| Miha a întrebat:

Buna Seara TPU! Am nevoie de ajutorul vostru! Sunt cls a VIII a si am probleme cu biologia happy Am de facut un referat despre : "Introducerea de catre om a unor specii noi in ecosisteme." As vrea sa stiu mai multe detalii. Exemple. Tot ce se poate sti despre acest subiect. Merciii mult. >FUNDITSAA

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

http://www.scribd.com/doc/51779375/50/Introducerea-de-specii-noi --- incepe sa citesti de la pagina 168 "introducerea de specii noi ". Citeste si mai ales invata definitia termenilor incadrati in chenare din acest proiect. Spor si numai bine!

3 răspunsuri:
| Pomar a răspuns:

Fara teme ...pa

| Andrei7520152 a răspuns:

Www.google.com

succes! :P

| Tibi_4641 a răspuns:

De exemplu:
Gandacul de Colorado: a fost introdus in 1917, cand au fost transportate niste culturi de cartofi din america in franta(la bordeaux). Nu are dusmani naturali deoarece, majoritatea insectelor nu se ating de celalalte parti ale cartofului, ele generand substante toxice. Neavand dusmani naturali, aceasta rezulta intr-o crestere continua a lor.
Zambila de apa.- a fost introdusa in prima faza pentru decorare, dar apoi s-a observat o inmultire accelerata, fiecare individ dand nastere unui nou puiet prin sturion. Ele blocheaza pescuitul, reduce numarul pestilor iar costurile pentru eliminarea ei sunt mari. De aceea a fost numita,, planta de un milion de dolari"
Rapana- este un melc ce traieste in Marea Japonie, Oceanul Indian si oceanul Atlantic. A fost adus intamplator de vazele de transport. Acesta mananca midii pe o adancime de 0.3 - 50 metrii. Midiile sunt hrana de baza a sturionilor, de aceea cu cat sunt mai multe rapane cu atat sunt mai putin sturioni. Midiile actioneaza ca un fel de,, purificator al apei". De aceea, cu cat sunt mai multi melci( rapan ) cu atat e mai murdara apa si mai putini pesti sunt in ea.
Sper ca te-am ajutat happy
O seara buna