| davilla a întrebat:

Bună seara!

Am câteva întrebări.

Cum aș putea să-mi dezvolt gândirea critică?

Și cât timp mi-ar lua să studiez istoria, geografia, economia de la 0 astfel încât să pot spune că am o bază în domeniile astea, adică să nu fiu chiar 0?

Ce alte subiecte trebuie stăpânite ca sa poți spune că ești o persoană cultă și informată?

Am avut profil mate-info in liceu și nu s-a pus deloc accent pe materiile astea, simt că am lacune și aș vrea să recuperez.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hey

Cum aș putea să-mi dezvolt gândirea critică?

asta e un proces de cunoastere, trebuie sa intelegi ce inseamna asta
BAZELE GÂNDIRII CRITICE

https://drive.google.com/......1mvzj/view

I. GÂNDIREA CRITICA

https://drive.google.com/......tYo9-/view

II. LOGICA SI PSIHOLOGIE

https://drive.google.com/......9ch90/view

dupa ce ai gasit acele carti,trebuie si sa pui in aplicare asta,ceea ce nu este usor, o sa te lupti cu gandirea emotionala,o sa vezi ca esti plin de prejudecat,credinte false,este un proces greu, dar o data cu maturiarea ta,auto controlul,aplicarea cunostintelor vei invata asta,daca vrei sa mai vorbim,sa imi dai mesaj,ca poate esti pasionat de filozofie si avem ce discuta,filozofia este deschiderea minti,ratiuni

Ce alte subiecte trebuie stăpânite ca sa poți spune că ești o persoană cultă și informată?
greu de spus, ti-am spus, te informezi si aplici, dar si daca informatia invatata este falsa ce faci, eu spun ca trebuie sa stapanesti logica

sa ai rabdare, asta e baza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gândirea critică se dezvoltă prin exercițiu. Pui întrebarea - de ce?-.
Istoria, etc. de la zero, depinde la ce nivel vrei să ajungi.
Ca să fii cult, cultivat, depinde cine te judecă. Te poți pricepe la fotbal sau la politică contemporană. Nu le poți cuprinde pe toate.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca e destul de simplu sa NU iei nimic de bun si sa analizezi, reanalizezi, pana gasesti o hiba sau un lucru care merita (critica NU E NUMAI negativa, ci poate fi si pozitiva)

insa unii ca mine, fac asta fara intentie big grin

de aia sunt de multe ori "iubit RAU" pe aici big grinbig grinbig grinbig grin