| DarQueen a întrebat:

Bună, TPU. Am şi eu o mică/mare nelămurire.
Ce semnifică, mai exact, expresia [liber profesionist] din descrierea unei persoane?
Am văzut câteva descrieri în care apărea expresia asta şi nu prea ştiu la ce se referă.
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri. happy

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Liber profesionist se refera la "freelance" Adica, fotografi, muzicieni, etc. Insa, in Romania, se refera, in destule cazuri, la someri laughing

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În general înseamnă individ cu o profesie liberală: pictor, muzicant, muzician, avocat, notar, etc. etc.
În România e doar o denumire mai pretenţioasă pentru şomer muritor de foame.

Salam alekum.

Apache
| Apache a răspuns:

Care exercita o profesiune libera ...muzician, pictor.etc

| Minks a răspuns:

Are o profesie libera. Cu alte cuvinte nu ocupa un post in vreo institutie, isi castiga banul singur, nu are un program fix, nu depinde de un sef, etc.

| LoryM22 a răspuns:

O persoana care nu are un loc de munca la stat sau privat, somer sau pur si simplu are propria afacere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E la fel cu libercugetatorul.sau liberschimbistul de catavencu.asa ca egzemple.