| Swwetly a întrebat:

Bun..Deci se știe că Dumnezeu știe totul, știe ce se întâmplă în viitor.De ce l-a mai creat pe Lucifer (Satan) dacă știa că o sa se revolte împotriva Lui sau de ce i-a mai creat pe Adam și Eva daca știa că ei o să aducă păcatul in lume. Ofer funda celui mai satisfăcător răspuns!

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.

A simțit nevoia de a împărtăși cuiva dragostea Lui.

A creat ființe libere, în ciuda faptului că ele pot să aleagă răul, pentru că numai o ființă liberă poate simți că este iubită și poate iubi.

A știut că răul va apărea, de aceea a creat planul de mântuire prin care răul este eliminat din univers, fără a forța voința cuiva, fără a revoca libertatea ființelor create.

91 răspunsuri:
| WhiteAngel552004 a răspuns:

Draga Swwetly, eu nu mai sunt cea mai credincioasa persoana dupa ce m-am gândit putin la teoria asta cu Dumnezeu si o sa iti spun si de ce: In primul rand Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva, ei au avut 3 fii, unu dintre ei a murit, deci asta inseamna ca pentru a se inmulti populatia ar fi trebuit sa se "inmulteasca" cu mama lor ceea ce este un pacat. Daca stai putin si te gandesti iti dai seama ca totul este o facatura nascocita de oameni pentru ca oamenilor sa le fie frica de ceva supranatural.Stiu ca nu ți-am răspuns la intrebare fiindca nu cred ca exista un raspuns la intrebarea ta deoarece eu cred ca oamenii de la atata discutat pe subiectul asta au inceput sa se incurce in propriile lor minciuni.Cu toate astea sper ca ți-am fost de folos laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Dummezeu,Satan, Allah, Budah, etc. fac parte din tradiție, așa cum spunea RAY ( https://www.tpu.ro/......-intrebat/ ) în scrisoarea pentru draga sa Juliet, și sunt numai creații ale omului plictisit, menite, prin tradiție, să se dezvolte ca un strat mincinos peste adevărul pur.

| Laila12Izabela a răspuns:

Pentru,ca fara existenta răului, nu ar mai nici bine. Lucifer a fost si el inger a lui Dumnezeu, dar își dorea să conducă, iar Dumnezeu a fost nevoit să-l alunge. Fără existenta răului ce motiv ar mai fi sa existe doar bine? Dacă totul ar fi bine mereu, totul ar deveni plictisitor.

| Blaga_Adina_1985 a răspuns:

Dzeu are sentimente? mie personal mi se întâmplă să fiu 100%sigura că ceva nu va merge și totuși încerc pentru că speranța moare ultima.nu se știe niciodată de unde apare surpriza. Vorbind despre biblie, este o carte despre învățături și nu poate fi înțeleasă de orișicine.Doar cei înțelepți vor reuși să descopere enigmele.Viata ar deveni plictisitoare dacă am avea totul pe tavă. Raiul și iadul sunt pretutindeni, chiar aici pe pământ. Unii sunt fericiți, altii plini de mânie însă e greu de înțeles că nu pică nimic din cer.Acum că și răspuns finalbig grinumnezeu l-a creat pe Lucifer pentru că este atotștiutor și știa foarte bine că nimeni nu îi poate lua locul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Exact. De aia isi bat parintii copiii. Daca ar avea o copilarie fara batai, ar fi absolut plictisitor.

| Lioana a răspuns:

De unde stii tu ce stie Dumnezeu? Toate sunt doar presupuneri. Nu avem acces la aceste informatii.

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru WhiteAngel552004):

Adam a fost creat după chipul lui Dumnezeu și trebuia ca gradina Eden sa fie plină de viață.Eva a fost creata din coasta lui Adam... povestea e lungă.In biblie nu sunt menționați decât fii.ei au trăit 900 de ani și au avut fii și fiice. Daca citiți Biblia cap coadă veți înțelege.Lucifer a fost izgonit împreună cu alți îngeri, cei numiți îngeri cazuti.Este posibil că aceștia să fi fost lăsați pe pământ.nu avea cum să existe atât de multe rase de oameni doar de la Adam și Eva.Cititi că veți înțelege.Biblia reprezintă o mică istorie a omenirii.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu zic ca, toti zeii au fost creati de oameni, din necunostinta si neintelegerea lucrurilor din natura.
Asta explica de ce au existat zei pentru toate fenomenele naturale.

Ulterior, unii au simtit nevoia de a stapani lumea.
Cum sa procedeze? Simplu. Au "creat" cate un dumnezeu a tot-puternic, dar nevazut de nimeni, pentru a putea baga frica si a putea manipula astfel masele. In numele lui "Dumnezeu", "Allah", "Budha" etc. popoarele au fost indemnate la razboaie de ocupatie, au fost exploatati economic, intr-un cuvant au fost dobitociti la maxim.

Din miturile inventate, "Dumnezeu" este cel bun, de urmat (vocea nevazuta a conducatorului), Lucifer este dusmanul, iar Adam, Eva si copii lor au fost inventate pentru a arata originile oamenilor si pentru a motiva pedepsele. Nu s-au gandit insa ca, unii mai destepti vor pune intrebarea: cine au fost parintii celei de a 3-a generatii? Fiindca raspunsul la aceasta intrebare - oricare ar fi - contrazice toate invataturile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de unde stim noi ca a creat pe Satan, Adam si Eva etc? De unde sa stim ca Dumnezeu exista, e clar ca totul este o mare prostie care a manipulat o mare parte din oameni.Chestiile astea sunt doar niste basme, nu pot sa imi dau seama cum pot crede unii in asa ceva...

| violeta88 a răspuns:

Pai daca Dumnezeu nu iar fi creat pe Adam si Eva nu mai existam noi. Adam si Eva nu au adus pacat in lume.In fine Dumnezeu nu l-a creat pe satana ci satana afost un inger care s-a intors in pottiva lui Dumnezue.Asa a fost sa fie.Nu uita nimic nu e intamplator in lumea asta!

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru Lioana):

Din biblie,? eu măcar am citit-o și nu vorbesc din auzite.treaba asta nu are legătură cu credința sau religia și nici eu cu ele. Dumnezeu există iar asta nu poate fi contrariat nici confirmat

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru Bula):

Dumnezeu este unul singur interpretat în limbi și culturi diferite. daca studiați celelalte religii veți vedea că se aseamănă, numai că au nume și origini diferite

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un început trebuie să existe și asta a fost prima variantă scrisă care nu poate fi nici dovedită dar nici contrariată

| cascadoryes a răspuns:

Eu personal il vad pe Dumnezeu ca pe ceva bun, un spirit, Întâmplările bibliei pot fii creatii, Dar un Dumnezeu tot trebuie sa fie.Acele întâmplări ce te baga intr-o stare de confuzie, nu contrazic existenta Lui.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stia ca Zana Maseluta este experta la oral

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Fii lui Adan si ai Evei cu cine au facut copii; cine erau celelalte femei, in afara de Eva?! Ceva incest; adica Eva s-a frecat cu proprii fii!? laughing laughing laughing

| Lioana a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Nu cred ca scrie in Biblie ceea ce stie Dumnezeu si nici ca l-a creat pe Lucifer. Si apoi Biblia a fost scrisa de oameni.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Si ce este cu popoarele care au mai multi zei?
Sau de ce difera (deseori radical) cartile sfinte ale religiilor principale?
Mitul lui Adam si Eva de ce nu este in cartile sfinte ale celorlalte religii principale?

( Alte intrebari nu mai pun, fiindca n-ar incapea pe serverul TPU big grin )

| Swwetly explică (pentru WhiteAngel552004):

Mulțumesc happy

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu stia ca era o posibilitate ca acel inger sa devina Satan sau impotrivitor dar asta nu l-a impiedicat sa se apuce sa creeze. Pe Dumnezeu nu-l sperie libertatea de alegere pentru ca stie ca in cele din urma el va alege sa traiasca doar cei loiali lui. Puterea e in mainile lui. In acelasi timp i-a oferit acelui inger suficiente motive sa-l iubeasca si sa-l respecte pe Dumnezeu. La fel face si cu oamenii.

| Steregoi a răspuns (pentru WhiteAngel552004):

Facerea 5:4:"Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice."

| Steregoi a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Nu e adevarat. A fi doar bine nu e plictisitor.

| Steregoi a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Fructele "pica din cer" in sensul ca omul nu face nimic pentru ca sa avem fructe adica nu da la pompa sa se umfle fructele si sa devina mari dupa polenizare.

| Steregoi a răspuns (pentru Lioana):

Dumnezeu stie sa mentina viata biologica pe Pamant si sa ne dea fructe si legume.

| Steregoi a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Nu e adevarat. Allah nu e Dumnezeu.

| AC4S4 a răspuns:

Într-adevăr, Dumnezeu știe totul, dar noi nu. Nu putem știi de ce a făcut Dumnezeu așa. Poate nici nu putem înțelege, chiar dacă ne-ar fi explicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

De unde stii tu chestiile astea? Ai vorbit cu el?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Ha,ha! Ce bazaconii poti sa indrugi! De unde stii tu ca ar fi totul plictisitor? Oamenii ar ramane cu cititul, cu educarea propriilor persoane, cu calatoritul, cu relaxarea impreuna cu prietenii.
Si, de fapt, nu ar mai exista denumirea de "bine", caci binele tot ar continua sa exista. Dar cui ii pasa ca ar exista sau nu o denumire pentru actiunile noastre?

Iarasi, spui cele mai retardate lucruri care pot fi spuse. Daca tu ti-ai pierde pe cineva drag (un parinte, iubitul, bunicul, copilul) din cauza ca ar fi tinut captiv mai multe zile, torturat, violat si, in cele din urma, omorat, ti-ar conveni? Ai mai fi de parere ca raul trebuie sa existe? Tu, la fel ca multi credinciosi vorbiti aiurea pana cand sunteti pusi fata in fata cu o situatie limita.

Credinta e folositoare doar pentru cei care SE AFLA in situatii limita, ca sa aiba si ei un gram de speranta. In rest, se poate observa foarte usor ca este cat se poate de NOCIVA.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

O mica istorie fictiva a omenirii, trebuie sa adaug.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mi-am pierdut părinții idiotule.E parerea mea.Nu iti da dracului nimeni dreptul sa ma judeci.Mi-am pierdut părinții intr-un accident de masina,exact de ziua mea, am fost singura care a supravietuit, cu ce drept spui lucrurile astea? Crezi, ca nu stiu ce e raul? Cred ca gandesti gresit amice. Uite-i care -i treaba, atata timp cat nu ma cunosti nu ai niciun drept să ma judeci.Stii cum e sa simti,ca ti se rupe inima? Stii,macar cum e atunci cand te întorci acasă si ai da orice sa-i mai vezi odată. Stii,cum m-am simtit eu, cat timp m-am invinovatit, pentru moartea lor? Stii macar cum e sa ajungi, la capătul puterilor.Am luat droguri,crezând,ca voi uita macar o secundă,ca nu mai sunt cu mine.L-am urat pe Dumnezeu,pentru asta si inca o fac,in fiecare seara,ma întrebam de ce eu? Incerc sa cred,ca Dumnezeu exista,ca totul va fi bine intr-un final,pentru,ca m-am saturat,dracului sa ma distrug sa imi vad matusa,fratii care au avut norocul,sa nu fie implicați în accident, privindu-ma neputincioși, dar vad foarte clar, ca exista si oameni ca tine.Stii cum e sa mergi la scoala si toți sa te privească cu mila,sau sa iti zică orfan,nu pentru,ca tu ai viata ta perfectă nu? Tu m-ai jignit pe mine primul așa ca,înainte să vorbești gândește. Nu iti spun toate astea,ca sa iti fie mila de mine,idiotule, m-am saturat ca lumea sa ma vada exact cum nu sunt, m-am saturat de oameni, ca tine.Nu inteleg omule ce ai cu mine.Si despre viol,sa nu îndrăznești să vorbești,despre asta,iubitul meu a încercat să mă violeze,pentru,ca nu am vrut,sa ii accept propunerile,am incercat sa imi iau viata,nemernicule, timp de un an de zile am stat cu el si ma prefaceam, ca totul e bine pentru, ca părinții mei ma considerau copilul perfect.De doi ani merg la psiholog si nici acum nu Mi-am revenit, pentru, ca dupa ce m-am despărțit de el Mi-am pierdut toți prietenii.Si imi spui mie ca nu stiu ce e durerea.Crezi,ca nu mi-aș dori să fi fost totul altfel,sa fi fost totul bine.Dar asta e viata,viata e o curva,ai inteles? Repet,nu iti spun toate astea,ca sa iti fie mila de mine nu am nevoie de mila ta cretina,am supravietuit pana acum,deci sa nu imi dai tu mie lecții,stiu ce e raul si cat mi-aș dori,ca totul sa fie bine.Mi-am pierdut speranta de mult,in Dumnezeu,dar undeva,in sufletul meu inca sper, ca Dumnezeu, va face dreptate, iar cel care m-a torturat timp de un an și cel care Mi-a omorât părinții sa plateasca. Dacă tu ai o viata perfectă nu înseamnă, ca toți avem.Care e problema ta? Sunt perfect conștientă,ca sunt altii in lume care au probleme,mult mai grave, ca mine, așa că nu vii tu un străin, sa imi dai mie lecții de viață si tare curioasă as fi, sa iti stiu cati ani ai. Repet gândește înainte să vorbești.