| Superior a întrebat:

De ce exista propaganda ateista in lume?
Iar aici nu vorbesc de toti ateii,recunosc,sunt atei ok,care sunt oameni,dar si atei care ar baga in inchisoare/spitalul de nebuni sau ar executa pe oricine crede in Dumnezeu. De exemplu,sunt oameni care fac orice sa-si faca puncturile de vedere cat mai publice si cunoscute,fie ei oameni de stiinta,scriitori sau prezentatori TV. De ce?
Nu ar fi mai normal si moral ca aceste discutii si propagande sa nu mai aiba loc? E adevarat ca sunt si crestini dusi care fac propaganda,dar aia sunt niste oameni de rand,nu persoane cunoscute precum Francis Collins care si-a expus punctul de vedere si argumentele,nu incercand sa si-l impuna. Bill Nye de asemenea face o gramada de propaganda ateista, el fiind gazda unui show pentru copii.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce propaganda fac atei ca sunt curios? ai primit vreun fluturas? amenitari cu iadul?

| Superior explică (pentru RAY):

Acest canal de Youtube :
https://www.youtube.com/channel/UCUTBvu9NrpVQFiICTu3-dvw
Dan Barker este un activist ateu, muzician și compozitor american. Timp de 19 ani a fost predicator creștin, dar a renunțat la religie în 1984. Este cunoscut pentru critica adusă religiei și pentru pledoaria sa în favoarea raționalismului și a separarării între biserică și stat.
Michael Shermer este un scriitor american și specialist în istoria științei și fondator al The Skeptics Society. Este cunoscut pentru critica adusă pseudoștiinței și existenței fenomenelor supranaturale.
Clinton Richard Dawkins, FRS, FRSL este un eminent etolog britanic, biolog evoluționist și autor. Profesor la Catedra pentru Popularizarea Științei „Charles Simonyi" din cadrul Universității Oxford, din anul 1995 până în anul 2008, în prezent se află în fruntea Fundației Richard Dawkins pentru Rațiune și Știință.
Sam Harris este un scriitor și cercetător în domeniul neuroștiinței. Este cunoscut pentru cărțile sale critice la adresa religiei, The End of Faith și Letter to a Christian Nation, ultima scrisă ca răspuns la criticile primite la publicarea primei cărți.
Christopher Eric Hitchens a fost un scriitor, critic literar și jurnalist anglo-american. Articolele sale au apărut în reviste precum The Atlantic, Vanity Fair, Slate, World Affairs, The Nation, Free Inquiry și altele.
Bill Nye este un scriitor si gazda unui show pentru copii, recunoscut pentru critica adusa divinitatii.
etc etc
Un user imi aduc aminte a mai dat un exemplu bun, acela fiind Lawrence M. Krauss care face conferinte ateiste non-stop.

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

Adunarile religioase de orice fel, nu reprezinta tot propaganda? Posturile TV religioase nu sunt pentru propaganda? Site-urile religioase, ce sunt? Prezenta religiei in scoala, ce e? Si exemplele pot continua.

Ca sa nu mai vorbim de toti popii, preotii, calugarii si ce naiba mai sunt crestini care arunca pe unde pot cu noroi atat in atei, cat si in alte religii.

Asa ca nu va mai victimizati atat.
Pur si simplu exista oameni care vor sa reduca influenta povestilor cu spiridusi in societate, lucru benefic dealtfel.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Desi aia e propaganda ateista, faptul ca omul se exprima liber, aia care au murit in 89 pentru libertatea de exprimare erau atei? eu cred ca tu gandesti radical, esti impotriva exprimari libere

| RAY a răspuns:

Si asta e propaganda ateista?
https://www.youtube.com/watch?v=XlqyZwt9IBk
https://acvila30.wordpress.com/......-baptisti/
https://www.youtube.com/watch?v=GqZLsBzE3D8&t=304s
https://www.youtube.com/watch?v=9Q3fw7iHMXk

basmele se anuleaza singure, unele pe altele, nu trebuie sa vezi propaganda ateista si sa vezi cum se contrazic astia cu basmele lor intre el

| DeyCj a răspuns:

Pentru că există propagandă religioasă, de asta exista și propagandă anti religioasă, numită eronat ateistă.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Nu vad de ce exprimarea libera este anti religioasa, mai ales ca crestini intre ei se contrazic, avand multe secte, religii, dar vad ca de asta se uita

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

D.p.m.d.v. una este exprimarea liberă(a unui punct de vedere personal), și alta e îndemnul cu dovezi, fi ele și dubioase sau parțial fundamentate/sustenabile cum că religia e un lucru rău.E plin internetul de așa ceva, numai să dai o căutare.
Eu cred că propaganda creștină/anticreștină nu ar trebui să existe, asta pentru a da liber drept, real omului să aleagă ce se facă; Să creadă-n Dumnezeu sau nu.
Toate organizațiile din lume sunt secte, indiferent că sunt creștine sau nu.Eu cred că omul nu ar trebui să adere la comunități de genul, ci ar trebui să acționeze singur spre a-și căuta drumul cel mai bun spre propria-i evoluție spirituală până la perfecțiune.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Man nu trebuie sa vezi propaganda atee, si sa vezi cum se contrazic basmele intre ele, un ateu este un spectator la circ

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Dar stii cum e,in ziua de azi fiecare vrea sa se faca ascultat, bine ar fi sa se exprima doar cei care au habar de ceea ce afirma, totul poate fi propaganda daca o iei asa man,si o simpla discutie, de aia ai creier sa cercetezi nu sa crezi totul, diferenta e ca atei nu promit nimic, nu te amenita cu iadul, nu te spala pe creier

| Superior explică (pentru RAY):

Nu ai inteles ce vrea el sa zica...

| Superior explică (pentru DeyCj):

Nu imi pasa in ce crezi, fiecare e liber, dar ai mare dreptate, respect.
De curiozitate, care e punctul tau de vedere asupra vietii?

| DeyCj a răspuns (pentru Superior):

Unul destul de simplu și se referă la o filozofie veche, dar reală și anume că viața trebuie trăită echilibrat, iar singura modalitate a omului de a evolua spiritual, este cunoașterea și desprinderea lui de orice sistem psihologic care l-ar putea perturba spre a-și atinge scopul în viață.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Aici vorbim despre două chestiuni diferite.Una e ateismul, adică acea ideologie care spune că nu există nimic dacă nu există dovezi sustenabile cum ca acel lucru există. Spre exemplu, geometria(în matematică) este cel mai pur exemplu de ateism, adică la geometrie trebuie să dovedești cum că, de exemplu, un triunghi este triunghi, chiar dacă-l vezi că e acolo;, folosindu-te de orice dovezi există(teorema lui Pitagora, etc). Ei, așa e și cu ateismul.Un ateu chiar de vede că un lucru există, el tot așteaptă dovezi fizice despre acel lucru, ca să fie convins că există, altfel acel lucru nu există, că doar o țeapă.
Cu necredincioșii într-u domnul aici se apropie de ceea ce spui tu.Un non creștin n-are treabă și nici nu crede că există purgatorii de genul.
Așa este, fiecare om încearcă să-și deie importanță cum poate cu scopul de a deveni celebru, și dacă „celebritatea" această durează o zi tot e o luptă câștigată, pentru acei oameni.Totuși sunt și oameni mult superiori lor ce chiar dacă cunosc mult mai multe decât aceștia, nu răspund neîntrebați, iar dacă cineva le cere punctul de vedere ei o să-l spună sincer și fără menajamente de nici o formă.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Și un non creștin la fel.Pe mine mă amuză și în același timp mi milă de cei ce pun botul la astfel de prostii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La fel cum exista crestini ok, la fel cum exista si crestini care fac propaganda. (ironic, ca si tu faci asta)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Da, e greu cu "puncturile" de vedere. Nu sunte in democratie, nu? Si nici nu avem libertate de exprimare. Daca un punct de vedere nu este identic cu al tau ar trebui sa-l ardem pe nenorocit, sa rastignim pe cruce... ups, cred ca s-a mai facut asta!

"Nu ar fi mai normal si moral ca aceste discutii si propagande sa nu mai aiba loc? " - foarte corect ai spus! Cand vei inceta cu aceasta propaganda inutila, prin zeci de intrebari?

| Andrei_Eduard_1995 a răspuns:

Locuinta focului nu se satura niciodată!