| radudana a întrebat:

Buna dimineata!
In aceasta noapte am avut un vis ciudat. Se facea ca mergeam sa o inmormantam pe bunica ( din partea tatalui care a facut o luna si 2 zile de cand a decedat ) si erau foarte multe persone insa eu ma vedeam doar pe mine, pe cealalta bunica si pe mama care eram in primul tand al convoiului imediat dupa tron. Drumul era prin curtea bunicii decedate, am trecu de o poarta pe care o are in gradina si noi (mai ales eu ) plangeam foarte rau si o chemam inapoi, desi observasem ca avea ochii intredeschisi am continuat sa o rugam sa se intorca. La un moment dat s a ridicat in sezut si ne a spus ca daca insistam sa ramana atunci cine vrea sa vina cu ea, si a intins mana spre mine. Mentionez ca ochii ii avea negrii, sticolosi, luminosi si nu se mai diferentia irisul deloc. Eu aveam o geanta rosie in mana iar bunica cealalta care era prezenta, mi a luat o din mana si a pus o in fata buncii reinviate de 2 ori si a impins o pentru ca incerca sa ma apuce de mana. Vazand ca era oprita de o forta imensa (acea geanta era foarte putenica nu o lasa sa treaca desi incerca sa treaca pe sub ea ) s a transformat in cenusa. In timp ce bunica incerca sa ma salveye sa nu a prinda de mana eu ramasesem blocata si ma simtam atrasa de mamaia moarta si incercam sa i dau mana. Apoi m am trezit brusc.
In aceeasi noapte si sora mea mai mica a visat ceva legat de bunica moarta. Se facea ca era la pomana ei, impreuna cu cealalta bunica a noastra cu tatal nostru si unchiu( tot baiatul decedate) si asezau mese insa foarte lungi. La un moment dat, sora mea a observat ca pe un gard erau razmate mai multe capace de tronuri, care aveau lipite pe ele o poza cu bunica decedata mireasa, iar tatal nostru si unchiul stateau la masa la care urma sa se dea pomana. Dupa pomana sora mea a plecat acasa insotita numai de bunica ce traieste si cea care m a protejat si in visul meu.
Menitionez ca e prima data cand o visam de cand a murit.
Astept raspunsul dvs. cat mai repede pentru ca suntem speriate!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Visul nu are nici o semnifucatie. Doar te-a marcat mult moartea bunicii, te-a speriat si probabil esti o persoana profund superstioasa si care nu crede in Dumnezeu (cel putin nu cu adevarat). Incearca sa te rogi cu credinta, protectia rugaciunii te va vindeca de sperietura.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Probabil ai iubit-o mult si te doare ca a plecat de langa voi. E ceva normal sa ai astfel de vise daca ai tinut la o persoana. Si eu am visat de cateva ori pe bunicul si pe bunica. Incearca sa te impaci cu ideea.

nony
| nony a răspuns:

Am auzit multe povesti.De la bunicii mei, de la oamenii in varsta.Se zice ca un mort ia dupa el unul din familie. Bunica ta poate fi strigoi (eu nu cred in astea) dar daca ai tai cred, cel mai indicat ar fi sa o dezgroape si sa urmeze ritualul.
Bunica care te-a salvat se considera a fi ¨ingerul pazitor¨ si pentru tine, si pentru sora ta.
Aveti grija.Nu vreau sa te sperii mai mult decat esti, eu iti spun din ce am auzit, nu zic ca eu cred.Acum ramane la alegerea ta ce vei face.

mira
| mira a răspuns:

Evenimentul dureros este destul de recent, de aceea apare in vis cu intamplari haotice. Oricum, dupa cum spui tu insati, totul s-a terminat cu bine chiar in vis, asa ca nu mai fi ingrijorata.

| juniper a răspuns:

Amandoua ati avut acelasi vis pentru ca v-au marcat moartea bunicii, relaxati-va, cand va veni timpul, ingerul vostru va va ghida spre lumea cealalta si o veti revedea acolo, dar pana atunci bucurati-va de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| vilmaristul a răspuns:

A plouat a doua zi?
cica mortii in vis inseamna ploaie

| cristinela a răspuns:

Probabil ca v_a marcat moartea ei destul de tare si de aceea o visati.Nu va mai faceti tot felul de idei.mortii cu mortii, vii cu vii stiti cum se zice.Totusi ati putea trece pe la biserica sa aprindeti o lumanare pentru ea.Stiu si ca atunci cand eram mica si visam pe cineva mort, mama ma trimitea totdeauna sa dau ceva de pomana.

| Carouri a răspuns:

Niciodata sa nu crezi in vise. e o simla descarcare a creierului.

| crizantema a răspuns:

Salut. Nu stiu cand ai postat intrebarea dar iti raspund oricum. Aunci cand ii visam pe cei morti inseamna ca ei au nevoie da noi, in sensul ca au nevoie disperata sa ne rugam pentru ei, sa facem lucruri bune pentru ei, sa dam pomana, etc., se spune ca astfel noi ii ajutam sa mai scape de suferinta, le alinam durerea.

Răspuns utilizator avertizat
| lololololol a răspuns:

Eu tot am visat prostii de astea... Acum ce sa fac/? Sa ma alarmez ca si tine, sau sa ma calmez si sa imi zic ca sunt doar vise?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ai grija de tine fiindca te vei inbolnavi.nu grav dar vei raci puternic fiindca este timpul virozelor si a gripelor. eu am avut asa un vis.si am racit tare de tot.aiuram.eram militar.am fost dus la dispensar, dar in patru zile am plecat fiindca ma plictiseam si, oricum imi revenisem. dar fusesem avertizat de un camarad caruia-i povestisem visul.si... a avut dreptate.