| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Buna seara TPU, am o întrebare bună, daca sa zicem ca eu as calatori în trecut când m-am născut și m-aș ucide pe mine însumi, ce s-ar intampla cu mine? Adica nu ma pot intoarce inapoi in viitor ca nu as mai fi in viitor, dar nici nu as mai avea o identitate sau pur si simplu aș disparea?

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Timpul fizic o măsură a mișcării, nu este o axă pe care te poți plimba înainte și înapoi. Astfel întoarcerea în timp fizică, reală este o absurditate. Speculații mentale se pot face dar așa cum sesizezi chiar d-ta duc la paradoxuri. Poți concepe o infinitate de asemenea aburdități care nu au răspuns. Nu este nici măcar science fiction. Nu s-ar întâmpla nimic cu tine în acest scenariu imposibil. Întrebare fără sens.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am vazut un video fain despre asta acum ceva timp, era in engleza.Caut si revin cu linkul, daca doresti.

| dullcat a răspuns:

Asta era, the grandfather paradox ( care e practic alta denumire pentru scenariul tau, din moment ce ar functiona la fel)
https://www.youtube.com/watch?v=MKbF-MvRjEU

https://www.youtube.com/watch?v=XayNKY944lY

De aici ai recomandari de alte paradoxuri care eu cred ca ti-ar placea mult
https://www.youtube.com/watch?v=Pp5VjZ3uhMc

| Frank51 a răspuns:

E întrebare tipică de copil de gimnaziu, pe care toți am gândit-o cel puțin o dată, n-aș spune că e bună. E mai mult filozofie naivă și cu tentă de conversație.

Cazurile ipotetice care sunt imposibile fizic nu pot fi luate în considerare în experimente reale.

Poți începe prin a studia timpul relativist al lui Einstein.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Si totusi videoclipurile de mai sus au sute de mii de vizualizari, iar continutul e creat de adulti.Mi-e greu sa cred ca au obligat toti copiii de gimnaziu sa le vizualizeze fortat pe repeat. Oare cati au zis de oamenii de stiinta ca sunt nebuni si naivi? Lasa omul in pace.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

Și totuși nu văd cine te-a întrebat.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Am dreptul la discutie libera. Daca nu era asa, ar fi existat doar campul pentru raspuns lui OP, nu si butonul Raspunde la fiecare persoana.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

Nu, nu ai dreptul la discuție liberă când vrei să-mi bagi pe gât ceva.

Eu nu m-am apucat să-ți scriu ție că nu-s de acord cu opiniile tale, că n-am nimic de demonstrat. Se pare că tu ești frustrat și vrei să semnalizezi asta comentând opiniile oamenilor.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Nu ti-am bagat nimic pe gat, calmeaza-te.Ai citit pe un ton agresiv in capul tau.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

"Si totusi videoclipurile de mai sus au sute de mii de vizualizari"

Adică tu confrunți opinia unui om cu argumentul ăsta.

Și manelele au milioane de vizualizări.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Prin asta am dorit sa subliniez ca nu, intrebarea nu trimite catre o filozofie naiva de copil, asa cum ai sugerat mai sus, din moment ce atatia adulti urmaresc canalele respective.

Exemplul cu manelele e ca nuca in perete.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

Ba da, trimite către o filozofie naivă de copil. Vrei să ne contrazicem pe o opinie?

Nu poți digera o opinie diferită de a ta? La stadiul ăla ești?

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Pot digera o opinie, stai linistit.Tu esti ala cu remarci infantile de tipul,, Și totuși nu văd cine te-a întrebat.'', deci presupun ca te asteptai sa nu mai spun nimic dupa.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

Nu ai demonstrat că poți.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

Nici tu.Denoti frustrare cat cuprinde, ca tot arunci cu etichete aiurea si replici bitchy.A fost o neplacere.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

Nu denot frustrare, ci sunt foarte nervos pe oamenii care mă iau peste picior.

Dacă ai avut tupeu să-mi spui mie personal să las omul în pace, ți-ai asumat riscul să primești replici pe măsură.

Ce te aștepți, să-ți zic mulțumesc?

Mă bucur că a fost o neplăcere, poate îți dai seama să nu te mai iei personal de oameni, dacă ai vreo remarcă de făcut, fă-o cu cap.

| dullcat a răspuns (pentru Frank51):

E clar.Reevalueaza-ti perspectiva asupra conversatiilor de pe internet.Sunt unii pe aici care injura direct, totul degenerand teribil.Eu am pastrat tonul civilizat.Reciteste cand esti in toane bune.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru Frank51):

Eram curios si nu sunt de gimnaziu tocmai am terminat a 10 a

| Frank51 a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Nu e nicio problemă, eu am vrut să-ți explic că e doar o filozofie și nimic mai mult. Adică e doar un subiect de discuție care nu trebuie luat în serios.

Conversațiile mele cu celalalt user e altă poveste.

| Emma30555 a răspuns:

Se produce un paradox. Dacă tu te ai ucide pe tine acum, nu mai crești deci dispari, dacă dispari asta înseamnă că nu te poți întoarce în trecut sa te omori deci te naști și ajungi în viitor. De aceea călătoria în timp naște paradoxuri și cred ca nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

Nu se stie, sunt diverse teorii. Asta este un paradox temporal.
Un exemplu de paradox temporal este paradoxul bunicului.
Unii spun ca axa timpului sau cursul evenimentelor care s-au intamplat nu pot fi schimbate sau ca ipoteticul calator in timp are ajunge intr-un univers paralel, cronologie alternativa iar timpul in care s-a nascut ramane independent, neschimbat.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Paradoxul_bunicului

https://en.wikipedia.org/wiki/Temporal_paradox

| dullcat a răspuns (pentru Theo94):

Nici n-am vazut ca ai zis tu deja de paradoxul bunicului. laughing My bad.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Pai e logic ca daca te ucizi in trecut, nu mai existi in viitor. Dispari.

| Emma30555 a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Și dacă dispari înseamnă că nu te ucide nimeni din viitor deci te naști și crești. Se creează un paradox

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Emma30555):

Daca dispari, nu te mai nasti niciodata.

| Emma30555 a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Dacă dispari, înseamnă că nu exiști în viitor deci nu ai cum sa te întorci sa te ucizi., deci te naști apoi nu te ucide. nimeni. Încearcă sa înțelegi paradoxul. Persoana care te ucide nu mai exista în viitor, practic se anulează uciderea ta, de aceea călătoria în timp nu exista. Este și exemplul cu bunicul. Dacă tu te întorci în timp și îți ucizi bunicul, tatal tău nu se mai naște, nici tu nu te mai naști, dar dacă tu nu te mai naști bunicul tău nu va fi ucis (nu te întorci din viitor după el) deci tatăl tău se naște, la fel și tu.

| AcelasiDarNuMereu a răspuns:

Fapt ca faci parte dintr-un anturaj ce se drogheaza.
Iesi cat mai repede din el, ca te strica