lolita
| lolita a întrebat:

Cel mai macabru lucru este acela de a face poze persoanelor decedate! Soramea mi-a trimis poze cu bunica moarta, i-am zis ca este nebuna si ca nu aveam nevoie sa o vad asa. Voi ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Asa este draga mea, este corect ceea ce spui, la ce sa fac poza unei persoane dragi mie care nu se mai afla printre cei vii? Sa-mi fac mai mult rau, sa-mi aduc aminte de fiecare data cand vad poza? Este un lucru gresit pentru cei ce fac asemenea lucruri. Dar trebuie sa ne gandim ca asta este lumea in ziua de azi, ajung ei sa faca poze si celui mai ciudat lucru, daramite la mortibig grin

| Klara a răspuns:

Da o privire pe site-ul asta, si ai sa vezi care e legenda pozarii cu mortii.

"Memento mori" este o expresie în limba latină care înseamnă "Aminteşte-ţi că vei muri". Dar ce legătură are cu titlul articolului, adică fotografierea alături de cei morţi?

Invenţia fotografiei din 1839 a făcut ca portretele să devină din ce în ce mai comune, iar cei care nu-şi permiteau să-şi realizeze un tablou, îşi puteau permite o sesiune de fotografiere. Această metodă mai rapidă şi mai ieftină oferea, de asemenea, clasei mijlocii un mijloc de a imortaliza pe cei dragi lor care tocmai au murit. Şi aici, e vorba în special de copii. În epoca victoriană timpurie (după anii 1840), ratele de mortalitate ale copiilor erau extrem de ridicate, iar o fotografie post-mortem putea fi singura imagine a copilului pe care familia ar fi avut-o. Invenţia de mai târziu a cărţii de vizită, ce a permis copii multiple dintr-un singur negativ, a făcut posibilă multiplicarea acestei fotografii post-mortem şi către alte rude sau apropiaţi.

Primele fotografii post-mortem erau de obicei instantanee ale feţei sau ale corpului întreg, şi rar ale vreunui sicriu. Subiectul (cel mort) părea că doarme profund sau, uneori, era aranjat astfel încât să pară în viaţă. Copiii fotografiaţi morţi erau de obicei puşi în leagăn, jucându-se cu anumite jucării. Nu era deloc neobişnuit a se fotografia copiii cu un membru de familie (în special cu mama). Persoanele adulte moarte erau, de cele mai multe ori, fotografiate pe scaun.

Englezii din secolul XIX erau de-a dreptul bizari!

SURSA
http://www.lovendal.net/......cei-morti/

| Roby67 a răspuns:

Este un obicei prost, parerea mea. La noi nu se deschide sicriul.

| Anemona a răspuns:

Exact aceeasi parere.prefer sa pastrez amintirea persoanei dragi frumoasa in gandul meu nu sa imi provoace oarecum teama. e sinistru.ciudat.Adica chiar vreau sa imi amintesc acea persoana vie si fiericita, nu moarta si recesadsad

| Anto97 a răspuns:

Sunt de acord cu tine...mai bine sa iti ramana in minte imaginea persoanei decedate, vie...cum era odata, nu cu ea in sicriu, moarta worried

| MusicisMusic a răspuns:

Mda...situatie asemanatoare.La 5 ani mama a murit iar eu nu am fost in nici o zi acolo insa cineva a filmat si a facut poze pentru toate 3 zilele. Ce porcarie. Ce o sa le zic si arat copilor mei?! Uitativa copii la inmormantarea bunicii si poate o visati la noapte.PS:tata pastreaza casetele intr-un seif.hee hee

| twink a răspuns:

Se considera ca nu e voie sa faci poze celor decedati sau cel putin la inmormantare, dar e in regula sa facem la cadavrul sau inmormantarea unei vedete/celebritati? Sa inteleg ca nu v-ati uitat la poze de la inmormantarea lui michael jackson, teo peter, mile carpenisan?

| annammaryya a răspuns:

Spune-i ca nu iti place si daca mia face un lucru de genul asta nu mai vorbi cu ea ceva vreme daca intr-adevar este sora ta si te iubeste te va intrba ce ai si spune-i ce simti iar daca nu te iubeste dai ignore la mess

| annammaryya a răspuns:

Spune-i ca nu iti place si daca mia face un lucru de genul asta nu mai vorbi cu ea ceva vreme daca intr-adevar este sora ta si te iubeste te va intrba ce ai si spune-i ce simti iar daca nu te iubeste dai ignore la mess

| Matusha a răspuns:

Ai perfecta dreptate. acest obicei este destul de raspandit in nordul Moldovei, dar repet: ai dreptate, este macabru si fara sens sa ai o astfel de amintire in albumul de familie

| mysteryo_3033 a răspuns:

Este adevarat...iti rupe inima cand vezi o persoana draga in poza de parca vrea sa suferibig grin