| EmaS a întrebat:

Aveti puterea de a iubi, trai si ierta neconditionat?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Odata ce stii ca viata merge inainte oricum nu inteleg ce te-ar opri...Asta sintem si asta facem, adeca traim dupa tiparele in care ne-a turnat Divinitatea, ne acceptam propria conditie doamna.

44 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai, banuiam eu ca intre tine si Harciog se leaga o idila, ai inceput sa-i da-i cocarde.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Hai, nu fi gelos, de ce nu te-ai grabit sa imi raspunzi?

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Da ma dom'Hombre dar mi-a pus conditia sa am jacuzzi si n-aaammm...Ce ma faaaccc?

| EmaS explică (pentru harciog):

laughing laughing laughing

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Uite pentru ca suntem prieteni til imprumut pe asta, are toate dotarile care ii place lui Ema.
http://kennedyhomedesign.com/wp-content/uploads/2011/12/jacuzzi3.jpg

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Nu vreau ma sa-mi imprumuti nimic. Vreau ceva special pentru ea, original blend.Fiecare cu dotarile lui.O sa-i ofer un jacuzzi special in sensul ca am sa suflu eu in furtun, desi nu le am cu suflatul dar una de pe centura mi-a zis ca nu-i mare smecherie.

| EmaS explică:

Da,vezi ca te-am iertat fara sa iti ceri iertare ca m-ai acuzat pe nedrept si m-ai facut in tot felul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trebuia sa specifici ca pui intrebarea NUMAI pentru cei care NU au copii. Pentru ca cei care sunt deja parinti stiu foarte bine sa iubeasca, sa traiasca si sa ierte neconditionat.

| harciog a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Gresesti doamna Ruxandra dar nu 100%.Ca n-avem ce face pina la urma sint de acord, dar sa-i sar cu vederea o greseala fara s-o plateasca copilul ar insemna sa-i accept perseverenta in greseala.Da-l naibii, e om? sa plateasca ca orice om.

| EmaS explică (pentru harciog):

Copiii trebuie sa fie educati si disciplinati. Altfel, ii pierdem din mana.Copilul rasfatat de astazi este adultul neadaptat de maine.

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Nu impus lucrul asta sa aducem stresul asupra lor.Trebuie gasit un drum in care sa le dezvalui naturaletea vietii in toata duritatea ei dar spusul mi se pare minor caci nu-l vor lua in seama.Vor lua in seama ceea ce vad in primul rind in curte si apoi dincolo de ea si trebuie sa tinem cont si de astea.

| EmaS explică (pentru harciog):

Nu am spus sa folosesti bataia. Rasplata si pedeapsa sunt factori importanti in educarea copilului. Trebuie sa ii faci constienti daca au gresit si sa ii rasplatesti daca sunt ascultatori.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru harciog):

Iertarea nu presupune trecerea cu vederea a unei greseli. In fond, atunci cand copiii fac o greseala, parintii ii pedepsesc intr-un fel sau altul. Dar pedeapsa nu este eterna.
Stii la fel de bine ca si mine ca, oricate greseli si oricat de mari ar face copilul TAU, va ramane pentru totdeauna copilul tau; nu-l vei renega, nu vei putea fi total indiferent in ceea ce-l priveste.
Educarea si "disciplinarea" unui copil nu exclud dragostea parinteasca.

| harciog a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Sint de acord doamna dar includ de doua ori mai multa atentie asupra lui.O noapte buna sa aveti.

| Dumnezău a răspuns:

Intrebare: De ce sa ma complic cu sentimente inutile, ce denota slabiciune, precum iubirea si iertarea? Sunt create pentru oameni ce n-au nimic mai bun de facut decat sa-si creeze in mintisoarele lor semi-goale auto-suficiente.Nu vad de ce un om intreg la cap ar ierta ceva de o anume gravitate.Iertarea e facuta pentru ipocriti si cei ce nu au pic de coloana.Iar de iubire nu mai zic...cea mai falsa si ipocrita senzatie creata vreodata,mai falsa chiar si decat Dumnezeul acela al tau,ce mimeaza iubirea.

De trait neconditionat, oricine poate, si nu e nevoie de putere, oricine face asta, in mai mica sau mai mare masura. Daca tu ai trai 100.00% neconditionat, ai trai fara nicio valoare, inclusiv morala crestina si dumnezeiasca, sunt niste conditii ce cumva iti garanteaza "imparatia cerurilor". Nimeni nu traieste 100.00% neconditionat, un interval mai lung de, sa zicem, maxim un an.

| mgtow a răspuns:

Imi iubesc parintii, pe Dumnezeu si iert pe cine merita nu orice nesimtit/a care imi iese in cale.

| shadovv a răspuns:

Nimeni nu te conditioneazu (ca nu esti aier)! Ai deplina libertate sa faci sau sa nu faci cele de mai sus.

| EmaS explică (pentru shadovv):

Stii ca ura si neiertarea aduce cu sine amaraciune, frustrare, depresie, boli cardiovasculare? Nu exista chin mai mare decat cel provocat de amaraciune, care este rodul unui spirit neiertator. Ea refuza alinarea, refuza vindecarea si refuza sa uite. Nici o temnita nu este atat de daunatoare ca amaraciunea, ale carei zabrele nu lasa lupta sa se opreasca.

| shadovv a răspuns (pentru EmaS):

Interesant.

| EmaS explică (pentru shadovv):

Iti trimit un articol de-al meu daca vrei sa intelegi mai bine.

Unul din numele lui Dumnezeu este Iehova – rafa. Cuvantul ebraic rafa inseamna a repara, a vindeca, a lecui. Dumnezeu ne vindeca atat trupeste cat si sufleteste. Psalmul 103:3,, El iti iarta toate faradelegile tale, El iti vindeca toate bolile tale.,, De cele mai multe ori vedem ca boala este o consecinta a neascultarii de Dumnezeu, a pacatului. Vedem in Ieremia ca poporul s-a indepartat de Dumnezeu. Ei slujeau altor dumnezei straini. Nu iubeau pe Domnul si caile Lui. Erau lacomi de castig, toti inselau. De aceea Ieremia a strigat:,, Sunt zdrobit de durerea fiicei poporului meu, ma doare, ma apuca groaza. Nu este nici un leac alinator in Galaad? Nu este nici un doctor acolo? Pentru ce nu se face dar, vindecarea poporului meu?,, (Ieremia 8:21-22) Dumnezeu doreste ca noi sa ne recunoastem starea noastra, poate am gresit prin vorbirea noastra, prin atitudinea sau comportamentul nostru, si sa ne intoarcem din toata inima la Dumnezeu care nu oboseste iertand. Eu personal m-am luptat multa vreme cu neiertarea. Am fost ranita de cea mai buna prietena a mea. Ma simteam nedreptatita, eram frustata, de cate ori o vedeam imi aminteam cat de nedreapta a fost cu mine, cat de rau ma doare tradarea ei. Si iar ma rugam Domnului sa ma ierte. Din aceasta cauza m-am imbolnavit, am inceput sa am probleme de sanatate, ma simteam foarte rau. Si mi se parea nedrept ca tot eu eram cea care sufeream. Aveam multa amaraciune in inima, nu ma mai puteam bucura. Cuvantul Domnului imi rasuna in urechile mele ca cine uraste pe fratele sau este un ucigas. Iertarea nu este facultativa. Trebuie sa iertam pe cei ce ne-au gresit, dupa cum si Dumnezeu ne iarta pe noi in repetate randuri. Iertarea este o alegere. Am facut pasi in directia aceasta, si Dumnezeu m-a ajutat sa pot sa iert, si ma simt libera, am bucurie si slava Domnului, ma simt mult mai bine, nu mai iau medicamente pentru inima. Dumnezeu m-a vindecat. Dumnezeu mai ingaduie boala si suferinta si pentru a-Si proslavi numele. Avem exemplul neprihanitului Iov. La fel, copilul care s-a nascut orb. Oamenii se intrebau cine a pacatuit: acesta sau parintii lui de s-a nascut orb? Isus a raspuns:,, Nici el n-a pacatuit nici parintii lui, ci ca sa se arate slava lui Dumnezeu. Apropiati-va cu credinta de poala hainei Lui. El este Dumnezeu caruia ii pasa de fiecare dintre noi. El vindeca orice boala. El face minuni. Slava Lui!

| Shammal a răspuns:

Da - iubesc neconditionat, de iertat nu am ce ierta (aceasta idee de iertat nu exista in mine, eu imi creez realitatea, fiecare experienta) pot spune din idea de iertat ca iert neconditionat iar "de trait" am inca prejudecati si credinte ce imi conditioneaza aceasta parte

| sabin89 a răspuns:

Pai nici divinitatea nu iarta neconditionat. "Vai de voi carturari, ...cum veti scapa de pedeapsa viitoare?"

| EmaS explică (pentru sabin89):

Astfel, dar, ca nişte aleşi ai lui Dumnezeu, sfinţi şi preaiubiţi, îmbrăcaţi-vă cu o inimă plină de îndurare, cu bunătate, cu smerenie, cu blândeţe, cu îndelungă răbdare.
13 Îngăduiţi-vă unii pe alţii, şi dacă unul are pricină să se plângă de altul, iertaţi-vă unul pe altul. Cum v-a iertat Hristos, aşa iertaţi-vă şi voi.

| sabin89 a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu te referi la textul pe care l-am indicat eu?

| EmaS explică (pentru sabin89):

Pentru ca ei au ales sa nu asculte de Dumnezeu. Dumnezeu a facut totul, a daruit pe Fiul Sau care a platit pretul pentru pacatele noastre.

| aliceinchains a răspuns:

Sa iert sau sa iubesc neconditionat nu pot, atata timp cat cineva ma dezamageste in vreun fel ori ma minte, nu pot trece peste asta indiferent de ce ar face respectivul dupa aceea.

| Musique a răspuns:

Nu.

| Anecherry a răspuns:

Nu

| Darkmagic a răspuns:

"Puterea de a trai"? happy
"Neconditionat"?
Da, jur ca pe asta o am sigur. happy
EmaS... happy
Traiesc, sa nu te indoiesti de asta, stiu sa iubesc...doar cu iertatul stau mai prost, insa lucrez la asta. happy
Din intrebarea ta, "putere" iti trebuie doar ca sa ierti si putini o au. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui "la comanda "?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa spun sa ierti la comanda, stiu ca este greu sa ierti, dar nu imposibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pot sa iert cand imi dicteaza constiinta, pot sa iubesc cand imi dicteaza sufletul iar parte cu traitul suna cam asa, cum iti asterni asa dormi

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai neica si Harciog are hemoroizi "traim dupa tiparele in care ne-a TURNAT Dumnezeu".rolling on the floor

| EmaS explică (pentru Hombre):

Vezi ce frumos s-a exprimat, cum sa nu il premiez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Acum sa caute si el pe cine se ocupa cu pupatul prin combinat pe la el

| JustMusic a răspuns:

Da, am putere de a tai de a iubi neconditionat si din pacate si de a ierta foarte mult.

| Ramo137 a răspuns:

Eu port sa iert direct pe moment in cele mai multe cazuri, ce e asa greu sa ierti? sunt doar niste cuvinte, nu moare nimeni

| EmaS explică (pentru Ramo137):

Este important ca iertarea sa fie din inima, nu numai de pe buze!

| iKronstadt a răspuns:

Am puterea de a iubi, a trăi, și de a ierta ce trebuie iertat.

| EmaS explică (pentru iKronstadt):

De unde stii ce trebuie sa ierti si ce nu?

| acinorev a răspuns:

Nu

| kbej a răspuns:

Grea intrebare! Depinde si ce sa iertam! De a uibi e deja alta poveste!laughing

| Maya9298 a răspuns:

Da...am puterea de a trai si iubi...dar nu si de a ierta neconditionat