| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de citit..si cum mie nu.mi place sa citesc as dori ceva interesant. Adica nu vreau carti scrie de autori romani pentru ca nu.mi plac! Am acasa numai carti scrise de autori romani si nu ma atrag deloc..As vrea ceva de genul Pretty Little Liars, sau Pe Jumatate Moarta..sau spuneti.mi nume de autori englezi gen Sara Separd sau Kim Harris. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

Nu-ți plac autorii români, pentru că nu ai citit pe cine trebuia. De exemplu, Rodica Ojog-Brașoveanu, scrie genial. Seria de cărți "Melania" e super! Nu trebuie să le citești neapărat pe toate, n-au legătură directă, dar personajul principal e același, care dă și numele seriei. (Cianură pentru un surâs; Bună seara, Melania!, 320 de pisici negre; Dispariția statuii din parc) - pe astea le-am citit deja din serie, mai sunt vreo trei, parcă, urmează și alea.
Alt autor român care scrie fain și nu are cum să-ți placă, mai ales că ești fată, e Mihail Drumeș. Citește "Scrisoare de dragoste" și "Elevul Dima dintr-a șaptea", sunt faine.
Faină e și Agatha Christie, nu are cum să nu-ți placă!, eu cu cărțile ei m-am apucat să citesc mult mai mult.
Ceva cărți care cred că ți-ar plăcea:
Lucy Sullivan se marită - M. Keyes
Micuțele doamne - L. M. Alcott
Chinuiește-i pe copii - J. Saul
Pepenașul - M. Keyes
Jurnalele Vampirilor(4 volume) - L. J. Smith
Gazda - S. Meyer
Portretul lui Dorian Gray - O. Wilde
Cu ochii minții - H. Nesser
Vinovat de iubire - A. Păunescu
De veghe în lanul de secară - J. D. Salinger
Al patrulea... - K. O. Dahl
Aș crede în Dumnezeu - C. Baboș (e genială! Și nu, nu e o carte religioasă, nu are legătură).
Soția călătorului în timp - Audrey Niffenegger, care-i cartea mea preferată.
Și greșești când pui o etichetă generală asupra tuturor autorilor români, asta o poți face după ce ai citit zeci de cărți ale lor, dar nici măcar atunci, pentru că pot fi unele pe care încă nu le-ai citit. Oricum, ești pe drumul cel bun, o să citești și cărți mai bune cu timpul, astea ce le citești tu acum nu-ți oferă mai nimic, nu înveți mare lucru din ele, dar treci de perioada asta, știu cum e.hee hee
Succes!

| Wøodenpints a răspuns (pentru aliceinchains):

Şi mie mi-a plăcut "Aș crede în Dumnezeu", da la început am crezut că-i religioasă, şi individul se ia de dumnezeu, da nu are treabă cu asta, titlul e ultima replică laughing

| aliceinchains a răspuns (pentru Wøodenpints):

Știu, așa mă gândeam și eu când am auzit de carte, n-are nici o legătură, dar e chiar faină! big grin

| Wøodenpints a răspuns (pentru aliceinchains):

Mi-a rămas în minte faza cu vecinul ăla al lui, care-şi bătea copiii cu electrozi de sudură laughing.

20 răspunsuri:
| ilegalnonstop a răspuns:

Presupun ca ai sub 18 ani, deci trebuie sa citesti autorii romani. daca nu te pasioneaza emil cioran sau eliade, citeste marin preda(cam tot ce a scris), bunicul l-a cunoscut si imi povestise ca nu-i era frica de nici un lider comunist( cu atat mai putin de ceausescu) si ca desi a facut multe prostii in viata nu i-a fost frica sa isi asume nimic. in cartile lui a vorbit despre toate: femei, razboaie, probleme de familie, bani, scriitori, despre politicieni de 2lei( in niciun caz de bine) si din cauza asta ti-l si recomand!

| crazydubstepmix a răspuns (pentru ilegalnonstop):

REPET NU vreau sa citesc carti scrise de autori romani deoarece mi se par monotone, cu acelasi subiect, si foarte inapoiate. Vreau ceva modern, premiat..etc

| ilegalnonstop a răspuns (pentru crazydubstepmix):

Tocmai de aia ti l-am recomandat pe preda. "modern, premiat" se vede ca n-ai habar ca autorii romanii sunt cunoscuti pana si in america.
apropo ai citit 5 carti romanesti? daca nu cum poti sa spui ca sunt inapoiate si cu acelasi subiect?

| crazydubstepmix a răspuns (pentru ilegalnonstop):

Frate daca tie iti plac autorii romani bravo tie. Daca mie nu imi place ceva nu ma mai interesez. Si in + e viata mea si citesc ce vreau eu..cu am spus si Woodenpints: De ce sa imi pierd timpul cu ceva care nu.mi place? Dar asa sunt uni..se baga in tot si te intreaba de toate. Comenteaza doar ce trebuie (strictul necesarwinking )

| ilegalnonstop a răspuns (pentru crazydubstepmix):

Incearca sa scrii la finalul intrebarilor ceva de genul :" sa nu raspunda cei care nu gandesc ca mine sau cei care gandesc mai degraba " laughing. bafta la citit!

| ilegalnonstop a răspuns:

Sper sa iti schimb impresia despre scriitorii romani!

| Wøodenpints a răspuns:

De ce ai vrea să investeşti timp în ceva ce nu-ţi place?

| crazydubstepmix a răspuns (pentru Wøodenpints):

De ce ai comentat daca nu vrei sa ma ajuti?

| Wøodenpints a răspuns (pentru crazydubstepmix):

Am pus întrebare, pentru că nu-ţi văd logica. De ce te chinui să-ţi placă cititul, dacă nu te atrage? Nu mai bine faci ceva ce-ţi place, direct?

| crazydubstepmix a răspuns (pentru Wøodenpints):

Mie imi place sa citesc, doar ca nu gasesc carti pe gustul meu!

| Wøodenpints a răspuns (pentru crazydubstepmix):

Încearcă "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins.

| crazydubstepmix a răspuns (pentru Wøodenpints):

Si sper ca nu ai luat in nume de rau ceea ce am spus happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru crazydubstepmix):

Nu,n-am luat în nume de rău. Oricum, la câţi sunt aici care nu mă suporta, nu prea ar mai fi contat cineva în plus sau în minus.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Îţi recomand Cărţile vraciului de Joseph Delaney, Bătrânul si marea de Ernest Hemingway, Carrie de Stephen King, Oameni feroce de Dirk Wittenborn, Ochii dragonului de Stephen King, Ucenicul Vampirului de Darren Shan, Cartea neagra a secretelor de F.E. Higgins.
Nu ştiu ce carte este Pretty Little Liars, dar sună cam plictisitor.

| StephyMonster a răspuns:

Jocurile Foamei,Suzanne Collins
Însemnările unei puștoaice(am uitat de cine e scrisă dar sigur o găsești după titlu)
Tom Sawyer Detectiv, Mark Twain
Blestemul Focului-Chloe Neill
Cele nouă vieți ale lui Chloe King(iarăși am uitat autorul). Poți căuta la Cărturești sau Diverta, ador librăria Cărturești, găsești orice carte! Acum trebuie să citești cărți vechi de autor români, ălea sunt de valoare și cu ajutorul lor îți dezvolți vocabularul.Eu sunt obligată ca în timpul școlii să citesc de autori români dar fiind vacanță, mama m-a lăsat să citesc ce vreau eu.

| ilovei a răspuns:

Agatha Christie-"Martorul mut".
-"Moarte pe Nil"
Marius Gabriel-"Caderea ingerului"(merita citita, nici eu nu am crezut ca un scriitor roman, mai ales cu asa nume "modern" poate scrie asa carte)