a răspuns:

Da ar trebui, sau mai simplu ar fi sa nu existe clase sociale! Toata lumea sa detina aceiasi bani intr-o oarecare masura!