| papakapuo a întrebat:

Bună seara sau bună ziua, depinde când vedeți acest mesaj. Să încep cu începutul, de la vârsta de 6 ani tatăl meu mă bătea mereu foarte rău când făceam "prostii" / dacă nu îmi făceam temele, etc. Și pot spune că m-a marcat pe viață acest lucru. Acum am 18 ani, fac box de 5 ani de performanță și sunt foarte bun în ceea ce fac * locul 2 la campionatul national * Acum, să vă spun marea mea problemă, de când mă știu, încontinu sunt cel mai fricos tip, nu am curaj nici să mă uit mult timp la cineva în ochi. Adevărul e că nu doar tata era o mare problemă, din păcate nu am avut o copilărie prea fericită, aproape în fiecare zi, așa zișii prieteni îmi dădeau pălmi, mă scuipau, aproape în fiecare săptămână mă duceam vânăt acasă, nu aveam curaj nici măcar să le spun ceva când mă agresau, eram și din păcate încă sunt un tip extrem de fricos fără încredere în sine. Acum - problema din prezent, am 18 ani și nu multe s-au schimbat, alaltăieri de exemplu mă plimbam liniștit pe stradă și un băiat de vreo 15 ani mi-a dat două pălmi fără motiv, și m-a scuipat, eu neavând curaj nici măcar să mă uit la el, țin să menționez, nu că aș vrea să mă laud, dar știu să mă bat foarte bine, având în vedere că fac box de 5 ani, dar nu vreau să înțelegeți greșit, nu vreau să mă bat, dar vreau măcar să pot ripostă dacă cineva mă atacă, și credeti-ma și acum aproape în fiecare saptamana, cineva mă loveste, doar pentru că sunt eu. Nu mai știu ce să fac, sunt cârpa oricui. Nu am încredere în mine, și dacă vine unul de 14 ani la mine și mă lovește, mie îmi e frică să îi spun ceva dar să îl lovesc. Vreau să am încredere în mine și să nu îmi fie frică de nimic, credeti că este posibil? Vreau să fiu un om normal, care să aibă curaj să se apere măcar dacă e atacat. Vă rog ajutați-mă! Îmi e frică de moarte când aud că cineva vrea să mă bată, mulți vor asta, fără motiv, mai ales de când au aflat că fac box, zic : " hai să iti arat eu box", sunt constient ca i-as putea bate, dar frica apare mereu, nu încercați să îmi spuneți sa îmi înving frica, e degeaba, am încercat de 100 de ori și tot aceleași rezultat. Ce îmi doresc eu? Să nu îmi fie frică și să am încredere în mine, vă rog ajutati-ma, sunt disperat!

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Vezi C.P.T.S.D.- Complex post-traumatic stress disorder.
Consulta un psiholog.

| Violleta2022 a răspuns:

Totul tine pana intr-o zi, cand iti iei inima in dinti si-i bati tu!
Trebuie sa te autosugestionezi si sa-i inveti minte.
Daca apuci sa te aperi si sa-i pui jos, este de ajuns sa o faci cu unul singul, iar ceilalti vor afla imediat si se vor teme sa te mai atace.
Nu ai motive de frica, nu ai de ce sa te lasi batut, pentru ca iti ranesti mai mult egoul si se duce pe apa sambetei si putina incredere in tine, cea care a mai ramas.
Este vremea sa faci ceva serios!
Diperarea ta te poate duce la actiuni disperate si uneori trebuie sa incerci sa pui dusmanul jos, ca sa dovedesti celorlati ca nu esti un papa lapte, batut si de un copil, ci un barbat adevarat, care se apara.
Eu cred cu tarie ca poti face asta!
Este ca in ringul de box, nu ataci primul, dar esti atacat, asa ca tu raspunzi, aparandu-tecu pumnii!

| Steregoi a răspuns (pentru Violleta2022):

Citeste te rog răspunsul meu pentru acest tanar boxeor. Nu o sa regreți. O doza de ras nu-ti strică.

| Emma30555 a răspuns:

E bine sa fii pacifist nu asta e problema. Tu ai niste traume din copilarie, nu ai incredere in tine, rezolva cumva aceste probleme, lucreaza cu tine, dati seama ca nu a fost vina ta, impaca te cu tine si accepta te asa cum esti, nu ti mai fie teama ca nu mai esti un copil neajutorat, exista legi, poate sa mergi la un psiholog ti ar prinde bine

| Steregoi a răspuns:

Aia care te bat pe strada vor sa se antreneze cu tine.

Boxeor inseamna boxeor 24/24 ore si 7/7 zile adică in permanenta. E un mod de viata. Tu ce credeai ca iei niste bani un premiu si in afara de antrenamente si in ring nu mai ai treaba cu boxul? Si noaptea daca intra un hot in casa tu trebuie sa te bați cu el cu pumnii si doar cu pumnii si cu mănușile in maini fara cutit si fara picioare pentru ca esti doar boxeor. In mâini trebuie sa ai mereu manusile de box pentru ca nu stii când vine sau apare elevul sau batausul. Omul nu e perfect sau mereu invulnerabil. Asta arată ca omul nu e creat sa se bata pentru ca a trai mereu cu frică de a nu fi batut sau omorât nu este un mod de viata sănătos. Poți castiga bani si in alte moduri in mod sanatos in afara de box.

Un inginer si când se trezeste noaptea sau visează el trebuie sa stie ce masuri sa ia intr-o instalație complexă.

Insa a fi crestin inseamna a fi batut sau disprețuit sau ridiculizat mereu fara frica. Apocalipsa 21:8:"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua." Un crestin poate spera sa traiasca intr-un viitor paradis pe când un boxeor va trebui sa se bata mereu si vesnic.

| Nilsson a răspuns:

Dar de crezi ca se iau toti de tine, si necunoscuti, si fara motiv?
De mine nu s-a luat nimeni la modul serios sa ma lovesca in tot liceul, si nu aveam un fizic impresionant, nici acum de altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e adevărat ce ai scris, îți pun și eu o întrebare: Vrei să rămăi fraier toată viața? Ești primul boxer de care aud că ia bătaie de la colegi. Îți arată ei box?laughing Cum naibii poți să nu reacționezi? Și chiar dacă poți să nu reacționezi, de ce o faci?

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil pentru ca o lovitura de boxer profesionist, mai ales fara niciun fel de protectie, poate sa omoare pe cineva, fie din socul loviturii, fie prin dezechilibrare si lovirea cu capul de asfalt.
Mai sa fii fraier decat cercetat penal pentru lovituri cauzatoare de moarte.

| papakapuo explică (pentru anonim_4396):

Îmi e frică, nu știu explica...
Îmi e frică ca mă bate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce ai scris tu aici îmi aminteste de un personaj dintr-o carte care este EXACT ca tine. Tot așa... batut de mic... tot asa cu box.
Uite cartea: www.unbarbatofataoinsulapustie.wordpress.com

| Maskoff a răspuns:

Poți să îi faci sa te lase în pace și fără să îi bați. Doar folosește un ton mai autoritar, nu te bâlbâii și folosește cuvintele potrivite. Nu mai ține frica asta în tine... Înțeleg, când erai mic nu prea aveai de ales. dar acum ai crescut, dovedeste-le și lor, dar mai important; tie.
Îmi pare rău că ai trecut prin faza aia cu tatăl tău. și eu am avut o perioadă destul de lungă la fel. dar trecutul nu are ce căuta în prezent sau viitor. Încercă să uiți. și ia-o de la capăt, așa cum ai fi vrut sa fie de la început.