| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru toti utilizatorii TPU. Ce credeti despre cei Emo? Multa lume cand aude de Emo se gandeste la taieturi, sinucidere deci anormal. De ce ei nu sunt niste persoane normale? Doar pentru ca au un caracter diferit? Mie nu mi se pare corect. Cred ca sunt judecati pe nedrept.
Voi ce parere aveti? Vreau sa fiti sinceri. Sunteti de acord cu mine sau nu?

Răspuns Câştigător
| Patrăţel a răspuns:

Sunt total de acord cu tine, parerea mea este ca se aceasta generatie ''emo'' se imparte in mai multe categorii, nu toti se taie sau au ganduri din astea de sinucidere. Lumea se uita ciudat cand porti o bluza mai diferita sau o culoarea mai stridenta sau o tunsoare mai rebela si cu totul diferita, sunt satula de lucrul asta, fiecare are stilul sau, nu poti fii condamnat doar pentru. ca nu esti ca ceilalti, ideea e sa fii original nu sa ramai o copie, identica cu cei din jurul tau. Pana la urma nu doar aspectul exterior conteaza, desi majoritatea isi fac o impresie cu totul gresita uneori din cauza felului in care te imbraci, machiezi etc, si nu au rabdare sa asculte si sa cunoasca aceea persoana cu adevarat. Nimeni nu trebuie judecat doar fiindca e diferit, cu totii putem parea emo in momente mai nefericite, au si ei problema lor, poate asta e cauza sau poate pur si simplu acest stil ii reprezinta. Sincer as suporta mult mai bine mai multa lumea emo, in schimbul cocalarilor si pitipoancelor. bafta, si imi place cum gandesti! happy

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Personal,nu sunt foarte bine informata despre ei.Ce simt eu pentru ei este compasiune.Imi pare rau ca ei nu vor sa fie ca ceilalti tineri de varstra lor, sa se bucure de micile bucurii ale vietii, sa isi faca prieteni.Am inteles ca ei se izoleaza de ceilalti, si ca se sinucid.Nu este pacat? De ce sa nu isi traiasca viata pentru ca ea este un dar divin? Eu nu ii judec, doar imi pare rau pentru ei.Sincer.

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer nu-mi pasă de emo. Judec un om după caracter nu după curentul care-l urmează.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu am avut niciodata amici care fac parte din diverse "curente" de genul asta si nici nu imi doresc.

| Paulla a răspuns:

Bine, sunt sincera. Nu sunt de acord cu tine. Persoane normale? Dar pana la urma, ce inseamna sa fii normal? Sa te ei dupa turma? Poti doar sa te prefaci ca esti ca ceilalti, dar toti suntem diferiti.
Ce parere am despre adeptii curentului Emo? Stilul lor depinde, unii chiar reusesc sa arate bine in timp ce altii sunt foarte comici. Dar banuiesc ca nu parerea despre aspect te interesa. Stilul lor de viata mi se pare aiurea. Nu ma gandesc imediat la sinucideri sau chestii de genul. Ma gandesc la o persoane sensibila, depresiva. Poate gresesc eu, dar asa erau majoritatea pe care i-am cunosc. Vorbesc despre cei care se considerau "true" si nu doar adeptii al stilului vestimentar. Daca ai o problema, nu te plange! Fa ceva! Anyway, asta-i doar opinia mea.

| Paulla a răspuns:

@MyHaElA felicitari! In trei propozitii ai reusit sa faci praf toata gramatica limbii romane!

| chelstone a răspuns:

Ema, nu este vorba despre cum vor sau nu sa fie cei emo, ci despre cum reusesc sa fie sau nu emo. Nu se trezeste nimeni dimineata si se intreaba: ''Oare ce sa fiu astazi? Emo e cool, de sunt emo'', la fel e si cu credinta, nu te poti trezi dimineata si sa alegi ca astazi sa fii crestin iar maine islamist.

| Bunny a răspuns:

Sunt oameni ca si mine, ca si tine.Nu stau sa intru in detalii sa le iau apararea sau sa le justific modul de viata, si nici sa critic pe cei care ii critica.Fiecare e liber sa isi traiasca viata cum vrea.Toti suntem oameni si ar trebui sa ne acceptam asa cum suntem. Poate nici noi nu suntem pe placul tuturor.

| CattyA a răspuns:

O faza a adolescentei happy. Emo vine de la emotional, nu de la lama, sinucidere sau haine roz-negru. Chestia cu hainele e pentru a te exprima, a-ti impartasi stilul celorlalti, etc.
A fost perioada cand si eu plangeam des, credeam ca viata n-are sens, nu ma sinucideam numai de dragul mamei, cica, si totusi, nu m-am numit "emo".
Sunt oameni destul de veseli si iubitori de viata dar zic in staga si-n dreapta ca-s emo doar de dragul modei =].
However, cei care folosesc acest stil vestimentar etc. doar pentru a se exprima si pentru ca intr-adevar simt asa - tot respectul meu, si nu cred ca ar trebui judecati.

| xCatastrophe a răspuns:

Emo este un stil de viata nu o moda

| Jony123 a răspuns:

Sincer eu cred ca nu sunt oameni cu capul pe umeri, ci in anus sau vagin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba, tu vrei sa te bat? Posteaza dracu' ceva care sa nu intre la "irelevant"!

| Madalina_7770 a răspuns:

Buna si eu sunt de acord cu tine...nici mie nu imi convine ca niste persoane sa fie discriminati doar din caza ca ei sunt asa cum vor...fiecar cu stilul lui de a trai nu toti suntem la feltongue:X

| hello123 a răspuns:

Nu ma deranjeaza daca exista emo.doar ca unii dintre ei au tendinta de-a-si provoca durere si sincer nu e prea bine pentru ei

| Maela a răspuns:

Majoritatea oamenilor stie dor sa crityce si sa arate cu degetutongueDaca esti emo nu inseamna neaparat sa te tay, au ei un styl foarte diferit dar asta nu inseamna ca trebuie critykaty, cine stie ce fel de pers se askund in ei:X

| 00Openminded00 a răspuns:

@Paulla, ai dreptate! ''Normal'' chiar inseamna sa te iei dupa turma. Nu m-am exprimat corect.

| alexa03 a răspuns:

De fapt eu am fost emo din anumite probleme eu nu mi-am dorit-o dar s-a intamplat.Eu una ii consider oameni neintelesi deoarece nimeni nu ii asculta niciodata si ii critica dar eu am trecut peste asta cu ajutorul unui prieten care mi-a spus ca "Viata merita traita"

| petruta43 a răspuns:

Si eu sunt emo si chiarnu gandesc asta deci pe bune e ceva normal pentru mine