| RAY a întrebat:

Sper ca in urmatoarele secole ca ateismul sa devina cea ce trebuie sa fie libertatea de a gandi rational, multi au murit pentru libertate e timpul ca cei care doresc sa lupte pentru ratiune sa iasa la lumina si sa lupte pentru ratiune, ateismul nu impune sa urmezi vt = o carte plina de crime nu isi impune nimic este doar maturizarea minti, dogmele,credintele sunt otrava pentru o minte sanatoasa, credinta este ignoranta ratiuni, cat de prost poti fi sa nu vezi ca religia e o manipulare in masa /indoctrinare /religia ca orice alt drog trebuie eliminat

Ateismul este singurul mijloc de a asigura fericirea lumii, care a fost făcută imposibilă prin războaiele produse de teologi. - Julien Offray de La Mettrie

Credințele, inclusiv cele religioase, se învață. Ceea ce face din ateism o stare normală a lucrurilor și din credințele religioase o „anormalitate" învățată. Nu e nevoie de nicio teorie psihologică pentru explicarea cauzelor unei stări normale de bază. Orice teorie psihologică a învățării, schimbării de atitudine sau socializării poate să explice cauzele credinței religioase.
Credințele sunte cele care despart oamenii. Îndoiala îi unește

36 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Ratiune! Vai suntem prosti, toti care credem in Dumnezeu suntem niste prosti! Hai sa deschidem ochii! Sa ni binecuvantam cu lumina ratiunii!

Dar intuneric. E numai bezna. E nimic. E durere existentiala, trauma la nivel metafizic. Hai sa ne omoram ca alceva nu avem de facut... sa ne eliberam din aceasta cusca...

Habar nu aveti ce i aia ratiune...

| AndreiGabi a răspuns:

Scuza-ma,se predica ateismul mai nou?hee hee

| Coconutz a răspuns:

Da sigur. Parca omul ateu este mai destept si mai corect. Avem probleme mai mari ca religia. Specia umana este dezamagitoare cu sau fara religie.

| DragosConstantin a răspuns:

Daca oamenii s-ar unii si cand nu este vorba de indoiala sau de panica atunci lumea ar fi un loc mai bun. nu esti de acord?

| doctorandus a răspuns:

Nu ateii au inventat rationalismul.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Nu am spus asta

| mixxjim a răspuns:

Au murit pentru libertatea de a crede in ce vor si cum vor. a mai fost unul care a incercat sa impuna ateismul, Ceausescu, ai auzit de el? presupun ca stii si cum a murit, da? exact ca un ateu, impuscat in ziua de Craciun...

| RAY explică (pentru mixxjim):

E o mandrie ca lati omorat de craciun? ba copile fara el blocurile nici nu existau si multe altele

| mixxjim a răspuns (pentru RAY):

Poate fi o mandrie pentru atei, pentru ca a fost omorat de ateii pe care i-a creat el, ba copile laughing

| RAY explică (pentru mixxjim):

In fine a murit e trecutul, multi il plang in prezent chiar daca a fost ateu iar cine la omorat au fost ortodocsi nu ateii

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Exact, eram in epoca de piatra! Stii cum arata Romania in perioada interbelica? Intereseaza-te sau deeschide un manual de istorie!

| RAY explică (pentru rocco09):

Eu stiu cum arata acum ca in evul mediu o tara de rahat plina de prosti, hoti, curve, ipocriti, ciori

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nici asta nu poti demonstra! Poti doar sa iti imaginezi! Astea sunt si azi in Romania, stai linistit, si din categoria asta fac parte "asa-zisi crestini si atei deopotriva"! Insa spune-mi o tara atee in care e toata lumea faina asa cum crezi ca a-i face-o tu!

| shadovv a răspuns (pentru RAY):

Iti respect conditia de a fi ateu. Dar acest enunt nu ti l tolerez. Cea ce ai spus tu e o basina istorica. Fara el nu existau blocuri? Vai! Comunismul ne a adus blocuri! Ce ne trebuie cultura, ce ne trebuie exprimarea libera, ce ne trebuie noua economie, ce ne trebuie noua paine, ce ne trebuie noua toate acestea? Doar avem materialismul marxist, puscarii si blocuri!

| RAY explică (pentru shadovv):

Fara el nu erau multe, desigur ca si exprimarea libera conteaza foarte multe de fapt e libertatea de a vi om un drept castigat prin nastere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunea cineva unde il gasim pe Dumnezeu? Dar Dumnezeu este aici voi nu vreti sa-L gasi ci voi vreti sa scpati de Dumnezeu. Daca ma uit la postarea lui Raymusic22 chiar asa este si din pacate nu este numai el si este toata lumea. Noi nu putem face nimic decat sa ne rugam pentru cei ca ei, caci ma doare sufletul cand vad asfel de postari si imi vine sa plang.

| rocco09 a răspuns:

Imi place ultima parte ....chiar nu am nici o indoiala ca un sistem social ateu e cat de monstruos se poate! S-a lamuit lumea de ce e in stare, si unii din nefericire inca se conving! un secol de nazism si comunism cred ca ajunge! Si nu m-as indoi ca daca ai avea puterea m-ai "trezi" la realitate oricare ar fi metodele!

| casablanca40 a răspuns (pentru rocco09):

Ciudat. Crestinismul a fost impus in acelasi mod : FORTAT." Evident ce au facut ateii este mult mai josnic, scarbos, cretin decat ce au facut crestinii". Sunteti lipsiti de obiectivism si considerati ca Universul se invarte in jurul vostru.

| RAY explică (pentru rocco09):

Daca as avea putere? depinde de care putere, dar daca as avea nu as oblga pe nimeni sa adere la ideile mele nu stiu de ce ma consideri o pers diabolica asa sunteti voi pocaiti

| rocco09 a răspuns (pentru casablanca40):

Nu comentez josnicia cu care a a fost impus crestinismul in unele locuri, e adevarat si nu neg nimic din ce s-a intamplat, insa deciziile politice ale papei sau ale lui constantin nu au fost crestine, nu poti sa impui crestinismul pentru ca tu ai avut un vis, mai ales ca el insusi s-a increstinat pe patul de moarte! Crestinismul asociat cu inchizitia, increstinarea foartata nu mai e deloc ceea ce a intentionat Iisus sa fie, desi cum am spus biserica trebuie sa isi asume actele necrestine din istoria ei! Totusi expansiunea crestinismului nu s-a facut si nu se face nici la ora actuala cu arma in mana peste tot, lucru care se intampla si s-a intamplat tot mereu cu tarile in care s-a impus ateismul! NU stiu vreo tara asa-zis atee care sa fie democrata sau care in timpul democratiei a devenit atee! Ceea ce cred eu e diferenta evidenta intr-e crestinism si ateism!

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nu m-ai convins! Iar cand o sa poti demonstra partea a 2a ma anunti!

| rocco09 a răspuns:

Cu ce-o sa te ajute sa "speri" ca urmatoarele secole o sa fie mai bine? O sa fii "oale si ulcele" oricum!

| SakonSIUkon a răspuns:

Daca toti ar devenii atei se renunta la sarbatorile de craciun, pascale, se renunta la numele Cristi/Cristina, la numele purtate de sfintii apostoli si se arunca la gunoi marturia latinului Josephus Flavius.

| Nayuky a răspuns:

laughinglaughingAm asa un chef sa fac misto ed ateisti acum..nu de alta dar e tarziu si ma apuca nebunia rad si de propriul deget dar mai ed voi.ii dai seama ce comdie este pentru mine acum?laughing
1)Nu esti normal(nici eu nu sunt dar asta nu te priveste pe tinelaughing)
2Eu sunt crestina si il iubesc pe Dumnezeu dar asta nu inseaman ca nu pot gandi rationallaughing
3)Ai cata libertate vrei tembelule poti sa mergi pe camp si sa faci striptese pe ntru caprelaughingcine te opreste, poti face tot ce vrei.
4)Daca esti ateu atnci chiar ca poti face cate rele vrei fara sa te muste constina ca ajungi in iad sau fara sa iti ceri scuze, asa ca ce te plangi? lasa-ne tu pe noi ca suntem mai incuiati la minte si bucura-te ca esti ttu mai destept.
5)Ascult Barbie Girl
6)Din moment ce poti face ce vrei fara sa iti fie frica ca ajungi in iad eventual te mustreaza bunul simt..atunci ce ai tu cu noi.du-te si fa puzzle si lasa-ne pe noi in paceO.o
7 )Din cate vad si tu cerzi in Daumnezeu.
8)Da ai citit bine mai sus
9)Nu vrei sa asculti si tu Barbie Girl?
10)Wow discutii aprigelaughing
11)Daca oamenii ar fi alfel nu ar conta credinta lor.dar oamenii asta fara pic de sentimente mai aveau putin si ma bagau in depresie.dar na mai stau tarziu uneori sima apuca rasul..si cheful de raslaughingca acum.In rest sunt destul de fericita si recunoscatoare pentruceea ce am..si oricum gandesc cu capu si am niste idei de te doare capulaughing daca vrei iti spun.dar nu mai dormi 2 nopti daca iti spun cum as vrea eu sa fie lumea si ce am de gand sa fac..si nu nu vreau un ponei rozlaughing
Neata!^.^^.^
Ps:scuze daca am scris cu greseli dar ma grabeam si eram cam distrasa

| DimLight a răspuns (pentru Nayuky):

E o prostie sa fii atat ateu cat si crestin sau orice alta religie. de ce? pentru ca oricare din astea sustine o extrema nedovedita - nu are nimeni o dovada clara ca exista sau nu un zeu... oricum religiosii sunt mai prosti pentru ca ei cred intr-o carte scrisa de niste fatarnici care nu aveau nicio credibilitate si in mare parte nici o verficabilitate. totusi chiar daca ar exista si ar fi asa cum zice una din religii..cum ramane cu celelalte si cum ramane cu nesimtirea de care da dovada zeul vostru preferat?! un rasis/sexist/retardat care una zice si alta face... chiar daca ar exista probabil ca s-ar indeparta cat mai mult de religiosi vazand la ce tampenii au ajuns sa debiteze. si sa stii ca iti poti pastra o constiinta si anumite valori morale mult mai benefice pentru ceilalti daca nu crezi in zeitati inchipuite; sanatate si sper sa renunti la prietenii imaginari.

| Nayuky a răspuns (pentru DimLight):

Nu am prietei imaginarilaughingsunt mai copilaroasa si mi nicicum acuma..si asa e ceva ciudat la mijloc cu reigile..am vorbit despre asta in ultima mea intrebare..pe bune e mult prea ciudat si sunt chestii pe care nu le stim dar oamenii vorbesc aiurea. fara sa mai cerceteze

| DimLight a răspuns (pentru Nayuky):

Oricum nu stiu cati ai ai dar pari mai inteligenta decat multi adulti. probabil cand o sa cresti mai mare o sa iti dai seama ca nu exista o logica in a crede in biblie. iti poti pastra credinta intr-un dumnezeu(sau mai multi) dar o sa ajungi la concluzia ca religia a existat doar ca o forma de manipulare..asa cum exista acum partide politice si ziare(mass-media)

| Nayuky a răspuns (pentru DimLight):

Inprimul rand multumes^.^^.^Si in al 2-lea rand nu sunt o crestina inraita, eu il iubesc pe Dumnezeu, dar nu exagerez asa cum fac multi.Chestia e ca eu ma simt si asa prost daac fac cuiva rau, si imi place sa ii ajut pe toti cum pot.dar cei care se i-au de mine nu scapa sa imi iasa ceva pe gura mai ales ca ei fac asta fara motiv..Sunt constienta ca oamenii ar trebui sa fie altfel din cauza principilor..de exemplu japonezii o duc foarte bine si sunt budisti,ei n-au treaba, dar sunt oameni mai cu simt, politicosi, civilizati respecta anumite principiii de, pe care daca oameniile-ar respecta si aiciar fi mult mai bine. Oricum poti citi ultima mea intrebare daca vrei..tocmai ca sunt chestii pe care noi nu le stim sigur, si vreau sa aflu despre ce est lumea aia pe care nu o vedem..Am facut cercetari despre exrtaterestri, acum as vrea sa cercetez lumea spiritelor cum ar veni.Am aflat un luctru chiar foarte inteersant, cum ca reincarnarea chiar exista, s-a dovedit.Si asta nu cred ca are vre0un principiu crestin, macar asa stiu de unde mi se trage obsesia fata de Japonialaughingdaca vrei putem sa mai vorbim, dar p mess..ca oamenii o sa ma faca nebunalaughing

Răspuns utilizator avertizat
| VOLVO4LIFE a răspuns:

Bravo! te felicit! ai devenit desteptul anului! Nu am nimic cu tine happy, sunt crestin si nu vreau sa devin ateu, nici acum, nici peste cati-va ani, fiecare o ia pe ce cale vrea. Sper sa nu te superi.

| RAY explică (pentru VOLVO4LIFE):

De acord fiecare crede in ce vrea, si eu cred asta nu am obligat pe nimeni e doar o exprimare atatea tot

| slowmotion4fun a răspuns:

Ma baiatu tu nu vezi ca esti un tanc cu cas la bot.Nu sti ce vorbesti ai citit si tu niste procarii si acum vi sa ne bagi noua pe gat ateismul.Libertatea s-a castigat mereu prin credinta la fel si toate razboaiele.Cum poti spune tu ca ateismul ofera fericire laughing.Tu nu sti ce inseamna sa fi fericit baietel. Daca ar fi dupa ateism omul este un animal, un gunoi. Dupa religie omul este chipul si asemarea lui Dumnzeu, un inger, un dar.Am citit mai multe posturi facute de tine si pe toate de jignea lumea.

| Cedry2kboss a răspuns:

Frate,citez :"FARA DUMNEZEU OMUL RAMANE DOAR UN BIET ANIMAL RATIONAL SI VORBITOR CARE VINE DE NICAIERI SI MERGE SPRE NICAIERI". Nici eu nu sunt de acord cu Biserica, dar in privinta unei existente divine nu vreau sa ma pronunt...Asta sustine ateismul, ca suntem facuti din intamplare, nu?