| C0nstantin a întrebat:

As avea o intrebare in legatura cu brevetele de turism. Am terminat facultatea - licenta - specializare Economia Comertului, Turismului si Serviciilor si am masterat - specializare: Economia si administrarea afacerilor in turism si industria ospitalitatii. Intrebarea mea ar fi daca eu pot aplica pentru brevet de turism in aceste conditii? si daca da pentru care dintre ele? http://www.juristnet.ro/index.php?page=tu-brevet eu am gasit aici informatii dar nu prea am inteles exact daca as putea aplica sau nu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai nevoie de brevet de turism, poti ocupa orice functie in acest domeniu avand studii superioare in domeniul turismului.

| C0nstantin explică (pentru Ioandelasal):

Asa stiam si eu, dar de multe ori cand am aplicat pentru un post in turism mi s-a cerut si brevetul de turism chiar daca am studii superioare in domeniu... si de aceea eram curios care dintre ele as putea sa il obtin.

| Ioandelasal a răspuns (pentru C0nstantin):

Citeste art.46 si urmatoarele din Normele metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcţiuni de cazare şi alimentaţie publică, a licenţelor şi brevetelor de turism, aprobat prin Ordinul 65/2013 a Autoritatii Nationale pentru Turism si te lamuresti. Se specifica foarte clar ca absolventii din domeniu nu au nevoie de acest brevet pentru a ocupa oricare functie din domeniul turismului.