| Swwetly a întrebat:

Bun..Deci se știe că Dumnezeu știe totul, știe ce se întâmplă în viitor.De ce l-a mai creat pe Lucifer (Satan) dacă știa că o sa se revolte împotriva Lui sau de ce i-a mai creat pe Adam și Eva daca știa că ei o să aducă păcatul in lume. Ofer funda celui mai satisfăcător răspuns!

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.

A simțit nevoia de a împărtăși cuiva dragostea Lui.

A creat ființe libere, în ciuda faptului că ele pot să aleagă răul, pentru că numai o ființă liberă poate simți că este iubită și poate iubi.

A știut că răul va apărea, de aceea a creat planul de mântuire prin care răul este eliminat din univers, fără a forța voința cuiva, fără a revoca libertatea ființelor create.

91 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

N-am inteles la ce te referi, dar nu mai insist. Eu stiu ca nu am mintit cu nimic. Daca te referi la prezentarile mele din urma, astea sunt ca un pamflet, iar in pamflet nu se minte, ci se prezinta sub forma de critica niste situatii care sa arate ca zicala "Bate seaua sa priceapa iapa" este adevarata.