| RAY a întrebat:

Are preotul puterea de a ierta si pe cei vii si pe cei morti?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Are si nu are. Iarta pacatele pacatosilor, insa asta din punct de vedere religios. Nu stim ce o sa se intample cu acea persoana dupa. Insa acel pacatos, se simte mai bine apoi si poate asta il ajuta. Pana la urma nu toti inaintam asa... orbeste? Fara sa stim nimic sigur? Chiar daca ne sunt iertate pacatele, tot nu stim daca Dumnezeu este de aceeasi parere.

| Mosotti a răspuns:

Daaa, adica el face cele mai mari tampenii, si el sa ierte? Pai cum? Nu zic, dar ei unii fac sex si in spate acolo la altar si sa vezi cum vorbesc, asta traita de o ruda de a mea care ea prieteni cu doi popi, chiar vorbeau asa in bataie de joc despre religie cand erau in spate, era intr-un sat, inchisesera usile si aia fuse, primeste mancare si o da la porci ca nu are ce face cu ea, nu zice "nu imi mai dati ca nu e nevoie", in sat cand e cazul. Are bani de rupe, ia bani la pomeni, inmormantari, el sa ierte? E absurd.

Nu am zis ca toti fac asa, dar foarte multi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Preotul are doar puterea de a ierta doar pe cei care i-au greșit lui, ca de altfel fiecare dintre noi, putem ierta pe cei care ne-au greșit. Daca preotul ar putea ierta in locul lui Dumnezeu, nu mai era nevoie de jertfa Domnului Isus. Iar daca ei preoții se cred locțiitorii lui Isus pe pământ, după mine este un păcat de neiertat.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce se roaga popa pentru iertarea pacatelor?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Si eu ma pot ruga lui Dumnezeu pentru cei care îmi greșesc mie sa ii ierte, pentru ca nu stiu ce fac. Dar nu mai mult. La fel si preotul se poate ruga pentru alții sa fie iertați, dar a te ruga e una, a ierta e alta. Doar Dumnezeu si Isus pot sa ierte păcatele omului.

| Algo098 a răspuns:

Toti avem puterea asta happy

| RAY explică (pentru Algo098):

Ma refer la iertarea pacatelor

| aimullah123 a răspuns:

Nu in sensul in care te gandesti tu. Adica preotul poate ierta doar pe cei care i-au gresit lui si cam atat. Doar Dumnezeu ii poate ierta pe altii. Preotul e doar un om si atat. Ortodoxia nu e in niciun caz cea mai buna religie. Atata timp cat te invata sa fugi de alti oamenii doar pentru ca fac parte din alta religie pentru mine ortodoxia e egala cu 0.

| Alexandrionelu a răspuns:

Popii de level mare (aia cu S Class și mult aur pe ei) au puterea de a ierta și pe morții mami lor!