| Panzan a întrebat:

Astăzi vreau să vă spun problema mea.
Am 15 ani și fac box de 5 ani, 50 meciuri câștigate - 6 pierdute.
Am o problemă foarte foarte gravă, în fiecare zi la școală și afară sunt batjocorit și lovit / scuipat. Așa am fost dintotdeauna, o cârpă... M-am gândit că dacă mă apuc de Box nu voi mai fi așa fricos dar parcă din contră, sunt mai fricos.
Eu nu mă iau de nimeni dar aș vrea măcar ca dacă cineva vrea să mă bată să mă pot apără, dar nici vorba, nu am curaj nici să îi spun "lasa-ma" stau si ma las lovit și umilit.
Am fost batut cand eram mic de mama mea foarte rau, până la vârsta de 12 - 13 ani cam așa, o fi din cauza asta?
Ce pot face? Nu mai suport sa fiu bătut, sunt capabil să îl bat pe cel care mă lovește știu asta dar îmi e Frica, efectiv tremur tot și încasez, ajutati-maa!

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Schimba`ti anturajul sau fa`i cunostiinta celui care te supara cu croseul tau de dreapta.Gandeste`te in acele momente la tot ce urasti tu, si de asemenea gandeste`te ca daca nu te aperi singur, nimeni nu o va face pentru tine. Orice ar fi nu mai da inapoi! Si baga la cap asta si ca lectie de viata.Nu te lasa calcat in picioare pentru nimeni si nimic.Ai acelasi drept la fericire ca si cei din jurul tau, sunteti egali, asa ca nu te lasa mai prejos.

| BookaholicGirl a răspuns:

Gandeste-te la faptul ca esti superior celuilalt baiat. Ca el este un prost ca nu stie cu cine se pune, dar nu il lovi. Lasa-i in pace pe cei care iti fac rau, la un moment dat se va intoarce roata.
Legat de bataia din copilarie... sunt sigura ca in subconstientul tau exista niste frici. Este normal. Fiecare are fricile lui. Ideea este ca trebuie sa incerci sa ti le invingi. Esti puternic. Sunt sigura de asta. Vei reusi.
Aaa, si mai e un lucru. Cand esti la box iti mai este frica?

| Panzan explică (pentru BookaholicGirl):

La box nu, am spus clar că am 50 meciuri castigate

| BookaholicGirl a răspuns (pentru Panzan):

Okay, okay. Nu am vrut sa te supar.