| pati99 a întrebat:

Azi dau olimpiada la romana! Va rog frumos sa imi spuneti de ce poate fi o lucrare descriere ( daca nu ati inteles argument pentru descriere ). Va rog sa imi spuneti caci nu stiu! Funda

Răspuns Câştigător
| andreea146 a răspuns:

Descrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc. De asemenea, descrierea este și o operă literară organizată pe baza descrierii literare. Ea poate fi:

- de tip tablou (descrierea unei furtuni, unui lac, unui anotimp etc.);
- de tip portret (enumerarea trăsăturilor fizice și morale ale unei persoane).
Modul predomunant de expunere este descrierea,... Se gasesc multe substantive si adjective care aqjuta la crearea detaliilor...se gasesc perechi substantiv-adjectiv care sunt specifice descrierii, etc

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Descrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc. De asemenea, descrierea este și o operă literară organizată pe baza descrierii literare. Ea poate fi:

- de tip tablou (descrierea unei furtuni, unui lac, unui anotimp etc.);
- de tip portret (enumerarea trăsăturilor fizice și morale ale unei persoane).
Mai multe detalii vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Descriere
http://www.referat.ro/referate/Descrierea_2796.html
Bafta maxima!

| pati99 explică:

Amandoua aveti acelasi raspuns la care sa dau funda?

| pati99 explică:

Corina tu ai mai multe rasp catigatoare las-o pe andreea de data asta ok?
Fara suparare