| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt singur fiindca nu am prieteni, nu am pe nimeni care sa fie alaturi de mine
Asta ma face sa fiu depresiv
Si apatic.
Astfel ma gandesc la sinucidere.
Ce tratament îmi recomandati?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai putea citi o carte, sa inveti cum sa comunici
https://drive.google.com/......ZRUUU/view
plimbari in aer liber =asta am mai recomandato dar lenea e mare
o alimentatie fara zahar,dulciuri,multi fructe, legume
vitamina d, zinc, culturism, cardio
lasa depresia ca nu rezolvi nimic ai impresia ca multi o duc bine, ne asteptam moartea cu toti atat

| peperonies a răspuns:

Tratament pentru ce? te duci la doctor. iti pune un diagnostic si iti da tratament.

| doctorandus a răspuns (pentru peperonies):

Corect, la psihiatru (nu e o rusine).

| Nilsson a răspuns:

Cati ani ai? Conteaza si in ce etapa a vietii te afli pentru ati putea oferi un sfat sper eu util

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti prieteni, socializeaza.

| b4stefa a răspuns:

Socializarea si rugaciunea
sau o vizita la spital la copii cu leucemie,in ochii carora vezi dorinta dupa inca o zi,sau o zi fara dureri,sau la copii cu dizabilitati,cu handicap, asculta-i cum vorbesc despre lucrurile mici pe care sigur tu le poti face fara probleme:sa mearga, sa joace football, sa manance fara ajutorul parintilor, sa vorbeasca normal...Chiar daca nu ai prieteni in viata reala,eu sunt aici si te pot ajuta cu ceva sfaturi dar nu-i de ajuns,mergi la parintii tai,incearca sa petreci timp cu ei,sa-i ajuti la ceva,sa-i consiliezi, chiar daca nu pare sa stii ca au nevoie de parerea ta, si ei au o groaza de probleme, dificultati, incearca sa fii tu acolo pentru ei. Raspandeste dragostea, e gratis si intunericul se va risipi din viata ta!
toate cele bune!

| AlessandraAle5 a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!