| Nero a întrebat:

Stiti ceva experimente pe care sa le pot face acasa?
Funda.

6 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Http://www.descopera.ro/maratoanele-descopera/500-experimente

Gasesti o groaza de experimente pe care le poti face acasa.

| unu a răspuns:

Daca stai la bloc poti sa incerci un experiment prin care sa determini acceleratia gravitationala. Iei un ceas cu cronometru, pornesti cronometrul si apoi te arunci de la balcon. Cand ajungi jos opresti cronometrul. Cunoscand distanta pe care ai parcurs-o si timpul in care ai parcurs-o, poti sa determini acceleratia gravitationala.

| jbclauu a răspuns (pentru unu):

Cum sa ma arunc de la etajul 4

| tsevaoth a răspuns:

Ia o galeata de nitrat de amoniu,(azot) toarna 3 litri de benzina peste, pune galeata in baie acoperita cca 1 ora, dupa care vii si daca azotul are tenta galbuie poti infigi o lumanare si sa o aprinzi.incalzesti baia.

| CautNume a răspuns:

Pui muzica la calculator si-ti pui castile dai volumul la maxim (de preferat Rock sau melodia Sweet ca aleas greu de ascultat la maxim)si la tv pui manele dai drumu la cronometru si vezi cat dureaza pana vine un vecin rocker la tinewinking

| Pământul a răspuns:

Daca familia ta are flori in ghiveci, incearca puterea sarii ca fertilizant. In fiecare dimineata, ofera'te sa uzi tu florile; cumpara de inainte, un kilogram de sare, si pune cate un pumn fiecarui ghiveci in fiecare dimineata inainte sa le uzi pana se dizolva toata. Plantele vor trebui sa creasca mult diferit de acum.