| Kassandra2 a întrebat:

In opinia voastra, este mortul o persoana?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Da, el este o persoana. Gandeste-te la un om aflat in coma, cand creierul lui este "out", cand este inconstient el inca este considerat o persoana. Conform dex-ului da:

Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice.

Are trasaturile caracteristice omului, chiar si psihic, desi este inconstient.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu mai are nici un psihic, ca e pa-pa. A zis mort, nu individ in moarte cerebrala cuplat la aparate. Mortul are zero sanse sa isi revina. Mort-mort, da? big grin

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ideea era daca acel mort ii mai putem atribui insusirea de a fi o persoana, aici include si trasaturile psihice. Asta insemnand ca el in ansamblu mai poate fi o persoana sau este doar pentru cei cunoscuti lui o persoana? Pentru ca trasaturile psihice nu exista pentru un strain mortului, dar exista pentru cei dragi in mintea lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Pai da, ai zis si tu ca exista pentru cei dragi in mintea lor, dar nu exista de facto, in momentul prezent. In concluzie, mortul ala nu mai e o persoana. Nu are cum! E AMINTIREA UNEI PERSOANE pentru aia dragi, si doar niste carne in descompunere pentru altii.

| SG1995 a răspuns (pentru Apokales):

Diferența între incoștiență și moarte e că în primul caz trăsăturile psihice continuă să există, îl al doilea caz, nu.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este o persoana care numai prezinta activitate celebrala, cardiaca

| anonimg a răspuns:

El nu mai este persoana, deoarece aceasta atributie o are numai cei care sunt vii. Suflarea de viata care este data de Dumnezeu il face pe om sa fie persoana.
Trupul nu este nimic fara viata; si viata nu este nimic fara trup.
Dar se vorbeste despre un decedat ca fiind o persoana la timpul trecut; nu si la prezent.

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Pai persoana = om, iar omul poate fi viu sau mort, deci mortul este o persoana big grin.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu, devii extraterestru cand mori.

| SG1995 a răspuns:

Nope, a fost o persoană, la trecut, acum e doar o masă inertă, ceea ce a mai rămas din persoană.

| gemeni6226 a răspuns:

Intrebare inteligenta, niciodata nu m-am gindit la asta.

| gemeni6226 a răspuns:

Dupa cartile ezoterice ce am citit cand om moare sufletul paraseste corpul si nu mai e altceva decat o haina de care noi ne-am lepadat.Esenta noastra trece intr-o alta dimensiune.Deci la ceea ce zicem noi mort nu este altceva decat un vesmint folosit si lepadat(in opinia ezoteristilor dar ma subscriu)ceea ce a reprezentat persoana respectiva(suflet ) deja este intr-o alta dimensiune.
Ca fapt divers postez aici o piesa a formatiei aqua in care este o conversatie intre ea si el si el ii zice ca mama nu a murit ci a trecut in alta dimensiune.
https://www.youtube.com/watch?v=8pmG4W0e1Vs
We dreamed a dream,
Woke up and lived it.
We had the music in our hands.
The drops of rain,
Became a river.
And now it's time to end this dance.
So thank you.
My mamma said
That the best thing in life was getting me and lovin'
Somebody higher than anything else in this world baby.
My mamma said
She would give her life up for me.
My mamma said,
My, my mamma, ma.
My mamma said that
The worst thing in life is getting used to lovin'
Somebody higher than anything else in this world baby.
Knowing you're going to,
Knowing you're going to lose it all.
Mamma don't leave,
Don't go, don't run,
Don't hide, don't cry,
Don't ever feel scared now.
Mamma just crossed,
Just crossed to the parallel world.
She crossed,
She crossed to the multiverse.
Circling protons,
All vibrations.
Circling neutrons,
All vibrations.
Mamma just crossed,
Just crossed to the parallel world.
She crossed,
She crossed to the multiverse.

| Ineys a răspuns:

A fost. Acum e mort, nu? E ca si cand ai intreba "Gheata este apa?" Ei bine, era inainte sa inghete, acum e gheata.

| Apokales a răspuns (pentru Ineys):

Dar dupa ce se incalzeste este din nou apa, gheata. Dar cu mortul cum ramane, daca il incalzim invie sau ce? laughing Nu este la fel.

| Ineys a răspuns (pentru Apokales):

Dupa ce o readuci la viata e din nou persoana. Acum ca nu se poate asta e. Nici un copac dupa ce-l tai nu mai poti sa-l pui la loc. Devine lemne de foc, mobila, etc etc.

| Apokales a răspuns (pentru Ineys):

Acum intervine intrebarea care ne duce cu adevarat la raspuns, zic eu. Omul este o persoana (adica are caracter, personalitate, trasaturi psihice) doar pentru cei cel cunosc pe omul respectiv sau si pentru straini? Un strain se poate referi la un om viu ca la un individ (o persoana straina lui) pentru ca nu-l cunoaste, dar daca-l cunosti pe om, atunci te poti referi la el ca la o persona pentru ca stii trasaturile lui psihice. Ceea ce face diferenta intre individ si persoana este faptul ca ii cunosti trasaturile psihice. Deci daca mori atunci doar cunoscutii iti stiu trasaturile psihice si le poarta in minte, dar un strain se poate referi la tine ca la un individ mort. Intrebarea face referire doar la un grup restrans, la cunoscuti. Pentru un strain este clar ca nu esti o persoana, esti un individ, un om mort necunoscut lor. Deci persoana este doar in mintea rudelor, prietenilor, cunoscutilor si doar ei ii pot spune mortului ca este o persoana?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un cadavru, corpul uman e doar un vas ce tine sufletul omului pe pamant.

| StrongHeart a răspuns:

Este persoana decedata careia i se face certificat de deces.Deci exista un document care atesta ca a murit.Asa cum exista un document care atesta ca te-ai nascut.

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Aceea este mai mult persoana fizica, civilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai este o persoana. Este un suflet ce se indreapta spre cer pentru judecata.

| Mogiojojo a răspuns:

Mortul e un trup neinsufletit.

| Swetlly122 a răspuns:

Te ai uitat la Alex montrey și Theo Zaciu și te ai gândit să pui întrebarea pe TPU;?laughing)

| Totenkampf a răspuns:

Nu, în mod cert moartea aduce omul de la starea de persoană la starea primitivă de individ.

"Persoană" vine din latinul "persona" ce înseamnă "mască" în sens teatral, însă cu o semnificație profundă, pentru că ce suntem noi de cele mai multe ori în interacțiunile cu ceilalți, altceva decât niște purtători de măști? Purtăm masca fericirii pentru că nu ne găsim curajul să ne spunem tristețea, ori pentru că ne simțit neînțeleși, purtăm mască amabilității pentru că ne lăsăm ghidați de etichetă, ș.a.m.d. Un om decedat cu siguranță renunță la toate aceste lucruri și-și dezvelește în mod involuntar fața de măști.

| Apokales a răspuns (pentru Totenkampf):

Deci poate fi exclusa folosirea expresiei "persoana moarta" pentru ca un om mort nu mai reprezinta o persoana pentru restul oamenilor? Este persoana doar o imagine a rudelor mortului sau o fiinta umana moarta si atat?

| sabin89 a răspuns (pentru Totenkampf):

În ultima vreme sunt chiar mulţi cu mască prin oraş. happy

| Totenkampf a răspuns (pentru Apokales):

Mă refer strict la eliberarea omului de sub greutatea măștilor adunate de-a lungul timpului. Însă pentru alte persoane, adică alți purtători de măști cu siguranță un om mort va fi privit în continuare ca o persoană, prin filtrele propriei gândiri și prin modul unic al fiecăruia de a privi și a judeca. Cred că expresia "persoană moartă" este o semidocție acceptată, generată de slabele cunoștințe a etimologiilor cuvintelor, și folosirea lor greșită atât de mult încât să se ajungă la transfigurare.

| Totenkampf a răspuns (pentru sabin89):

Nu te contrazic rolling on the floor

| FreddieM a răspuns (pentru Totenkampf):

Stii ca mi-a placut expunerea ta? Pacat ca s-a terminat prea repede. Felicitari.

| Apokales a răspuns (pentru Totenkampf):

Deci persoana este doar pentru cunoscutii mortului, ramane in constiinta lor si atat?

| Kassandra2 explică:

Va multumesc tuturor!