| andreea7520 a întrebat:

Chiar vreau sa stiu un lucru. nu astept complimente`n niciun` caz, vreau sa fiti sinceri, ce parere aveti despre o oarecare fata de 13 ani? Ce parere aveti despre mine? happy fiti sinceri, credeti ca daca am 13 ani nu pot arata si nu pot gandi ca una de 15-16? big grin

Răspuns Câştigător
| BiiBiis a răspuns:

Asta depinde de fiecare. eu am 15 ani, dar multi imi spun ca gandesc ca unul de 17-18 chiar mai mult, deoarece vezi multi copii analfabeti de varsta 14-16 care nu stiu nici sa scrie si nici sa vorbeasca. Folosesc chiar si face2face ca sa zic asa expresiile "lol", "cmf," "cf", "vb","brb" ceea ce eu urasc!

In legatura cu tine nu-mi dau cu parerea pentru ca nu te cunosc si cred ca nici o persoana de pe TPU nu stie de fapt ce fel de persoana esti tu ca sa-si dea cu parerea despre cum esti tu ca persoana.
Si o sa-l corectez pe Sniper: sa nu crezi tu ca oamenii de 13-15 nu gandesc ca cei de 18-20! Sunt copii care la 10 ani gandesc mai bine decat un copil de 15-16 ani si in primul rand un copil destept se vede dupa cum scrie. (parerea mea)

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sigur ca nu e nimic anormal sa ai 13 ani si sa gandesti ca un tanar de 15-16. Daca ai face comentarii precum cineva care are 40 de ani, atunci ar fi anormal.Beethoven obisnuia sa spuna ca, atunci cand un om e la 30 de ani filosof, e un monstru. Putem arde etape mici asa cum spui tu, dar nu uriase. Orice inteligenta are nevoie si de experienta.Numai bine.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate sa arate de 16 ani, dar, daca e normala, e imposibil sa gandeasca ca una de 16 ani. Fiindca asta ar insemna ca are grave tulburari de dezvoltare a gandirii, ca s-a maturizat accelerat, ceea ce inseamna ca se va si degrada accelerat, asa incat pe la 30 de ani va fi atinsa deja de senilitate.
Sunt rare cazurile si persoanele respective sunt extrem de batute de soarta. Nu isi gasesc locul, societatea ii trateaza ca pe niste monstri, fiindca nu-si gasesc locul nicaieri, fiind mereu in afara normalului.
Cel mai adesea insa, li se intampla adolescentelor mai naive, mai putin inteligente si cu experienta foarte limitata de viata sa creada despre ele insele ca gandesc matur, ca unele mai mari. DE fapt, aceste adolescente cel mai adesea sunt mai imature decat fetele normale din generatia lor side aici iluzia. Ele nu sunt precum cele din generatia lor si nici nu le trece prin cap ca ar putea fi un pic ramase in urma, asa ca se gandesc ca au luat-o inainte. Majoritatea incearca sa se imbrace, sa se poarte ca niste fete mai mari si ajung batjocora tuturor.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Oricine poate gândi şi arăta matur, ştiu chiar exemple din realitate (da, fete de 13 ani)... Cât despre tine, încă nu mi-am format o părerehappy

| anonimmmmm a răspuns:

Eu de ex la 13 ani ma jucam la poarta cu papsuhile, si plingeam in magazin ca mama nu vroia sa-mi mai ia o papusalaughinginsa acum s-au schimbat multe cu toate ca au trecut doar 5 ani.Am o prietena de 13 ani care imi da niste sfaturi de ramin socata. pot vorbi cu ea ceea ce nu pot discuta cu colegele mele de la liceu.Cred ca poti gindi ca o fata de 15-16 ani.De c nu?

| andreea7520 explică:

Pai, multumesc ca v-ati facut timp si pentru intrebarea asta!
Va spun doar adevarul, intreb lucrurile acestea pentru ca sunt multe persoane ce mi-au spus ca nici nu arat de 13 si nici nu gandesc si felul cum gandesc in momentul de fata (si dupa cum scriu) nu este nimic fortat, nu este nimic scris special pentru a va convinge pe voi ca asa sunt de fapt! NU VREAU sa arat de mai mult, imi place cum sunt acum. nu sunt complexata de sanii mei sau picioare sau alte parti ale corpului. NU VREAU sa`mi incep viata sexuala de acum! Va spun toate aceste lucruri cu sinceritate maxima! Unii ati inteles gresit, prin aceasta intrebare voiam doar sa ma conving daca acele persoane ce`mi spun ca arat si gandesc de mai mult SPUN ADEVARUL, nimic altceva! Voiam doar sa aud alte cazuri asemanatoarehappy nu sa atrag atentia prin felul cum arat sau altcevawinking
Niciodata nu am incercat sa par altcineva happy Am fost mereu EU si nimeni altcineva, desigur nici n`am pretins vreodata ca arat de mai mult sau gandesc, asta imi spun ceilalti happy atat.
Apropo si. INCA mai profit de copilarie, etapele astea sunt cele mai importante happy

| mariaw a răspuns:

Ai 13 ani.oh go on. imi cer scuze, credeam ca jucam "spune ceva ce e evident". E normal sa te afli intr-o criza de personalitate si sa speri ca nu o sa te pierzi in anonimat in amalganu' de fete care tanjeste sa se afirme. Bine.asta vrei si tu(un alt lucru evident) si ma bucura sa vad ca vrei sa faci asta prin intelect. Dar nu-ti poate spune nimeni daca momentan asta e doar o dorinta sau un fapt implinit(sau e posibil, daca vrei sa fii "unsa la suflet"). iar eu una nu ghicesc in tastattongue.revin cand in recapat SUPERputerile

| Alphawolf a răspuns:

Poti sa fii foarte destept, si sa gindesti mai matur, pentru virsta care o ai, asta insemnind sa fii o persoana deosebita, deoarece sunt cazuri rare, si depinde de tine, daca aceste calitati vor da rezultate, dar sa nu uiti, ca sunt si persoane care gindesc, sub limita virstei lor. Daca vrei sa "arati" mai matur(din orice punct de vedere) este prost gindit, pentru ca vei face gresela, sa folosesti viciile, si nu numai viciile, mai devreme decit este normal, o greseala ce o fac majoritatea copiilor

| Sniper a răspuns:

Si normal. Daca nu ai auzit, iti spun eu. Odata cu inaintarea varstei vin si cunostiintele, vezi cu alti ochi lumea, lucrurile, faptele, tot.
Tu esti doar o pustoaica de 13 ani, si la fel ca toata lumea, mai ai de invatat.
Poate ca poti sa arati ca una de 15-16 ani, dar nu sa si gandesti.

| di@n@ a răspuns:

Periculos ar fi daca ai gandii ca una de 20.De ce vrei sa sari asa de repede de perioada copilariei?

| Anaaaaa a răspuns:

Iubiii:X:X nu arati mai de 13 aniwinking arati de 14-15 ani:*. si gandesti destul de maturbatting eyelashesbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav dar ti-a raspuns Flav mai mare la o intrebare asemanatoare.Nu-i vorba de cum arati.De gindit ca una de 15 -16 ani vad ca esti pentru aceleasi ginduri dar pentru alea care se gindesc la sex, iubiti si alte distractii si nu esti indreptata spre alelante care se gindesc la scoala si vor ceva serios de la viata.Aici e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav? eu la 15 m-am indragostit de profa de geografie, si de aia de fizica. da m-am indragostit ca la 20 si ele aveau 35-38. ce crezi ca am facut? am invatat foarte bine la obiectele lor, ca sa ma remarce. da la matematica numi placea deloc de profa. da deloc. m-a remarcat in vara cand am dat corigenta. celelalte nu pre.sau nu mai mult decat pe ceilalti. tu esti copil.mamir ca se uita la tine.Eu am baiat ce 20 de ani si unul de 17.nici asta de 17 nu s-ar uita la rtine decat ca la sora lui mai mica si nu ca la o partenera sexuala.de ce te grabesti? crezi ca e o fericire? te inseli amarnic bre flavo.pana pe la 17-18 ani o sa ti-o tot pui cu unul si cu altul, o sa tot fii parasita si-ti vei face o reputatie foarte proasta printre baieti pe care tu o sa o numesti succes la inceput. dar cand te vei trezi la realitate vei vedea ca nu se mai uita nici unul la tine fiindca esti? ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce vrei sa gândești sa sa arăți ca una de 15-16 ani?

Bucurate de ani ăștia ai sa regreți mai târziu.

| babykeykey a răspuns:

Asta tine de tine.Eu de exemplu am 14 ani si majoritatea imi dau 18-19.Parerea mea e ca nu trebuie sa incerci sa pari mai mare decat esti pentru ca pierzi unele etape din viata si mai tarziu o sa-ti para rau.Eu nu incerc sa par mai mare decat sunt doar mi se intampla, asta e, sunt mai dezvoltatalaughing

~Key~