| Misa332 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Cum te trezesti din moarte cerebrala?

9 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Daca corpul uman este asa de complex inseamna inima-creier isi poate face treaba.

| Duucu a răspuns:

Momentan nu o poți face, poate dacă ar exista un Life Note ca opusul Death Note-uluiwinking

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu te mai trezesti. Creierul este mort, termenul medical cred ca e mai explicativ in limba engleza: "brain death" si daca nu ai activitate cerebrala, imediat se constata si decesul, eventual, se pot recolta organe pentru diverse operatii de transplant, de aceea inima, plamanii si altele se pot tine "in viata" cu ajutorul aparatelor dar oficial, esti decedat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii se mai trezesc cand incep sa-i macelareasca pentru "donatii" de organe.

http://stiripentruviata.ro/......-organele/

http://www.realitatea.net/......62768.html

http://stirileprotv.ro/......rgane.html

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu cred ca te mai trezesti.

| alinadianaaa a răspuns:

Oamenii care se trezesc din moarte cerebrala se nasc din nou,.Nu exista inca o exlplicatie pentru asta, multi medici spun ca este un miracol de la Dumnezeu.Eu stiu un caz care a stat in moarte cerebrala 5 luni, dupa care si-a revenit dar totul pentru el a inceput de la 0:sa meraga, sa scrie etc.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru alinadianaaa):

Confunzi cu "moarte clinica".
In moarte clinica pacientul prezinta activitate cerebrala dar nu-i functioneaza inima ori alte organe.
Moartea cerebrala e un pic altceva. Adica mai e un pic sa-i spuna ca la cort, "moartea creierului". happy
Adica Moarte. De tot. Nu mai avem un pacient, ci un mort cu organe mentinute "vii" pentru transplant. happy

| DeusCorrupti a răspuns:

Intr-un pat de spital

| nomad19 a răspuns:

Prost