| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta pentru voi un impas si cum reusiti sa treceti peste?
Puteti si sa filosofati, va dau voie -:".

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

happy da, 50% aveam o banuiala ca e vorba si despre propria persoana.
Eu as fi vrut sa pun o intrebare legata de sentimentul de inferioritate fata de altii si cum apare el. dar nu stiu cati or sa raspunda.

--In ce priveste impasul pe care il intampinam cu propria persoana si acceptarea ei, am mai vorbit despre asta,stii tu.
E greu o perioada, dar daca incerci sa tii mintea detasata, relaxata si sa -ti dai seama ca nu toti oamenii trebuie sa fie la fel,nu trebuie sa fii perfect pentru ca nu exista om perfect,sa-ti dai seama ca nu toti oamenii trebuie sa gandeasca la fel, ca doar faptul ca suntem diferiti ne face unici in felul nostru,daca antrenezi mintea in directia asta, totul va fi mult simplificat in bine.

Fiecare avem momente proaste sau atitudini in societate pe care ni le uram,comportamente, dar totul e doar in minte. Ceilalti poate nici nu observa,noi suntem proprii nostri calai si e pacat.

Daca incetam sa ne mai judecam pentru orice mini-greseala pe care o facem,totul va fi mai bine,cu mult mai bine.
Faptul ca incercam sa nu ne mai privim critic pe noi insine si sa nu mai judecam rau fiecare vorba si comportament avute e un pas in fata spre acceptarea de sine si impacarea cu interiorul nostru.
E important sa tinem la noi insine, cateodata ne ramanem doar noi.

Sa stii ca si persoanele care au in jur oameni carora le pasa de ele, se simt singure in fond, in interior, pentru ca ne avem doar pe noi, pentru ca doar noi ne cunoastem cele mai intime ganduri si sentimente ceea ce altii NU pot intelege chiar daca ar vrea asta.

-Fiecare e important si are ceva special, oricat de rau ar parea la exterior. Pretuieste-te pe tine si ai grija de tine, asta trebuie sa facem.
In timp, o sa vezi rezultate. Poate nu asa cum ti-ai dori, cum ne-am dori dar o sa le vezi si mai ales o sa le simti.

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Surmontand prin sagacitate.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Inferno):

Un om inteligent va trece intotdeauna peste orice obstacol va intalni?

| Inferno a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Inteligenta consta chiar in capacitatea individului de a solutiona probleme. Atat timp cat vorbim de o problema solubil, un om inteligent va reusi sa o rezolve. Desigur, cand vorbim de un impediment insurmontabil, inteligenta nu ne mai poate ajuta cu nimic.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Inferno):

Asa e, dar mai depinde si de ce intelegem fiecare printr-un "impediment insurmontabil", de netrecut.
As vrea sa te intreb mai multe, dar la cum rasp. tu...

| Lizzu a răspuns:

Daca mi se pare o problema cam grava si fara rezolvare la prima vedere, ma panichez un pic,recunosc.
-Dar dupa, incerc din rasputeri sa -mi adun gandurile si concentrarea pe acea problema aparuta si sa vad cam ce cai as putea accesa pentru a o diminua macar daca nu pentru a o rezolva.

Cel mai important e sa ramai totusi calm la baza pentru ca altfel iti pierzi luciditatea si nu mai esti in stare sa gasesti vreo solutie.

Mai sunt cazuri cand, la prima vedere, problema apare grava si incurcata dar atunci cand te apuci sa o descosi devine mica si nepericuloasa, parerea mea.
Pentru ca apar circumstante si evenimentele se schimba, astfel incat se intrevede o portita.
Cateodata, nu mereu.
Dar pana la urma tot om trece peste, nu? happy cum necum..trebuie ca macar sa speram ca asa va fi.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Te-am prins! N-am apucat sa te zapacesc de cap ieri pe fb, te zapacesc acumtongue
Ia spune-mi, daca stii, cum faci sa te impaci cu propria persoana? Pentru ca si asta reprezinta tot un impas, poftim, ti-am dat un exemplu.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Ce facebook ai? big grin Mi-l poti da si mie te rog frumos?

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

E pacat sa iei fb de la necredinciosi happy vei arde in iad.

| sabin89 a răspuns (pentru Lizzu):

"Daca incetam sa ne mai judecam pentru orice mini-greseala pe care o facem, totul va fi mai bine, cu mult mai bine." - Cum faci in cazul unei "maxi-greseli"?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Buna astalaughing, riplica pentru domnu' exile.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Liz, pune intrebarea aceea legata de sentimentul de inferioritate fata de altii, eu iti voi rasp. garantathappy + ca sint printre putinii care se afla-n caz si deci voi stii si cum sa-ti rasp.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Complex de inferioritate*

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

Atunci e alta treaba, dar ar trebui sa invatam si in cazul unei maxi-greseli. Sa incercam sa ne iertam poate pentru raul facut altora,care poate au suferit din cauza noastra.
Daca ne iarta si ei, atunci ne va fi mai usor sa ne iertam pe noi.

Cel mai bine e sa evitam sa facem maxi-greseli si pentru asta e de ajuns sa gandim un pic inainte de a face ceva, sa ne gandim daca chiar e bine sau daca influentam negativ pe altii cand alegem sa facem acel lucru.

Sa ne gandim de cateva ori inainte, sa analizam, nu sa actionam din impuls.
Dar vorba era despre mini-greseala pentru ca obisnuim sa ne cautam nod in papura mereu noua insine, stii? si vedem orice mini-greseala si suntem atenti la orice, ne evaluam si ne dam note mereu si mereu si de cele mai multe ori nu suntem destul de ingaduitori cu noi insine...
Devine extenuant sa facem asta minut de minut.

Asta cred eu.

| Lizzu a răspuns (pentru contαbαndonαt):

O sa incerc sa pun intrebarea.

| Exilee a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Si eu de asemenea...

Cum doresti...

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Exilee):

Sa doresc ce?
Cred c-ai gresit reply-ul...

| Exilee a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Ai intuit corect. NU era pentru tine, ci pentru (Eu)LiZ(a), Liz, ulterior Euliz, iar la momentul actual Liz29

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Ai tinut minte asa detalii? happy
Vrei sa ardem amandoi in iad? tongue

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Exilee):

Vai, dar ai cam urmarit-o pe colegathinking App., vezi ca esti cu vreo 13 ani mai micut ca dansalaughing, esti mai mic pana si decat mine.
Nu te oftica, doar glumesc exile (zis si UnOmNou) happy.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Tu vorbesti de un rationament gresit, de exagerare. Atat mini-greselile cat si maxi-greselile trebuie sa aiba un efect potrivit asupra noastra(sa nu fie nici exagerate, dar nici deloc). Daca ele nu au deloc efect asupra noastra, nu ne putem corecta, apare indiferenta, iar daca au efect mai mult decat trebuie ne distrug psihic.

| Lizzu a răspuns (pentru contαbαndonαt):

happy da, 50% aveam o banuiala ca e vorba si despre propria persoana.
Eu as fi vrut sa pun o intrebare legata de sentimentul de inferioritate fata de altii si cum apare el. dar nu stiu cati or sa raspunda.

--In ce priveste impasul pe care il intampinam cu propria persoana si acceptarea ei, am mai vorbit despre asta,stii tu.
E greu o perioada, dar daca incerci sa tii mintea detasata, relaxata si sa -ti dai seama ca nu toti oamenii trebuie sa fie la fel,nu trebuie sa fii perfect pentru ca nu exista om perfect,sa-ti dai seama ca nu toti oamenii trebuie sa gandeasca la fel, ca doar faptul ca suntem diferiti ne face unici in felul nostru,daca antrenezi mintea in directia asta, totul va fi mult simplificat in bine.

Fiecare avem momente proaste sau atitudini in societate pe care ni le uram,comportamente, dar totul e doar in minte. Ceilalti poate nici nu observa,noi suntem proprii nostri calai si e pacat.

Daca incetam sa ne mai judecam pentru orice mini-greseala pe care o facem,totul va fi mai bine,cu mult mai bine.
Faptul ca incercam sa nu ne mai privim critic pe noi insine si sa nu mai judecam rau fiecare vorba si comportament avute e un pas in fata spre acceptarea de sine si impacarea cu interiorul nostru.
E important sa tinem la noi insine, cateodata ne ramanem doar noi.

Sa stii ca si persoanele care au in jur oameni carora le pasa de ele, se simt singure in fond, in interior, pentru ca ne avem doar pe noi, pentru ca doar noi ne cunoastem cele mai intime ganduri si sentimente ceea ce altii NU pot intelege chiar daca ar vrea asta.

-Fiecare e important si are ceva special, oricat de rau ar parea la exterior. Pretuieste-te pe tine si ai grija de tine, asta trebuie sa facem.
In timp, o sa vezi rezultate. Poate nu asa cum ti-ai dori, cum ne-am dori dar o sa le vezi si mai ales o sa le simti.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Factura la intretinere.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Dar asta se rezolva foarte usor, te duci la muncatongue.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Depinde ce salariu ai. Sa muncesti e primul pas bineinteles, dar nu e si suficient ca sa poti sa te intretii. La mine intretinerea este mai mare decat salariul minim pe economie. Doar intretinerea (nu mai vorbesc de lumina, caldura, cablu tv si net s.a.m.d)

| contαbαndonαt a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Pai cate pers. sinteti la intretinere? e si asta ceva, daca doar tu muncesti din casa aia, atunci e destul de nasol.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Pai vezi ca si darile pot fi un impas? happy
In timp ce noi filosofam aici unii n-au ce pune maine pe masa. Si mor de foame muncind din pacate. In Romania anului 2014 deacum.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Dar de ce te rezumi doar la tara asta? Sint oameni care mor de foame in intreaga lume nu numai la noi.

| a3e6u9 a răspuns:

Pentru mine impasul reprezintă o situație dificilă din care nu știu cum să ies. happy (inspirație DEX)

Trec peste impas dând cu banul sau aruncând zarul. tongue

Ce poți face într-un impas decât să analizezi situația și să iei o decizie?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru a3e6u9):

Mi-ai facut safteaua la intrebare, m-am gandit sa fiu generoasa si sa-ti platesc cu aceeasi monedatongue
Vezi intrebarea ta.

| Exilee a răspuns (pentru a3e6u9):

"decat " apare doar in propozitii negative, dar presupun ca te-ai incurcat happy

"Ce poți face într-un impas intre a analiza situația și să iei o decizie?"

Intrebarea teoretic se completeaza reciproc in acest caz.

Decizia apare ca urmare a analizei situatiei respective. Daca este gresita, cel putin omul are capacitatea de a invata din greseli. Totusi este mai bine sa analizezi situatia ( chiar daca va duce la o decizie care te afecteaza si reprezinta o pierdere de timp)

| a3e6u9 a răspuns (pentru Exilee):

M-ai prins cu "decât"-ul, habar n-aveam.

Aș reformula așa: Ce poți face într-un impas în afară de a analiza situația și de a lua o decizie?

| Exilee a răspuns (pentru a3e6u9):

Sa suporti consecintele...

| JucărieLEGO a răspuns:

Cand vad un w.c. infect nu reusesc sa trec peste. Trebuie sa aman. Nu pot sa gasesc o solutie. Am o problema cu asta.