| kyle a întrebat:

Asemanari si deosebiri intre crestinism si islamism.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| TokyoGirl a răspuns:

Buna eu sunt musulmanca adica religia mea este islam si nu cred ca religile se aseamana intre ele.Foiecare Religie este intr-un fel.In religia crestina este voie, porc si alcool in religia musulmana nu.In religia crestina cainele ti-se poate urca si in cap eu am caine desi sunt musulmana dar la musulmani nu este voie ca cainele sa se atinga de hainele de rugaciune sau sa intre in camera de rugaciune. Daca mai ai nelamuriri sau intrebari intreaba-ma.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"TokyoGirl a răspuns: Buna eu sunt musulmanca adica religia mea este islam si nu cred ca religile se aseamana intre ele.Foiecare Religie este intr-un fel.In religia crestina este voie, porc si alcool in religia musulmana nu."
Sunt sigur ca esti o buna musulmanca dar ai multe necunostiinte in ale crestinismului printre aceia cu mancarea porcului, nici crestinii nu au voie sa manance porc dar UNII dintre ei o fac, altii nu. Cat despre cainii care intra in camera de rugaciune...nu cred ca se intampla la nimeni acest lucru dar probabil ar trebui sa observi din istoria biblica ca fiecare dintre cele doua curente religioase se trag din acelasi parinte Avraam, mai departe studiaza si vei descoperii multe asemanari.

| TokyoGirl a răspuns (pentru danut):

Eu am studiat bine si este adevaratca din cate am inteles catolicii nu mananca porc.Iar lucrul cu cainele este adevarat, cainii sunt considerati...altfel in religia musulmana.

| danut a răspuns:

"bamse a răspuns: Danut te contrazic. Orice crestin poate sa manance porc daca vrea. Asta cred eu depinde de fiecare. De obicei la Craciun se taie porcul, asta o stie oricine."
Ca mananci porc este problema ta, dar Dumnezeu (Isus Hristos) nu a schimbat (spus) nicaieri ca este voie sa mananci ceea ce a spus o data ca nu este voie. Cumva Dumnezeu isi schimba parerea in functie de placerile si dorintele gastromomice ale tale sau ale mele? Unde ai auzit tu asta? Dumnezeu are principii FUNDAMENTALE care nu se schimba NICIODATA. Daca nu ar fi asa, NU AR FI DUMNEZEU.

| Nicusor_Ionut_1994 a răspuns (pentru danut):

Te contrazic! Crestinii au voie sa manance carne de porc si de alte animale initial interzise in Vechiul Testament, iar faptul acesta este sustinut in cartea Faptele Apostolilor, in capitolul 10, in care este relatata intamplarea cu sutasul Corneliu. Dumnezeu Insusi i-a revelat lui Petru acest lucru: "Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum şi se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiş, să se roage pe la ceasul al şaselea.
10. Şi i s-a făcut foame şi voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz.
11. Şi a văzut cerul deschis şi coborându-se ceva ca o faţă mare de pânză, legată în patru colţuri, lăsându-se pe pământ.
12. În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare şi târâtoarele pământului şi păsările cerului.
13. Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat.
15. Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.
16. Şi aceasta s-a făcut de trei ori şi îndată acel ceva s-a ridicat la cer." Asadar, ceea ce Dumnezeu a curatit avem voie sa mancamwinking

| danut a răspuns (pentru Nicusor_Ionut_1994):

Iertare pentru "intarziere" dar nu am avut acces la net cateva zile.
textele respective NU AU nici o legatura cu mancarea cea de toate zilele ci este vorba despre acceptarea lui Cornelius (sutasul roman) de catre Petru ca unul acceptat de Dumnezeu. Petru ca orice "bun" evreu credea ca Dumnezeu este DOAR pentru evrei iar ceilalti sunt sorttiti pieirii. Visul lui Petru dat de Dumnezeu INDICA EVIDENT acest lucru. DAR daca scoti textele din CONTEXT poti intelege MOTIVAREA PACATULUI, aceia a poftei de a manca carne SPURCATA. Dumnezeu este DUMNEZEU iar o lege data este data PENTRU VESNICIE si nu se schimba dupa cum vor unii pofticiosi.

| bamse a răspuns:

Cred ca am gasit un topic unde cu adevarat oamenii au lucrat impreuna la raspuns. TokioGirl a aratat cateva mici deosebiri, iar diaste asemanari.

Eu unul sunt ortodox. Si desi sunt asemanari si deosebiri, sunt si eu de parere ca religiile sunt diferite. Adica nu poti fii si una si alta.

| bamse a răspuns:

Danut te contrazic. Orice crestin poate sa manance porc daca vrea. Asta cred eu depinde de fiecare. De obicei la Craciun se taie porcul, asta o stie oricine. Mai sunt secte care interzic anumite mancaruri. Alea nu au legatura cu crestinismul.

Eu unul mananc foarte rar carne de porc si numai in vizite. La mine in casa nu cumpar porc. Dar asta pentru ca asa imi place mie. Religia crestina iti da foarte multe libertati. Ca acum habotnicii sunt la moda si ca ei fac rating la TV e altceva. Religia crestina de obicei iti bate obrazul asa, face recomandari, dar nu iti pune pumnul in gura, sa te forteze.

| bamse a răspuns:

Inca ceva danut. Evreii mozaici nu au voie sa manance porc. In Vechiul Testament este interzis porcul. Noul Testamant aduce lucruri noi, lucruri mai spirituale.

Deci sa nu faci confuzie intre evreii mozaici si crestini. Sunt 2 religii diferite, chiar daca au o istorie comuna.

| Diaste a răspuns:

Islamul si crestinismul au la baza aceleasi principii fundamentale: iubirea de Dumnezeu, iubirea aproapelui, liberatea omului de a alege, etc. Isalmul si crestinismul modern se confrunta cu aceleasi dileme (spre exemplu, homosexualitatea este condamnata in Biblie si Coran, insa ea este acceptata in societatea moderna). Atat islamul cat si crestinismul pot avea o interpretare extremista, care din pacate este adoptata de anumite grupuri. Atat islamul cat si crestinismul pot avea o interpretare moderna, care da un sens vietii si adauga spiritualitate si moralitate fara a limita excesiv stilul de viata modern.
Un punct oarecum comun intre crestinism si islamism este acela ca atat crestinismul, cat si islamismul, pune un accent foarte mare si da o importanta vadita cartii sfinte (respectiv Biblia si Coranul).

| CrunkJuice a răspuns:

Amandoua religii cred in Vechiul Testament, Islamistii in recunos pe Isus doar ca Profet si nu ca Mantuitor, Ambele religii asteapta sa vina Isus. Sper ac te-am ajutat

| FashionCellia a răspuns:

Eu cred ca diferenta este ca religia islanismului este cea care este cu Alah iar crestinismului este religia in care credem noi.

| gl06zkf a răspuns:

Biserica ortodoxa este diferita fata de biserica catolica si fata de biserica moschee pentru ca, biserica ortodoxa este cea mai crestina biserica din lume.intotdeauna trebuie sa mergi la biserica ortodoxa.Acolo de spovedesti si faci tot ce trebuie.

| Georgiu_Vlad_1990 a răspuns:

Amandoua religiile sunt monoteiste.Eu intotdeauna am fost adeptul unei conceptii (nu cred ca gresita) : Amandoua religiile au un Dumnezeu. Nu conteaza de cum il numesc, au o divinitate! Ei il numesc Allah, noi Dumnezeu, in limba noastra! In limba lor termenul "Dumnezeu" este tradus Allah, cum in engleza e tradus "God"....asa,ca o parere. ASTA E O ASEMANARE, logic! ..De deosebiri nu vreau sa ma leg, sa discut!winking Ce atatea discutii in contradictoriu?! ...Ambele au UN Dumnezeu, si gataaa! happy