| UnderPressure a întrebat:

Bună seara.
Ce părere aveți despre Dancing plaque din 1518?
Mai știți și alte enigme?

6 răspunsuri:
| Dorotheea21 a răspuns:

Dupa raspunsurile acestea eu am inteles ca nu a existat. :))
https://www.youtube.com/watch?v=oEM_GNIAWxg

| UnderPressure explică (pentru Dorotheea21):

Am ales-o neinspirat.

| edit28 a răspuns:

A fost cel mai bun meme al secolului 16, alaturi de batalia cu OZN-uri din Nuremberg.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

"Plaga" aia pare subiectul unei arme psihotronice. Pentru cine nu stie, o arma psihotronica se foloseste de frecvente pentru a manipula comportamentul uman. De vreme ce au existat atatea picturi crestine care infatisau OZN-uri, eu zic ca nici teoria asta nu ar fi de ignorat. Existenta tehnologiilor avansate este documentata in scrierile antice. De fapt pana si in biblie insasi sunt descrise in mod alegoric tehnologii avansate. Lasand la o parte povestile fictive cu evrei din biblie, ar putea exista un sambure de adevar in asta intrucat se afirma ca exista urme fizice ale folosirii tehnologiilor avansate cu mii de ani in urma. Este o teorie si inca sunt in vigoare intrebarile daca Piramidele Egiptene (sau miile de piramide de pe tot globul) sau Stonehenge au fost construite folosind tehnologie avansata. Este evident ca lucruri ne sunt ascunse de vreme ce ne este interzis sa cercetam zonele in cauza de catre statele unde ele se afla.

Un alt lucru interesant pe care l-am auzit legat de perioada evului mediu este ca ciuma neagra care a decimat Europa a aparut brusc si s-a dus la fel de brusc si din scurt. Se zice ca teoria cu sobolanii este doar ceea ce mass-media vrea ca lumea sa creada, si intr-adevar cand anumite entitati cu anumite interese au control peste mass-media, pot manipula opinia publica dupa bunul plac.

| UnderPressure explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Cine folosește o armă ca asta in evul mediu? E greu de crezut.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru UnderPressure):

In scrierile antice (vechi de mii de ani) precum Mahabharata etc. sunt descrise arme de distrugere masa, citez: "Orase zdrobite dintr-o singura lovigura, armate calcinate, elefanti arsi ca si cum ar fi fost din hartie, uriasele vimane care strabateau cerul planetei"
https://m.youtube.com/watch?v=TTxbUqvdaC4

Daca asta este cazul, putem respinge existenta tehnologiilor avansate si in Evul Mediu?
Faza este ca Biserica Catolica avea putere autoritara peste Europa, informatia era foarte greu dezvaluita sau raspandita. De asta poate niciodata nu vom afla daca intr-adevar s-au folosit arme avansate in crearea si raspandirea ciumii negre. In legatura cu "plaga dansului", nu zic ca-i dau credibilitate dar zic ca un astfel de fenomen tine de armele psihotronice care folosite in ziua de azi probabil doar cu scop experimental in momentul de fata.