| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Deci eu nu sunt prea destept de fel da eu folosesc un sistem din asta de inteligenta SF ca sa imi faca raspunsurile sa para ca sunt destept.
E ok? Are ceva daca folosesc sistemul asta?
Adica multi din voi folositi google si luati de acolo. Care e diferenta?

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ok, fiindca lume ase prinde imediat si te elimina,

| Violleta2022 a răspuns:

Diferenta este ca nu vei fii niciodata mai destept, plafonandu-te, daca nu vrei sa inveti si daca s-a luat curentul sau a cazut internetul, s-a dus naibii si inteligenta artificala si te trezesti descoperit, nestiind sa vorbesti, sa te expirmi sau sa scrii ceva corect si lizibil.

Uite greseala facut azi, aici: deja spui ca google este la fel cu inteligenta AI, ceea ce este total gresit, fiindca goggle este o platforma online unde se posteaza pentru lumea larga iar tu trebuie sa cauti, sa citesti, sa studiezi...si asa iti dezvolti prorpia inteligenta, pe cand inteligenta artificala face asta in locul tau, iar tie iti mucegaieste creierul si se atrofiaza fiindca nu mai esti capabil sa gandesti, deoarece AI gandeste pentru tine.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar vorbesti la stafii, draga Vio!

userul a fost sanctionat tocmai ca si-a devedit inteligenta data de o masinarie.
Dar subscriu la ce ai spus tu!
oare cum se descurca la examene?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici o diferență. Te întreabă cineva ceva, iar tu spui, stai să întreb pe prietenul meu Goagăl.

| dullcat a răspuns:

Este o diferenta mare intre Google si orice functie AI.
https://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/

| Hyperion7 a răspuns:

Practic îți cam furi caciula dl Sam.
Una e sa citezi o informație și să completezi cu ce mai știi tu, spre deosebire de AI.
Practic te dai ceea ce nu ești laughing

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu prea e ok e sa folosesti un sistem din ala ca sa iti faca raspunsurile.
Ar fi bine sa citesti carti si sa te uiti la documentare ca sa iti poti forma o baza de cultura generala.

Răspuns utilizator avertizat
| Parakeets a răspuns:

Really?! De ce să faci asta? happy

Poate și eu caut pe Google o informație sau un termen în dex, pe care mi-l amintesc, dar nj sunt 100% sure cum se scrie, sau poate un cuvânt în engleză, la fel poate știind cum se pronunță, dar nu sigur cum se scrie. Eu mai scriind și în engleză, că sună bine când scriu repede și câte unul pe engleză laughing) dar de aici la a da copy paste unui teorii sau idei pe care tu ar fi trebuit să o gândești, mi se pare trist. Ideea nu e să fii smart neapărat. Fiind un forum unde se ajută lumea sau chipurile cu acest scop o fost creat inițial, dar după au început să crească și bălăriile și pe aici, că în orice pădurice există și uscături laughing)
Sau mai nou e și o a doua categorie de oameni, cei care nu ai musai probleme sau nu dau sfaturi, dar fac tot o socializare și o dezbatere faină pe aici. Sau pur și simplu alții doar vor să-și lase punctul de vedere undeva.
Deci oricine ai fi, te incurajez și pe tine să o faci. Să dezbați, să lași amprenta ta și a minții, gândirii tale pe undeva și nu doar pe acest forum TPU, ci peste tot, chiar și în online, chiar și în offline. laughing)
Nu contează ce spui, contează unele lucruri cum le spui, da, mai ales dacă este vorba despre a oferi o dezaprobare sau părere negativă, însă în rest, trebuie să fii tu, autentic, original și juat you.
Dacă vrei să pari și ceva mai smart și să nu te faci de râs sau ai tu teama asta în sânge, atunci da, poți căuta pr Google o noțiune, o informație, o idee, un cuvânt în dex sau pe google translate, dar doar atât, să cauți să pari informat și de ce nu, chiar să oferi informația cât mai precisă, corectă și bună. Să nu fie nici prea ambiguă. Dar de aici la a copia tot din online, sau citate sau vorbe nu mi se pare ok.
Păi și atunci amprenta ta unde mai e? Unde mai ești tu? Unde mai e filtrul tău? Și faza e că dacă o faci așa mereu, un copy paste simplu, de ce te mai obosești totuși să răspunzi? Să zicem pe TPU. Dar mi-ar părea și mai rău, dar și oleacă creepy dacă tu ai face asta și pe viu. Păi atunci ce faci? Trăiești cu telefonul la socializat? Și cum mai vorbești cu oameni, cu un anturaj dacă tu ești numai cu nasul în telefon căutând copypasteuri laughing) nope, nu mere așa.
Și plus că, revenind la TPU, tu de ce răspunzi la o intrebare cu un copy paste, că te-ai crede prea nesuficient pentru a da propriul răspuns, dar oare atunci întrebarea o înțelegi, dacă la răspuns nu te simti capabil să-l formulezi alone?
Chiar e o întrebare pertinentă? Cum știi ce să răspunzi cu un copy paste, dacă să zicem intrebarea n-ai înțelege-o?

Deși eu zic că în afară de doar dacă ai avea un handicap mental, orice om, de orice nație, cultură, educație aproape și vârstă, ar ști să dea un răspund basic, la întrebări existențiale sau întrebări din sfera lor de interes. Că așa și eu dacă mă întrebi ceva de geografie, sunt bâtă și unii chiar m-ar judeca pentru că sunt și învățătoare cu funcție de bază, dar chiar nu mă pasionează geografia și nici istoria prea mult. Dar în schimb dacă mă întrebi lucruri deep despre psihologie, religie, suflet și transcendere și chiar și oleacă de filosofie, să te ții bine, că bag. laughing)

Deci așa și tu, caută-ți sfera de interes, pasiunile, plăcerile și apoi măcar pe acelea documentează-te mai în profunzime și citește random orice pică pe net să zicem. Apoi încearcă mereu să redai tu din propria minte ceva, să fie ceva doar al tău, personal, unic, scos din mintea ta, nu din mintea unuia de pe net. happy
Doar așa mintea ta va rămâne vie și neuronii nu se vor risipi. Doar așa crești conexiuni la nivel neuronal și cerebral. Și este important dacă vrei să devii mai deștept și să ai o bază informațională în creier, formată. happy

| Alin5644466 a răspuns:

Cum se numeste programul cu inteligenta? Am vazut ca au suspendat conturile care au folosit răspunsuri cu inteligenta AI pe TPU si e nasol

Răspuns utilizator avertizat
| Alin5644466 a răspuns (pentru Sam7969):

Stiu programul, mersi, o am si eu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Criss0111 a răspuns:

Salut! nu e nici o problema! de ce folosesti un sistem in loc sa spui ce gandesti?

| dullcat a răspuns (pentru Criss0111):

Fara sistem nu ar avea de unde scoate la infinit argumente impotriva religiei. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Sam7969):

Una este sa citesti si sa scrii cu cuvintele tale, alta e sa dai copy paste.Nu ai invatat la scoala sa interpretezi un text, sa retii informatia necesara, apoi sa iti folosesti vocabularul si sa parafrazezi?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Sam7969):

M-ai ranit mult cu argumentul asta inteligent.

Răspuns utilizator avertizat
| Criss0111 a răspuns (pentru dullcat):

Nu cred ca are de'a face cu religia! mai exact spune ca foloseste un IA ca sa rasp la comentarii

| dullcat a răspuns (pentru Criss0111):

Am spus asa deoarece toate postarile lui sunt impotriva religiei, incercand obsesiv sa le schimbe perspectiva credinciosilor.A mai avut cont pe aici si la fel a facut.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Sam7969):

Ok.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Sam7969):

Um..nu.laughing Am zis asa ca incheiem intr-o nota neutra, sa nu mai aruncam cu comentarii.

Răspuns utilizator avertizat
| Criss0111 a răspuns (pentru dullcat):

Aaa ok..pt mine e prima seara cand intru aici...nu cunosc pe nimeni...dar oricum intreabarea lui e normala cred ca ar trebuie sa rasp la asta si nimic mai mult