| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Este important! Am o vecina care are de gand sa se sinucida. Ea a consumat mai demult droguri,acum i-a tratament antidepresiv.

Ce as putea sa-i spun?
Daca as chemao afara sa vorbim, ar fi o optiune?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu-i spui nimic, pentru ca nu-i problema ta!
Nu esti psihiatru si nu ai voie sa intervii, pentru ca s-ar putea sa-i induci o stare adanca de depresie si sa faca rau, sau a se sinucida.
Nu te sfatuiesc sa te bagi, pentru ca o poti baga in mormant imediat cu cine stie ce chestii pe care i le spui, chiar daca ai intentii bune, dar drogatii pot rasucii vorbele si pot intelege ce vor ei. De aceea situatia este atat de rea, incat esti sfatuit sa nu intervii, daca nu esti psihiatru!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai si nu conteaza ca nu sunt psihiatru, nu imi place sa il vad pe om ca sufera. Deci eu nu sunt un prost, eu stiu sa ma port cu oamenii nu te gandii ca daca sunt pe TPU n-am habar sa dialogez.

| mihai69 a răspuns:

Ceea ce vrei tu să faci e echivalent cu tentativa unei persoane necalificate şi fără echipament de protecție de a stinge un incendiu în loc să stea la distanță şi să sune la 112.
Rişti să te "arzi" şi tu şi să rămâi cu sechele.
Vecina ta are nevoie de tratament psihiatric calificat, orice alte tentative putând face mai mult rău decât bine.

| doctorandus a răspuns:

Suna Salvarea.

| xerxes1 a răspuns:

Este posibil sa-i grabesti sfarsitul cand o sa vada cine incearca sa o salveze.

| Nilsson a răspuns:

Daca stai de vorba cu ea si o intrebi ce mai face s-ar putea sa o faca sa se simta mai bine, sa stii ca ai pe cineva caruia ii pasa de tine e cel mai bun leac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ar fi prea bine sa incepi direct cu faze de genu nu e bine sa te sinuzici etc, Chiar nu tin... daca stii sursa problemei femei respective : daca o poti ajuta cu ceva...
Si eu am ganduri de sinucidere dar ii pasa cuiva? Nici la dracu...

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am ganduri de sinucidere. Daca vrei poti sa vorbesti cu mine. Eu nu am cu cine vorbi.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa trimit mesaje si nici sa primesc nu prea dar imi poti scrie aici ca e la sectiunea Conversatii: https://www.tpu.ro/......ot-timpul/

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Ti-am trimis un mesaj cu un id de Fb vb acolo

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am primit decat ultimul mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci nu stiu, majoritatea considera ca eu nu as avea ce sa vorbesc cu ea.....stati linistiti ca toate fetele care au iesit cu mine s-au simtit bine si m-au apreciat.

| N0H4CK a răspuns:

Încearcă psihologia inversa. Fa-o să-și de-a seama că nu e singura suferindă din lume.
Arata-i că și tu ești trist și că vrei sa te sinucizi. Astfel va empatiza cu tine, i se va face mila și va încerca să te ajute.
Sau arata-i că nu-ți pasă de situația ei, ba chiar indrum-o spre anumite cai de sinucidere și își va pierde interesul, se va plictisi de idee.
In niciun caz nu o aborda cu morală, pentru că mai rău faci.

| giulia283 a răspuns (pentru N0H4CK):

Daca îi dă idei mai rau face, poate tipa e chiar hotarata si nu vrea sa şi schimbe decizia.

| N0H4CK a răspuns (pentru giulia283):

Nu chiar

| P3d1a a răspuns (pentru N0H4CK):

Cel mai retardat raspuns laughing

| NUpotiSaintelegi a răspuns:

Nu incurajez treaba asta sau ceva da mai bine o lasi sa se sinucida, ca pana la urma o sa murim cu totii. M-as fi sinucis si eu de mult, da nu vreau sa ma doara, si in plus trebuie sa dau examen deci dap.

| anonim_4396 explică (pentru NUpotiSaintelegi):

Hm. dar cei ce se sinucid ajung in iad si nu vreau sa ajunga acolo oamenii nevinovati.

| NUpotiSaintelegi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista coa4e iad. Toate astea sunt mari bullshit-uri. ''dar cei ce se sinucid ajung in iad''. Deci eu pot sa respect toate cele 10 porunci, sa fiu poate chiar mai bun ca D-zeu, sa ajut orice om intalnesc, ca dupa daca ma sinucid nu ajung decat in iad nu? Aaaaaa! M-am priins! Si daca voi deveni criminal in serie si voi crede in D-zeu ajung in rai nu?