| dya95aloha a întrebat:

am si eu o intrebare: in cartea de chimie de clasa a 10-a de la editura art grup international la exercitiile si problemele de la capitolul alchene este mentionata structura 3-etil-3-butena. exista sau este o greseala de tipar? am cautat si nu am gasit decat 1-butena si 2-butena. va rog lamuriti-ma si pe mine! dau funda!

Răspuns Câştigător
| vasi14 a răspuns:

Nu exista 3-etil-3-butena

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Dya, in legatura cu intrebarea ta, parerea mea este urmatoarea.

Stim ca in cazul izoalchenelor alegerea catenei de baza se face in asa fel incat ea sa fie catena cea mai lunga care contine legatura DUBLA. Apoi, numerotarea acestei catene de baza se face in asa fel incat LEGATURA DUBLA sa aiba valoarea MINIMA a indicelui.

Or in cazul prezentat de tine, asta ar pica din start, deoarece indicele minim in cazul butenei NU POATE fi 3, ci doar 1 sau 2.
Asa ca, dupa parerea mea, denumirea corecta a acelei substante ar fi:

2 - etil - 1 - butena, deci este o izoalchena care nu prezinta izomerie geometrica.

Repet, asta este parerea mea, la o judecata, cred eu, destul de logica. Oricum, discuta despre asta si cu profesorul de chimie. Iti doresc bafta multa si sa iei note cat mai bune!

| aladinbeci a răspuns:

Iar daca iti cade in mana cartea Nomenclatura Chimiei Organice dupa IUPAC(cu aproximatie, cred ca asta este titlul), cauta si acolo, sa vezi mai clar cum se pune problema.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Nu exista 3-etil-3-butena.

| vasi14 a răspuns:

Nu exista 3-etil-3-butena. Cum ai spus si tu exista doar 1 si 2- butena!