| Larisaaaa a întrebat:

Prin ce credeti ca se caracterizeaza personalitatea omului?
Si care ar fi factorii care ii determina formarea?
Ma puteti ajuta, va rog?
Funda :*

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Prin ce se caracterizeaza o calitate care devine evidenta doar in fata oamenilor? Este destul de concludent ca este caracterizata doar de nr. oamenilor participanti la ea.

| harciog a răspuns:

Amelieee,fi-r-as tembel cu totul dupa ereditarea ta.Ai fi fost o comunista de succes.

| améliee a răspuns:

Personalitatea presupune cinci dimensiuni distincte: temperamentul, aptitudinile, caracterul, inteligenta si creativitatea. Acestea difera de la om la om si impreuna ii determina personalitatea. Factorii care determina formarea personalitatii sunt ereditatea, mediul si educatia.

| d1onn5o a răspuns:

Factorii care determina personalitatea omului sunt chiar intamplarile de zi cu zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personalitatea omului are o caracteristica predominanta,iar factorii care o determina pe aceasta si pe celelalte,sunt; cei sapte ani deacasa,educatia din scoala,cultura si influenta societatii, si autoeducarea, devenind astfel o personalitate unica inconfundabila.

| mallinazz a răspuns:

Temperamentul caracterizaza.el determina formarea si este singurul care nu se schimba niciodata