| danmicu a întrebat:

Azi e ziua echinoctiului. Am gasit ceva foarte interesant la http://www.greatnews.ro/......toamn.html dar mai aveam o intrebare. ziua si noaptea sunt chiar egale in aceasta zi in Romania, sau exista o mica diferenta?

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Sunt chiar egale, si nu numai in Romania, ci pe tot globul, cu exceptia celor doi poli, unde incepe fie noaptea polara, fie ziua (si dureaza pana la echinoxiul de primavara). in emisfera nordica, ziua va scadea pana pe 21 decembrie, la solstitiu.

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Sunt egale.