| Ðσℓℓɴιηנα a întrebat:

Buna happy. Deci la romana nu prea am inteles ce inseamna descriere subiectiva, pentru ca eu ma certam cu colegu de banca si ne injuram. Imi poate explica si mie cineva ce este o descriere subiectiva? Daca se poate cu exemple.

Răspuns Câştigător
| RMaria31 a răspuns:

Unde sunt atatea pareri, mai e loc si de-a mea happy Poti face descrieri subiective sau obiective despre orice lucru, fiinta etc... a fii subiectiv inseamna a te lasa influentat in descriere de ceea ce simturile tale au perceput la contactul cu "obiectul descris". Ne putem uita 5 persoane la un accident, de exemplu, fiecare vom povesti diferit fiind subiectivi. Asupra mea isi poate lasa mai mult amprenta felul cum s-a produs, asupra ta, reactiile celor implicati etc. Deci... fiecare dintre noi vom fii subiectivi cand vom povesti despre asta.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu mi se pare in regula ca tu sa te ocupi cu injuraturile iar noi sa iti explicam lectia. N-ar fi trebuit sa-ti dea nimeni niciun ajutor.

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru sabin89):

Stai tu in banca, cu cineva care tot timpul face fite, care isi sufla nasul in hartii, care da in tine, vorbeste despre fuego. M-am abtinut sa fiu fata cuminte si tacuta, dar n-am mai rezistat cand a inceput sa cante si manele waiting. Si daca ii spun dirigintei, ea imi zice ca nu ma muta, ca nu este problema dansei. Si in plus pana la urma am inteles si singura lectia, si la ascultat mi-a dat 9, 75.

| cnaibig a răspuns:

Descrierea subiectiva este descrierea care iti da date exacte despre un anumit loc, lucru sau despre o persoana.
Exemplu:"Castelul Peleș din Sinaia, reședința de vară a regilor României, a fost construit la dorința regelui Carol I al României (1866 - 1914), după planurile arhitecților Johannes Schultz și Karel Liman, și a fost decorat de celebrii decoratori J. D. Heymann din Hamburg, August Bembé din Mainz și Berhard Ludwig din Viena."
"George Topîrceanu s-a născut in București la data de 20 martie 1886[1], ca fiu al cojocarului Gheorghe Topîrceanu și al Paraschivei, țesătoare de covoare la azilul „Doamna Elena ", amândoi originari din părțile Sibiului."
Descrierea literala este descrierea de 2 tipuri :
-tip tablou
-tip portret
Descrierea literala este cea in care autorul isi exprima sentimentele fata de un anumit lucru!
Sper ca ai inteles, pupici!:*

| FashionKitty a răspuns:

Cnaibig sa stii ca aia e descriere obiectiva, cea subiectiva e cea intalnita in poezii de exemplu: fara limbaj specializat, cu figuri de stil, in care se exprima pareri, sentimente dar si informatii, se folosesc persoanele I, aIII-a, chiar si a II-a

| Bianca996 a răspuns:

O descriere subiectiva este o descriere din punctul tau de vedere, cu figuri de stil, imagini artistice.Cum vezi tu lucrul, peisajul respectiv...

| Gavrila_Lorena_1995 a răspuns:

Daca esti proasta si te certi cu toti

| Birnaz_Dymka_1992 a răspuns (pentru Gavrila_Lorena_1995):

Daca ai fi destepta nu ai scrie asa comentarii dar de vreme ce scrii ne dam seama cum esti...
Apropo nu le atribui adjective nepotrivite oamenilor necunoscuti...