| RAY a întrebat:

Astept raspunsuri serioase, pastilele astea de memorie ajuta la ceva? Lecitina?

Ati patit vreodata cand invatati ceva sa va vina o stare de somn as putea spune, nu stiu cum sa trec peste ea, mi-am cumparat lecitina ajuta la memorie? Sa beau cafea, ce sa fac? Memo plus te tine treaz?

Faza e ca eu invat cuvinte mereu noi, nu invat ceva rational, logic, nu e o formula matematica e doar un cuvant si repetitie atat, ma gandesc la asocieri cuvant =imagine etc

11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Am luat si eu lecitina cativa ani.
Dar pe mine m-a ajuat cel mai mult AMBITIA.
Am citit foarte mult,am completat intregrame,mi-au placut testele de perspicacitate.Dar trebuie sa-ti placa ceea ce faci,daca o faci,, de nevoie'' nu bine
Mie cafeaua imi,, trezeste neuronii'', dar o beau dimineata!
Descopera ritmul tau biologic, vezi cand esti mai activ si profita.
PUNE mintea sa lucreze, te ajuta!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu ajuta. Am luat si eu... degeaba.
Nu forta invatarea, odihna la timp e mai buna. Si incearca sa legi acele cuvinte de ceva logic pentru a le retine mai usor.

| RAY explică (pentru Valentinaldoilea):

Imagini,muzica,detalii,repetitie fac si eu cat pot

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru RAY):

Nu asa. Din ce domeniu sint?

| RAY explică (pentru Valentinaldoilea):

Eu invat o limba straina

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru RAY):

Aha! Incepe cu cuvintele care seamana cu altele din alta limba la forma si inteles. Apoi, vezi ca sint si cuvinte compuse. Vine logica: din ce cuvinte si ce inseamna separat? Cauta filme in acea limba, titrate, si vezi expresiile lor uzuale. Chiar fara sa-ti dai seama vei memora cate un cuvint. Mai usor inveti vorbind cu cineva in acea limba decit memorind.

| RAY explică (pentru Valentinaldoilea):

Corect asa e, daca as avea cu cineva as vorbi crede-ma ca am incercat, dar cand aud ca esti din Romania adio

| GoldandSilver a răspuns:

Mai bine citeste, citeste si iar citeste, doar asa iti dezvolti imaginatia si vocabularul. Pastilele pentru memorie nu ofera rezultatul scontat. Funda?

| alexbit90 a răspuns:

Greu de spus happy dar eu am luat lecitina candva si sunt de parere ca nu ajuta la nimic.

poate doar un " efect placebo" gen ( am loat lecitina mama sa vezi ce bine este acum invat super ).

| RAY explică (pentru alexbit90):

Cat timp ai luat?

| alexbit90 a răspuns (pentru RAY):

Vreo 2 luni cred... dar cum spuneam nu are nici un sens. stai linistit si sincer eu nu cred ca exista pastile pentru asa ceva. asta e doar asa sa vanda un produs.