| iulia_9095 a întrebat:

Buna TPU as dori niste sfaturi in legatura cu ce carti sa citesc in vacanta, nu stiu ce sa citesc (sunt in clasa a 7-a) si as dori niste carti scrise de autori straini pentru. ca cele de autori romani nu-mi plac pentru. ca au regionalisme sau, daca sa poate, unele mai noi, dar sa le pot imprumuta de la biblioteca.Astept pareri, multumesc!

9 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Poi zi ce fel de carti vrei sa citesti:
Poi poti citi manga...
Carti straine nu pot sa-ti zic pentru ca nu stiu ce domeniu de carti te intereseaza

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Te cred, nici mie nu-mi plac cele de autori romani. Nu cred ca le poti imprumuta acestea de la biblioteca, dar te asigur ca merita sa le cumperi, sunt prea bestiale pentru a nu le cumpara:

1. Harry Potter - J.K.Rowling
2.Emily The Strange - Rob Reger
3.Cartile lui Serge Brussolo
4.Cartile lui Stephen King
5. Mostenirea Ucigasa - Gareth P. Jones
6.Amurg - Stephenie Meyer

| AG a răspuns:

Imi aduc aminte ca atunci cand eram si eu in clasa a 7-a fugeam ca de naiba de autori romani. A dat domnu si m-am trezit, cam tarziu da mere si asahee hee. Uite, iti recomand cartile urmatoare, de care vei avea nevoie si in liceu, si sunt mai... fara regionalisme: Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi; Enigma Otiliei. Si daca vrei ceva mai strain, citeste cartile Agathei Christie, Oscar Wilde, poti citi si piesele lui Shakespeare, gen Visul unei nopti de vara, Othello, sunt usor de citit, si visul unei nopti de vara e o super comedie. Eu asta iti recomand sa citesti, marii clasici, nu o sa iti spun carti gen Twilight, sau Jurnalele vampirilor, ce ti-am dat eu sunt si frumoase, o sa iti si foloseasca, si fac bine si la cultura generala.

| Damasc a răspuns:

Din moment ce spui ca esti in clasa a 7-a ti-as recomanda sa citesti "Moara cu noroc", "Ion", "Baltagu" deoarece cu toate acestea te vei intalni la liceu si vei avea mare nevoie de ele poate chiar si in clasa a 8-a.Dar oricum peste vreo 2 ani iti va fi de mare folos faptul ca le-ai avut citite.

| Bullweif a răspuns:

Va ganditi ca majoritatea cartilor nu o sa le inteleaga? Morometii? Ion? ajunge el la liceu si o sa le citeasca atunci. Poti sa citesti carti de aventuri acumhappy Citeste Alexandre Dumas-Cei trei muschetari, Dupa 20 de ani, Vicontele de Bragellone. Paul Feval poti sa citesti Cocosatul sau Micul parizian. Poti sa incerci si primele doua volume din La medeleni, dar mai bine mai tarziuhappy Spor!

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Gandeste cutezator-Ben Carson
Print si cersetor-Mark Twain
O mie de leghe sub mari-Jules Verne
Pe aripile vantului
Crima si pedeapsa
Aventuriile lui Gulliver
Harry Potter
Cuore, inima de copil
Morometii

| florynuk a răspuns:

Jane Austen! e preferata mea! incearca sa citesti Mandrie si Prejudecata.e superba cartea!
Mi-au placut Bertoldo si Bertoldino(poveste populara italieneasca) si Baronul Munchausen.
Incearca sa citesti 'La Medeleni'si 'Lorelei' de Ionel Teodoreanu. Sunt super faine cartiletongue...chiar daca au si ceva descriere...dar merita!
Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce carti am citit eu si care mi-au placut:
1.2 ochi albastrii - Thomas hardy
2. Tess of the D`Urbevilles - Thomas hardy
3.Laleaua neagra - Al. Dumas
4. Dama cu camelii - Al. Dumas
5. Lorelei - Ionel Teodoreanu
6.Beatrix - Honore de Balzac
7.Eugenie Grandet - Honore de Balzac
8. Enigma Otiliei - George Calinescu (o vei avea la liceu de cititbig grin)
9. Baltagul - M.Sadoveanu (a trebuit sa o citesc in clasa 8)
10. Talida - Ion Grecea (superbaaa:X)
11.D-l Goe - I.L Caragiale (tot ce este de Caragiale este frumos - parerea mea- operele lui sunt f. potrivite pentru tine)
12.Sultanica - Barbu St. Delavrancea
13.Neghinita - Barbu St. Delavrancea
14. Ocolul pamantului in 80 de zile - Jules Verne

Sper ca iti sunt de foloshappy

| AlexNumberOne a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 7-a si ti-as recomanda sa citesti Colt Alb si Chemarea Strabunilor de Jack London, 20000 de leghe sub mari de jules verne si piciul de alphonse daudet sunt niste carti foarte interesnte. Sper ca te-am ajutat.Bafta!