| RecycleBin a întrebat:

Ce parerea aveti despre cele trei teze abordate de Gorgias "nu exista nimic. Chiar daca ar exista, nu ar putea fi cunoscut. Si daca ar putea fi cunoscut, nu ar putea fi exprimat."

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Subiectul este vechi (ca si raspunsurile) precum istoria lumii! Formularea poate fi numita mai 'actualizata'. Cred ca a reusit sa reuneasca tezele asupra neputintei umane (in definitiv), formularea este sintetica, concentrata. Si adevarata, desi m-as contrazice cu emitentul ideii.Sunt de acord cu paradoxul, dar nu-l pot explica, de aia este paradox (si adevarat, pe deasupra).