| Alphawolf a întrebat:

"Biserica s-a obişnuit într-o asemenea măsură cu răspunsurile eterne, încât nu pot să mi-o imaginez dând altele. Chiar dacă realitatea le contrazice." Citat din Jose Saramago
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| liviu00 a răspuns:

@carminaburana43 Creatorul nu e in sufletul nimanui, ci ajunge acolo prin indoctrinare.

| gemeni6226 a răspuns (pentru liviu00):

Eronat,eronat eronat!

11 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Omul s-a prins de poanta.

| danut a răspuns:

Biserica este pana la urma o institutie iar ce face ia cu "raspunsurile eterne" este raspunderea ei fata de Creator. Nici o data nu putem pune vorbele biserici in gura lui Dumnezeu deoarece biserica este condusa de oameni cu interese omenesti si nu Dumnezeiesti.

regis
| regis a răspuns:

@liviu00 - e bine macar ca nu negi existenta unui suflet. happy

mira
| mira a răspuns:

Este o simpla constatare, bineinteles nu facuta de oricine.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este o afirmatie si atat. O parere. Tot in acelasi citat, Jose Samarago spune ca realitatea contrazice prima faza, deci si lipsa lui de imaginatie. Biserica incearca, sau cel putin ar trebui, sa se adapteze vremurilor in care traim. Raspunsurile eterne sunt cele de neschimbat, lasate prin profeti, apostoli si mai ales prin Fiul lui Dumnezeu. Pe ele nu ai cum sa le schimbi, nu poti face altceva decat sa le perpetuezi generatiilor. Dar in jurul lor, pe fondul lor te poti adapta, ca biserica, la contemporan. Prin schimbarea limbajului arhaic, care ingreuneaza perceptia mesajului transmis, prin arhitectura lacaselor de cult care trebuie adaptata la nou ca stil de constructie, prin adaptarea mentalitatii fetelor bisericesti la cerintele contemporane ale crestinilor si, de ce nu, prin adaptarea la mijloacele de comunicare moderne. Acestea reprezinta realitatea care se schimba. Mesajele lui Dumnezeu, raman aceleasi pentru todeauna.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu stiu un lucru stiu in lumea de azi poate si in cea veche vezi cartea lui Eca de Quieros pacatul a facut victime si in rindul fetelor bisericesti. Dar nu in biserica trebuie sa crezi si in fetele bisericesti, ci in Creatorul tau care e in sufletul fiecaruia. Dar unii il alunga de acolo...

| liviu00 a răspuns:

@regis Eu, spre deosebire de becali, nu-s mare filozof, asa ca nu o sa intru in detalii despre suflet, probabil si din cauza ca eu nu-l definesc prea clar. Perspectiva din care-l privesc nu tine oricum de paranormal, asa ca nu sunt adeptul unor elucubratii pe care le debiteaza unii incercand sa defineasca "sufletul". Probabil sufletul tine de partea psihologica a omului.
@danut Daca vorbesti asa urat de biserica, de ce nu o renegi? De ce finantati in continuare o hotie? De ce nu lasati credinta sa fie mai mult platonica?

| dorinaugustin a răspuns:

... un simplu citat! Parerea mea happy

| Himura a răspuns:

Ce pot sa-ti zic frate, Dumnezeu e vesnic, Dragostea cea adevarata e vesnica, fara de margini. Si asta ca sa aduca fiinta noastra limitata, la conditia la care a fost candva, la adevarata fire a omului, adica aceea de om intru Dumnezeu, om indumnezeit, adica sa devenim iubire asemenea lui Dumnezeu. Aici nu prea excelez eu, si cam stau pe tanjeala de multe ori. Iar realitatea sa stii ca este un produs al omului, daca in lume ar fi numai nebuni ai avea o alta realitate, daca omul ar actiona intru Adevarul lui Dumnezeu, nu ar mai sta lucrurile chiar asa. Daca noi nu ne ridicam la masura acelor raspunsuri, cum vrei sa fie realitatea, este asa cum o facem. Cat despre biserica, stau si ma intreb la ce te referi, la constructia arhitectonica, sau la oamenii ce o alcatuiesc de fapt. Iar daca te referi la oameni, sa stii ca fiecare e cu neputintele lui, precum si eu sunt, si realitatea se contureaza ca un tot al actiunilor fiecaruia dintre noi. Apropo, Liviu00, sa stii ca doctrina sau invatatura o avem de la insusi Dumnezeu, prin Fiul Sau Hristos Dumnezeu, care a redeschis portile vesniciei pentru oameni, prin moartea si invierea sa. Iar dupa inaltarea Sa la cer, Hristos a trimis pe Dumnezeu Duhul Sfant sa descopere adevarul Iubiri Vesnice, oricarui om, care O va cauta cu inima curata, fie el chiar si pagan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,asa e