| anonimusf001 a întrebat:

Buna,

Stie cineva informatii despre efectul inductiv la condensatoare electrolitice?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Efectul inductiv la condensatoare electrolitice este nesemnificativ, armaturile avand suprafata activa compatibila cu terminalele.
Doar la condensatoare de volum mare (care au electrozi mari) se poate pune problema inductantei (de ordinul nano_Henrry), care ar avea efect la frecvente mai mari, dar la care nu se mai folosesc condensatoare electolitice.