| BulldogK a întrebat:

Azi, o femeie a spus ca a visat un om mort care ii cerea de mancare (probabil pomana sau chestii din astea). Ok, eu nu sunt genul care sa creada lucruri din astea atat de usor, dar faza e ca si mama a spus ca visa des asa, o perioada. Si am mai vazut lume care sa spuna ca au avut vise din astea.
Credeti ca o fi adevarat?
PS: Femeia aia mi-a dat ceva de pomana, si facand legatura cu visul ei... Acuma, ce sa fac?

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Catolicii nu viseaza asa ceva deoarece la ei nu se da de pomana.
Indoctrinarea isi arata roadele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om, cand inceteaza sa mai existe(moare), in aceeasi clipa piere tot, dragostea lui, ura lui, pana si pomenirea i se uita.
Din acea clipa a decesului, organismul isi inceteaza toate functiile : digestie, respiratie, excretie, etc.
Omul nu mai poate consuma mancare, iar eu, nu am vazut vreodata un mort gras, mai ales cand il desgroapa la 7 ani.
Problema ca omul mananca dupa ce moare, sunt basme, insa pentru mai multe detalii concrete, va recomand cartea,, Eclesiastul ''.
Este o carte care aduce detalii importante cu privire la starea omului in moarte.
Pt a intra in posesia acestei carti, solicitati sprijin unei persoane bisericesti

| marriancosmin a răspuns:

E doar un vis fratee. Omul mort, e mort, definitiv, nu poate lua legatura cu nimeni in niciun fel, deci nu te speria. Probabil ca mama ta a tinut la persoana respectiva sau a afectat-o intr-un fel moartea acelei persoane. Creierul ne comunica multe lucruri prin vise, dar doar el, nici de cum mortii.

| denibb a răspuns:

Poti visa pe cineva mort ca vrea de mancare care poate fii si ruda, sunt traditii care spune sa dai de pomana. tu nu trebuie sa faci nimicbig grin