| emipenet a întrebat:

Nu stiu la ce profil sa ma duc dintre astea doua : Mate-Info si Stiintele ale Naturii
De materii mie imi place.
Geografia,Istoria, Matematica, Fizica, Biologia.
La Matematica nu sunt chiar asa bun si mi-e frica sa nu raman corigent la Mate info.
Care profil ma va ajuta mai mult in viata?
Ajutor!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu te ajuta niciun profil "mai mult in viata" pentru ca e complet irelevant. Nu te invata ceva ca sa zici ca gata am terminat profilul asta si pot sa lucrez asta. Maxim iti usureaza foarte putin o admitere la facultate ca se suprapune materia din liceu cu cea de la admitere.

| sierra1 a răspuns:

Zici : De materii mie imi place ...Matematica, Fizica, Biologia
Apoi zici : La Matematica nu sunt chiar asa bun si mi-e frica sa nu raman corigent

Clar, fugi de mate! Du-te la filologie.
Care profil ma va ajuta mai mult in viata? - niciunul.
Contează ce scoală faci după și cât vei fi de bun în domeniul ales

| emipenet explică (pentru sierra1):

Stai putin...imi place mate dar la mate info e matematica din aia foarte grea
si urasc Romana

| sierra1 a răspuns (pentru emipenet):

Matematica aia de la mate-info e cam "aceeași" matematică cu cea de la științe

| emipenet explică (pentru sierra1):

In plus...nu sunt asa bun pentru Mate info...acum in gimnaziala ma descurc bine dar la Mate info ar fi mult mai greu ca aici

| emipenet explică (pentru sierra1):

La stiinte e M2 si la Mate info M1
E mai grea....intreaba pe oricine si asa iti va spune

| sierra1 a răspuns (pentru emipenet):

Să ne înțelegem:
verifică comparativ subiectele de BAC de la M1 și M2 (să zicem pe ultimii 5 ani) și vei constata că sunt sensibil egale, ba chiar în unii ani, la M2 au fost mai nașpa (dificile) Incă ceva: sunt extrem de tare (cunoscător) în domeniul ăsta

| sierra1 a răspuns (pentru emipenet):

Concluzie: Clar, fugi de mate! Du-te la filologie.

| anamariarot a răspuns:

Sierra1 are dreptate. Deși toată lumea spune că la mate-info e cu mult mai greu, nu e așa. Într-adevăr, au fost ani în care subiectul de la științe a fost mai greu decât la mate-info, în special la partea de analiză matematică.
La mate-info mai ai niște teoreme în plus, dar ăia de la mate-info care zic că materia de la științe e cu mult mai simplă, se înșală. Profilurile astea nu-s atât de diferite pe cât se crede.
Orientează-te în funcție de meseria pe care ai vrea s-o urmezi. Cu toate că de la orice profil poți merge la orice facultate, atât timp cât poți ține pasul, e mult mai ușor dacă pornești la drum cu un bagaj de cunoștințe în domeniul pe care-l vei studia. De exemplu, dacă vrei să mergi la medicină, materia pe care o ai pentru examenul de admitere nu e deloc studiată la filologie și ar trebui să faci mai mult studiu individual, pe când la științe ai deja o bază. Dacă nu știi ce meserie ți-ai dori, optează totuși pentru un profil real, pentru că faci de toate și o să-ți vină mai ușor în facultate.
By the way, nici eu n-am fost as la matematică în școala gimnazială, dar la liceu mi s-a părut mai digerabilă materia, pentru că a avut cine să o explice și s-o facă mai plăcută. Și eu eram temătoare în privința liceului și chiar dacă la început o să ți se pară mai dificil, o să te obișnuiești și o să simți pe propria piele că nu-i chiar așa bau-bau

| Lostlyric a răspuns:

Cat imi plac oamenii care sunt nehotarati cand au de-a face cu doua alegeri total opuse!
Ce treaba are Mate-Info cu Stiintele Naturii? De ce nu alegi fix ce te avantajeaza mai mult? Nu e ca si cum ai alege dintre o inghetata cu vanilie si una cu vanilie si fistic. Aici ai de ales intre una cu vanilie si una cu ciocolata.