| onlydesire a întrebat:

Buna!
As avea nevoie de un sfat: ce postura de meditatie este indicata persoanelor suferinde de insuficienta venoasa/varice?
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru meditatie nu e importanta in primul rand postura fizica, pot medita si cei complet paralizati.Important e subiectul meditatiei.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Persoanele cu astfel de suferinta este bine sa tina picioarele ridicate pe un suport (scaunel) atunci cand sed.Sau chiar cu picioarele in sus, sprijinite de un perete (asta daca vrei sa mediteze, asa cum ziceai!, sa faca yoga!) Cand stau in pozitie culcata este bine sa aiba picioarele ridicate si sprijinite de una sau doua perne, astfel ca ele sa fie mai sus decat nivelul inimii, circuitul retur al sangelui facandu-se astfel mai usor!
Adnotare ulterioara: @oldydesire: te-ai referit la "meditatie", asa cum ai scris, sau la "medicatie" cum a inteles @pensionar?

| pensionar a răspuns:

Daca am inteles bine intrebarea, se refera totusi la persoane mai in virsta; nu pot vorbi de medicatie dar pot sa sugerez o forma de dieta care e buna de urmat. incepem cu alimentatia; cit mai putine grasimi naturale din carne, condimente foarte putine incepind cu sarea, alcool deloc, o cafea este indicata pentru rolul diuretic dar nu mai mare de 100 de mlgr; activitatea fizica cit mai redusa dar nu exclusa. decit sa stea intr-un singur loc, mai bine o deplasre usoara dar fara greutati in miini; sa nu foloseasca perna pe timpul somnului iar daca poate, sa o puna sub picioare in asa fel incit sa ajute la circulatie singelui dinspre membrele inferioare; ar mai fi multe, multe de sugerat dar deocamdata ma rezum la cestea; nu am vorbit din nicio carte ci din experienta proprie. sufar de asa ceva din 1988, daca vrei mai putem vorbi, conteacteaza-ma.

| freeman a răspuns:

Lotus pentru orice probleme fizice sau psihice.